איגוד לשכות המסחר מחריף את המאבק נגד הייבוא האישי

עו"ד אריאל לין : "אם תימשך האפליה לרעת המגזר העסקי, נאלץ לנקוט במהלכים נגד מדיניות זו"

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר: המדיניות המונהגת היום מסוכנת ובלתי אחראית בעליל. היא נעדרת ראיית רוחב של כלל האינטרסים במשק, מפלה לרעה ופוגעת בלא פחות מ- 800,000 משפחות בישראל. אם תמשך האפליה לרעת המגזר העסקי, נאלץ לנקוט במהלכים נגד המדיניות המפלה.

איגוד לשכות המסחר, בראשות הנשיא, עו"ד אוריאל לין, מחריף את מאבקו נגד האפליה לרעה של המגזר העסקי בישראל הנגרמת עקב הפטור ממס הניתן בייבוא אישי אינטרנטי.
כיום הציבור הרוכש מאתרי סחר זרים נהנה מפטור ממע״מ על טובין בייבוא אישי עד סך של 75 דולר, וכן מפטור ממכס על טובין בייבוא אישי עד סך של 500 דולר; בעוד שהציבור הרחב הרוכש את אותם מוצרים בשווקים הישראלים נדרש לשלם מסים.

בפנייה ששלחו (23.10.17) עורכי הדין ד"ר ישראל לשם ועידן לרון ממשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות', אל שר האוצר חה"כ משה כחלון, בשם איגוד לשכות המסחר, נכתב כי "הוראות הפטור הנוכחיות הן הוראות שפקע כל רציונל שעמד (ככל שעמד) מאחוריהן בעבר. הן חסרות היגיון, בלתי חוקיות במפגיע, ותוצאותיהן הרות אסון ומסכנות מגזרים שלמים במשק …. הן נגועות בהעדפה פסולה דווקא לטובת גופים זרים שאינם תורמים דבר לכלכלת המדינה, והן בלתי סבירות במידה קיצונית ומובהקת. יתרה מכך, הן מנוגדות למגמה הנוכחית בעולם לביטול הוראות פטור המפלות לרעה עסקים מקומיים."

לדברי עורכי הדין, "הוראות הפטור פוגעות פגיעה בלתי מידתית בחופש העיסוק של העסקים הישראליים, בניגוד להוראות סעיף 3, 4 ו- 5 לחוק-יסוד: חופש העיסוק. הזכות החוקתית לחופש העיסוק כוללת את הזכות שלא להיות מופלה לרעה בתחרות על לבו של הלקוח, ולא לסבול מכך שהשלטון מעניק לחלק מהמתחרים בשוק יתרונות שאינם ניתנים לאחרים. "

"אם תכלית הוראות הפטור היא להביא להפחתת יוקר המחיה, הרי שאין כל קשר רציונאלי בין נקיטת האפליה ובין תכלית זו. שנית, הוראות הפטור – ובראשן הוראת הפטור ממע״מ – פוגעות פגיעה אסורה בעיקרון השוויון החל על רשויות המינהל, ואוסר על נקיטת אפליה פסולה ביניהן. האפליה בענייננו היא ברורה: הפטור מעניק לעסקים זרים יתרון שאינו מעניק לעסקים ישראלים. לפיכך האפליה אינה חוקית."

לדברי עו"ד אוריאל לין, "המדיניות המונהגת היום מסוכנת, בלתי אחראית בעליל, ונעדרת ראיית רוחב של כלל האינטרסים במשק. אם תמשך האפליה לרעת המגזר העסקי, נאלץ לנקוט במהלכים נגד מדיניות זו. כבר היום יש יתרון משמעותי לייבוא האישי ברמת המחירים. אין שום צורך להרחיב זאת גם באפליה לרעה וביצירת תחרות בלתי שווה מול אלה שבנו את המגזר העסקי. מדובר לא רק ברשתות שיווק קמעונאיות אלא גם בעשרות אלפי חנויות ובתי מלאכה קטנים ובינוניים, המהווים מקור פרנסה למאות אלפי משפחות."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.