"אחרי שסתיו לא נבחר כרב הראשי, הוא מקים כעת כשרות"

ברבנות תוקפים את צהר: "גופי כשרות פרטיים כדוגמת צהר ובד"צים למיניהם, קיימים במדינות רבות בעולם, אולם מערך כשרות ממלכתי יש רק אחד

הבוקר דיווחנו על הקמת ארגון כשרות חדש  מטעם ארגון צהר שיתחרה ברבנות, כמה שעות לאחר מכן ברבנות מגיבים בחומרה. "חבל שבמקום להירתם למלאכת שיפור פניו של מערך הכשרות הממלכתי, אצה הדרך לארגון צהר לנקוט בצעד שעלול להחליש את הכשרות הממלכתית, והכל באצטלא של דאגה לכשרות ולציבור", הגיבו ברבנות.

"אכן,"  טוענים ברבנות. מערך הכשרות הממלכתי ספג לא אחת ביקורת, על אופן התנהלותו. הרבנות הראשית אינה מתעלמת מביקורת זו, אולם הדרך להתמודד עמה, הינה שיפור וייעול המערכת הממלכתית. רק מערך כשרות ממלכתי המצויד בכלים מתאימים לרבות כלי אכיפה משמעותיים לצורך התמודדות עם הונאות כשרות, יכול להגן כיאות על ציבור שומרי הכשרות ולהבטיח לו מערכת כשרות אמינה".

ברבנות תוקפים את צהר: "גופי כשרות פרטיים כדוגמת צהר ובד"צים למיניהם, קיימים במדינות רבות בעולם, אולם מערך כשרות ממלכתי יש רק אחד, כשם שיש לנו מדינה יהודית אחת, ורבנות ראשית אחת. הניסיון להחליף או להחליש גוף ממלכתי מוסדר והקמת אלטרנטיבה לשירותיו מהווה פגיעה במבנה השלטון ובתקינותו".

"אחרי שהרב דוד סתיו, רב היישוב שוהם, התמודד אך לא נבחר כרב הראשי לישראל, הוא מקים כעת כשרות אלטרנטיבית שתתחרה ברבנות הראשית לישראל", הם הגיבו.

הבוקר הודיע הרב סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, על הקמת מערך כשרות חדש בשם "צהר פיקוח מזון". מי שיוביל את הדרך של הארגון הוא אורן דובדבני, מארגון "השגחה פרטית".

הרב סתיו סיפר שאת השם הזה, "פיקוח מזון", הם בחרו בכדי שלא תהיה אפשרות לתביעות משפטיות נגדם, זאת עקב פסיקתו של בג"ץ שקבע שאסור להשתמש במילה "כשר" לגוף שאינו הרבנות, ולרבנות יש בלעדיות על נתינת תעודות "כשרות" לעסקים ומסעדות.

מנגד רבנים הציונות הדתית תוקפים את המהלך של צוהר, וכתבו במכתב שפורסם תחת הכותרת קריאת קודש:

"א. רק הרבנות הראשית לישראל היא הגוף הציבורי אשר מוטלת עליו האחריות הגדולה של פיתוח ושמירת המערכות הדתיות במדינת ישראל.

ב. כל פגיעה בבלעדיות של הרבנות הראשית לישראל משמעותה נזק בלתי הפיך למערכת הדתית במדינת ישראל.

ג. מערכת הכשרות היא אחת המערכות החשובות המנוהלות על ידי הרבנות הראשית לישראל".

על המכתב נגד צוהר חתומים בכירי רבני הציונית הדתית. בין היתר, הרב דב ליאור, הרב אריה שטרן, הרב שמואל אליהו,הרב דוד חי הכהן, ועוד רבנים מהשורה הראשונה של הציבור הדתי לאומי.

פגיעה ברבנות: רבני צהר הכריזו על הצטרפות למערך הכשרות האלטרנטיבית

בעקבות ההחלטה של צוהר, תקף גם מזכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי אופיר סופר את הארגון וקורא לחדול מלנסות להחליש את מערך הכשרות הקיים במדינת ישראל:

"נסיון ארגון רבני צהר להקמת מערך כשרות הינו סכנה גדולה. הן ביחסי הון כשרות שנוצרים, והן ביחס לחוסר שליטה רגולטורי ועקיפה של החוק. אנו במפלגה נפעל בכל דרך לחזק את מוסד הרבנות הראשית ולהמשיך לשפר את מערך הכשרות. נפעל כנגד כל גוף שדרכו היא הרס הרבנות הראשית".

מנגד, ח"כ רחל עזריה מ'כולנו' אמרה: "המהלך של צהר הוא צעד אמיץ, משמעותי וחשוב בתהליך של שבירת מונופול הכשרות ופתיחת שוק הכשרות לתחרות. כשהקמנו את השגחה פרטית ידענו שהמטרה היא להגיע לאלפי עסקים. הכניסה של צהר לשוק הכשרות שהיא על פי ההלכה אך אינה מטעם הרבנות תאפשר לתת מענה לעסקים ברחבי הארץ ולשבור את מונופול הרבנות. מונופול הכשרות כמו כל מונופול נותן שרות גרוע וגובה מחירים גבוהים ולא מוצדקים מהעסקים. הרבה אנשים בישראל רוצים כשרות אבל לא מוכנים להכנע למונופול. והיום רבני צוהר מייצרים אלטרנטיבה מקצועית, ממלכתית וישראלית

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.