אחרי החרם החרדי – פשרה בקניון רמות: בלי שירת נשים ועם משגיח צניעות

אחרי החרם החרדים שהטילו רבני שכונת רמות בירושלים על קניון רמות, בשל כך שיש בו אי צניעות ואף פריצות, מסתמנת כעת פשרה בין הציבור החרדי להנהלת הקניון, שתביא להפסקת החרם.

לפי הפשרה, מוזיקת הרקע שנשמעת בקניון לא תכלול יותר שירת נשים, וכן הנהלת הקניון לא תקיים מופעים לילדים בעלי תכנים שאינם צנועים, וכן ימונה משגיח שיפקח על הפעילות במרכז הקניות.
לפני כחודש הפיצו רבני שכונת רמות בירושלים הוראה לתושבים החרדים המתגוררים באזור שבה הם קוראים להם לא להיכנס לקניון השכונתי בשל המוזיקה החילונית הבוקעת ממנו, הכוללת שירת נשים. בהוראה הסבירו הרבנים כי בנוסף לכך מתקיימת במקום חלוקת חוברות בלתי צנועות, בחלונות הראווה מוצבות בובות הלבושות באופן חושפני, וגם המוכרות בחנויות ברחבי המרכז המסחרי אינן מתלבשות בצניעות.
בהודעה שפרסמו ציינו הרבנים שאם התושבים החרדים נדרשים בכל זאת להיכנס לקניון לצורך קנייה דחופה בבית מרקחת, עליהם לדאוג לצאת ממנו במהירות.
כזכור, במכתב שהפיצו רבני האזור לאחרונה נכתב כי מנהלי הקניון הבטיחו לאחר פתיחתו שאורחות חייהם של תושבי השכונה לא ייפגעו, שיתחשבו ברגשותיהם, ואף ימונה שליח צניעות מטעם הרבנים אשר יעמוד בקשר עם הנהלת הקניון – הסכמים שלא כובדו כלל. "הסכם זה מעולם לא קוים במלואו ולכל אורך התקופה נעשו הפרות כאלו ואחרות", אמרו הרבנים. "לאט-לאט התחזק הרושם כי אין באמת רצון מצדם לכבד את ההסכם. מגמת המנהלים הייתה לרצות את הקהל החילוני, שהינו מיעוט גמור באזור, ואילו כלפי רוב תושבי הסביבה החרדים היחס היה כאל קהל שבוי המונח ממילא בכיסם".
מנהלי הקניון אכן ספגו אבידות כלכליות נכבדות לאחר שהציבור החרדי הדיר רגליו מהקניון, ולכן בימים האחרונים הנהלת הקניון דאגה למתווך בינה לבין רבני האזור, כדי להביא להפסקת החרם.
בימים האחרונים התיישבו הצדדים לשיחות תיווך שנערכו בין נציגי חברת הפניקס, בעלי הקניון, לבין נציגי הרבנים. המתווך היה יועצו של ראש העיר ניר ברקת אברהם קרויזר, כשהמטרה היא להגיע לסיומו של החרם.

לפי ההצעה המסתמנת כעת שתסיים את החרם, הנהלת הקניון לא תשמיע מעתה שירת נשים ברמקולים של הקניון; הנהלת הקניון לא תערוך מופעים לילדים שבהם יש תכנים "לא צנועים" שאינם הולמים את אורח החיים החרדי ופוגעים בו, וכן ימונה ככל הנראה משגיח אשר יפקח על התנהלות הקניון.
בקניון רמות אמרו בתגובה כי "נקדם בברכה כל דיון פתוח המאפשר פלורליזם ונשמח לארח את כל המגזרים בירושלים בכלל ושכונת רמות בפרט".

בתמונה הראשית: קניון רמות. צילום: אתר הקניון

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עוד המצאה פנטזיונרית מבית היוצר החרדי. אין הסכם, אין פשרה ואין כלום ביחס לקניון, פשוט בשל העובדה שלא מתקיים שום מו"מ בין הנהלת הקניון לבין התושבים החרדים / הרבנים שהודיעו על החרם. החרדים מנסים לרדת מהעץ הגבוה של החרם לפני "בין הזמנים" ומרוב הסטריה שהציבור שלהם לא נשמע ולא יישמע לחרם, הם מפזרים ספינים בתקשורת. לא יעזור לכם. הקניון יישאר פלורליסטי וישרת את כל האוכלוסיות בצפון ירושלים ומחוצה לה. רוב רובם של החרדים מעדיפים לחיות בסביבה פלורליסטית עם איכות חיים.

  חגית |
  הגב
 2. לאיפה הידרדרנו??? קניון חרדי? בשביל שיצאו לילדנו העיניים?? ונגיד להם אין כסף! ושיגדלו יהיו חרדים מודרנים?? ואז יחפשו פתרונות לבעיות צניעות? לא מספיק הבעיות של הצניעות עכשיו הרבנים יורידו את החרם ואז נקבל דור חרדי מתקדם ונדרדר עוד ונהיה יותר גרועים מהמזרוחניקים ונחפש אשמים בשביל מה??? תשאירו את החרם לא להכנס לקניו רמות כי זה לא משקף את אורח חיינו אנחנו חרדים לחרדיותינו!!!

  יוסי |
  הגב
 3. סוף סוף קניון שישרת אך ורק את הציבור החרדי! לנו החילונים יש את קניון מלחה. נדאג להשתמש אך ורק בקניון מלחה ולא נתקרב בבגדינו הלא צנועים לקניון ברמות.

  אסף |
  הגב