אחרי איבנבוים: גל איומים על נשים המתמודדות למועצת ירושלים

אחרי האיומים על החרדית הראשונה שהודיעה על מועמדות למועצת העיר, רחלי איבנבוים, שהייתה אמורה לרוץ במסגרת 'הבית היהודי' אך פרשה בשל האיומים, מסתבר שזה לא מסתיים בה.

בימים האחרונים הושקה בירושלים סיעה חדשה שתרוץ למועצת העיר, "אומץ לב", המורכבת כולה מנשים, וחברותיה כבר נתקלות באיומים.
התנועה החדשה עומדת בראשות סגנית ראש העיר נעמי צור וחברת המועצה עדנה פרידמן, והרעיון שלה הוא להרים רשימה, לראשונה, שתייצג את נשות העיר. "אנחנו פונות לכל חלקי האוכלוסיה הירושלמית וקוראות לנשים להרים את המחסומים ביננו. בעיות של חינוך, תחבורה ותברואה הן בעיות משותפות לכולם ועדיף שנדבר עליהן ביחד", הסבירה צור ל'מעריב'  את הרעיון מאחורי הרשימה. "הייתי מסביב לשולחן מועצת העיר וראיתי איך כל סקטור מושך את הכוח והכסף לטובתו במקום לראות את הבעיות המשותפות של כולם. זו מהפכה מבחינת הסולידריות של העיר. אנחנו לא מקדמות את המעמד של הנשים, הנשים מקדמות את טובת העיר".
אל הרשימה הזו נכנסו נשים חילוניות, וגם חרדיות, דתיות ובנות העדה האתיופית. מועמדת ערביה שהצטרפה לרשימה,  נאלצה לפרוש ברגע האחרון לאחר שספגה איומים על חייה.

המועמדת החרדית ברשימה, מסדה פורת, קיבלה גם היא בימים האחרונים איומים רבים הסיר את מועמדותה. "בהתחלה לא חשבתי שאני אקבל איומים, כי אני ספרדיה", אמרה פורת ל'מעריב. "איבנבוים היא חסידת גור ויש להם כללים נוקשים ומאוד ברורים, אבל במקרה שלי חשבתי שזה יעבור חלק. בימים האחרונים התקשרו אלי ואל בעלי ממספרים חסויים ומאיימים עלי להתקפל, אבל אני לא מתייחסת. בן אדם שמתקשר מחסוי הוא פחדן, שיבואו להתעמת מולי".

פורת הדגישה כי אינה פועלת בברכתם של רבנים, וכי היא מקבלת תמיכה רחבה ממשפחתה ומסביבתה הקרובה. פורת, עיתונאית חרדית במקומון ירושלמי, נמצאת אמנם במקום השישי הלא ריאלי, אך מבחינתה מדובר בעניין חשוב. "לפני 20 שנה לא הייתה אישה בתקשורת החרדית, אמרו שהמקום של נשים הוא בבית או בבית הספר. היום אין מדיה חרדית שאין בה נשים. אני רוצה לשמש השראה לנשים אחרות ולפתוח את הצוהר. יש המון חרדיות שרוצות לפעול אבל הן מפחדות", אמרה פורת.
מספר ימים בודדים נשארו להגשת רשימת המועמדים הסופית, וב"אומץ לב" נמצאים כעת במגעים מתקדמים עם פעילה חברתית ערביה אחרת מדרום העיר, שלא מוכנה לחשוף את שמה מחשש כי יאיימו על חייה. "לא סתם קראנו לרשימה שלנו ככה, כי לשבור את המחסומים מצריך לא מעט אומץ לב", הסבירו בתנועה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.