האיחוד האירופי: על ארגוני הטרור בעזה להתפרק מנשק

קרי: "יש מסגרת למתווה להפסקת אש – היוזמה המצרית" ■ מזכ"ל האו"ם: "הפסיקו להילחם, ותתחילו לדבר" ■ דובר צה"ל: גופת חייל נעדר בתקרית פיצוץ הנגמ"ש המיושן; משפחתו: מבחינתנו הוא לא חלל

ועדת יחסי החוץ של האיחוד האירופי קראה היום (ג') להפסקת אש מידית ברצועת עזה וחזרה לקווי הפסקת האש של נובמבר 2012, בתום ישיבת הוועדה בבריסל. האיחוד האירופי הביע תמיכה במאמצים האזוריים להגיע להפסקת אש, וגינה את ירי הרקטות בידי חמאס לעבר ישראל. "מדובר במעשים פושעים ובלתי מוצדקים", נמסר, "על כל ארגוני הטרור ברצועת עזה להתפרק מנשק, ואנו מגנים את קריאת חמאס לאזרחים לשמש כמגנים אנושיים". כמו כן, הביעה הוועדה דאגה מהרג אזרחים בתקיפות צה"ל ברצועת עזה ובשג'אעיה.

חיל האוויר תוקף בשעות אלה באופן נרחב את שכונת שג'אעיה ברצועת עזה. התקיפה החלה אמש, כאשר בוצע מטס תקיפה מורכב סמוך לאזרחים פלסטינים. אמש התקבלה החלטה להאציל את הסמכות לתכנן ההפצצה לידיו של מפקד אוגדת עזה, תא"ל מיקי אדלשטיין, בשל הלחימה המורכבת שמתבצעת בגזרת שג'אעיה נגד לוחמי חטיבת גולני ואגוז.

עד כה, סמכות שכזו הייתה נתונה רק בידי הדרג המטכ"לי. בנוסף לכך, כללה הסמכות לתקוף מטרות במרחק של 250 מטרים מכוחות צה"ל בשטח. לאחר הגדרה של כמאה מטרות בתוך שטחי הלחימה בשג'אעיה, כפי שנקבע על ידי מפקד אוגדת עזה, בהתייעצות עם ממלא-מקום מפקד חטיבת גולני אל"מ דוד זיני, הועברו המטרות ליחידה לחקר ביצועים בחיל האוויר, כדי לקבוע את סדר משקלי הפצצות שיוטלו.

בתום תהליך התכנון, הועברה פקודת המבצע לטייסות אף-15 ואף-16, שנערכו בחימושים ובפצצות במשקל של עד טון. לדברי קצין בכיר בחיל האוויר, "העברנו הנחיה לכוחות בשטח להתרחק במרחק של לפחות 250 מטרים מיעדי התקיפה עד השעה 03:40. סמוך לשעה 03:30 לפנות בוקר, נתקע אחד מנגמ"שי הנמר של החטיבה ונזקק לחילוץ. בשעה 03:39 חולץ הנמר, ובשעה 03:40 החלה ההפצצה באישור מפקד תא התקיפה".

מזכ"ל האו"ם: "הפסיקו להילחם, ותתחילו לדבר"

במסיבת עיתונאים משותפת עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, פנה היום (ג') אחר הצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו למזכ"ל ואמר לו: "הראיתי לך כיצד חמאס חפר מנהרות טרור מתחת למסגדים ובתי ספר כדי לחדור לשטחנו, לחטוף ולרצוח אזרחים. עם טרור כל כך נועז, כל מדינה הייתה מפעילה את זכותה להגנה עצמית כפי שאנחנו עושים.

"לא רצינו בהסלמה הזאת. קיבלנו את יוזמת הפסקת האש המצרית שנתמכה על ידי הליגה ערבית, האו"ם, ארה"ב, והאיחוד האירופי, אבל חמאס סירב. קיבלנו את הצעתך שלך להפסקת אש הומניטרית וחמאס סרב גם לכך. הסכמנו להפסקת אש על בסיס הומניטרי בשג'אעיה וגם לזה חמאס סרב. הקהילה הבינלאומית צריכה להחזיק מחמאס אחראי בשל דברים אלה, בשל הירי שלו כלפי אזרחים ובשל כך שהוא משתמש באזרחים פלסטינים כמגנים אנושיים.

"אנחנו עושים כל מאמץ כדי למנוע אבידות אזרחיות. אנחנו מנסים לפגוע במטרות חמאס. הם מבצעים כאן פשע מלחמה כפול: גם מכוונים על אזרחים וגם מסתתרים מאחורי אזרחים. זה ברור לעולם כולו: אזרחי עזה הם קרבנות של משטר החמאס. הקהילה הבינלאומית לחצה עלינו לתת בטון לעזה כדי לבנות, ועכשיו אנחנו רואים מה קרה לאותם משלוחים של בטון: השתמשו בהם כדי לבנות מנהרות טרור".

מזכיר האו"ם באן אמר כי הוא מוסר את תנחומיו הכנים לראש הממשלה ולעם ישראל על הנפגעים הרבים. "עמדתי ברורה. אני מגנה את ירי הרקטות, ועליו להיפסק", הדגיש בפתח דבריו. עם זאת, הוא הדגיש כי "ישראל היא מדינה חזקה, ועליה לנהוג בריסון מרבי. פעולות צבאיות לא יגדילו את היציבות של ישראל. אין אלטרנטיבה לפיתרון שתי המדינות, וצריך לקדם חופש וצדק לכל האזרחים".

באן סיפר כי נפגש עם מנהיגי מצרים, כווית וקטאר, ועם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בקטאר ושר החוץ ג'ון קרי. "יש להמשיך במאמצים הבינלאומיים לפעולה בינלאומית. המסר שלי הוא – הפסיקו להילחם, ותתחילו לדבר".

"יש מסגרת להפסקת אש – והיא היוזמה המצרית"

"יש מסגרת שניתן להוציא ממנה מתווה להפסקת אש והמסגרת הזו היא היוזמה המצרית להפסקת אש" – כך אמר היום מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי לאחר פגישה עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי. "מזה שבועיים חמאס יורה טילים לעבר ישראל… אנו תומכים בזכותה של ישראל להגנה עצמית. באופן טרגי מי שכלוא במצב הזה הם אזרחים חפים מפשע וראינו מאות פלסטינים בעזה שאיבדו את חייהם בסכסוך".

במהלך מסיבת העיתונאים של קרי בקהיר נשמעה אזעקה בבאר שבע בעוד חמאס שיגר טילים לעבר העיר.

במילים אחרות, קרי מתייצב מאחורי היוזמה המצרית ומגבה את ישראל, אולם הוא "קרץ" לחמאס כשאמר כי אחרי שתושג הפסקת אש צריך לדון בכל הנושאים הקשורים בסגר על רצועת עזה. בכל אופן, גורמים בישראל מעריכים היום כי הסיכוי להפסקת אש בימים הקרובים נמוך. (לסיפור המלא)

דו"צ: יש גופת חייל נעדר

אחד מהלוחמים שהיו בנגמ"ש שנפגע מירי טיל ביום ראשון נעדר ורק שש גופות זוהו בוודאות – כך נמסר היום מדובר צה"ל. "עד כה זוהו בוודאות שישה חללים, וזאת לנוכח מורכבות האירוע. מאמצי הזיהוי והבירור באשר ללוחם השביעי ממשיכים להתבצע בכל הערוצים", נמסר.

עוד הוסיפו בהודעת דובר צה"ל כי אמש נמסרו הודעות לשבע משפחות הלוחמים שהיו מעורבים באירוע בשכונת שג'אעיה בעיר עזה. "צה"ל נמצא בקשר רציף עם המשפחות", נמסר.

אנשי הרבנות הצבאית וכוח של היחידה לאיתור נעדרים באגף כוח האדם (אית"ן) מנהלים ביומיים האחרונים מאמץ מוגבר לאיתור החייל הנעדר. היום בבוקר התקיימו התייעצויות נוספות על האפשרות לחפש ולאתר שרידים מהנגמ"ש. בצהריים התיר צה"ל לפרסם את שמו של החייל: אורון שאול, בן 19.5 מהישוב פוריה עילית. עם זאת, משפחתו של שאול אמרה בראיון לערוצי הטלוויזיה כי עד שלא תיגמר הבדיקה של צה"ל ועד שלא יובאו הוכחות – מבחינתו אורון לא חלל.

צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של חמישה הרוגים בתקרית: סמל ראשון שחר תעשה, בן 20 מפרדסיה; סמל ראשון דניאל פומרנץ, בן 20 מכפר אז"ר; סמל ראשון אורן נח, בן 22 מהושעיה; סמל שון מונדשיין, בן 19 מתל אביב; סמל בן אואנונו, בן 19 מאשדוד. שמו של סמל מקס שטיינברג, בן 24 מבאר שבע, הותר לפרסום אתמול.

בנוסף הותר לפרסום כי סמל ראשון אביתר תורג'מן, לוחם בחטיבת הצנחנים, בן 20 מבית שאן, נהרג הבוקר בהיתקלות ברצועת עזה. תורג'מן הועלה מדרגת סמל לדרגת סמל ראשון לאחר מותו.

הלוחמים נסעו בנגמ"ש M-113, כלי מיושן בן עשרות שנים, שלא עומד בתנאי מיגון נגד רקטות אר-פי-ג'י מתקדמות, ובוודאי לא נגד טילים נגד טנקים מסוג קורנט ומטיס. זאת, בניגוד לנגמ"שי הנמר, שלאחר מלחמת לבנון השנייה הוחלט להאיץ את ייצורם כדי שיסופקו לכוחות הרגלים של צה"ל. על אף שחטיבת גולני נבחרה להיות הראשונה שתקלוט את הנגמ"שים הללו, הנהנים מתנאי מיגון גבוהים ביותר ותנאי העבירות הטובים ביותר, הכוח שנפגע נע בכלי מיושן.

"לו היו נוסעים הלוחמים בנגמ"ש מסוג נמר, המבוסס על טכנולוגיה שמותקנת בטנק מרכבה סימן 4, היו תוצאות אחרות לתקרית מאמש", .טען גורם במערכת הביטחון.

בתוך כך, במשך היום אמנם נרשמה ירידה משמעותית במספר שיגורי הרקטות לעבר ישראל, אך לראשונה מפתיחת המבצע הייתה פגיעה ישירה במרכז הארץ. בית ביהוד ספג פגיעת רקטה, אולם למרבה המזל במקום לא היו יושביו. אישה אחת לקתה בחרדה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.