אייכלר על מטיפי "היתר המכירה": "עדיף חילוני שמכבד את זכויות הדת של שומרי השמיטה מדתיים שעושים הון פוליטי

בדיון בועדה לביקורת המדינה עלו מחירי הירקות והפירות בשנת השמיטה, בגלל יבואנים שמנצלים את עניי הציבור החרדי המקפיד על שמיטה כהלכתה. כן הוגש מסמך של "רבנים" הדורשים כי "המדינה תעדיף באופן מובהק פתרונות המבוססים על היתר המכירה". כן הם דורשים לכפות על רבני ערים ללא יוצא מן הכלל, להנהיג את "היתר המכירה". בדיון הגיש המשרד לעניני דת מסמך היערכות לשנת השמיטה ממנו עולה כי הממשלה נטלה מהרבנות הראשית את הסמכות המינהלית וביצוע חוק השמיטה והעבירה אותו למשרד לעניני דת. הרבנות תקבע רק בענין ההלכתי של ביצוע "היתר המכירה" ולא תקים "אוצר בית דין". המשרד יוציא מכרז ל"חברה למתן שירותי הכנה ניהול ופיקוח לקראת שנת השמיטה  – בתיאום עם הרבנות הראשית".

ח"כ הרב ישראל אייכלר הביע חשש שהמנגנון המפלגתי של ה"בית היהודי", מצא כאן אוצר כספי למימון חברות הטפה ל"היתר המכירה", על חשבון החקלאים שומרי השמיטה המשביתים את קרקעותיהם.  יש כאן קרדום של שמיטה לחפור בו תחת אושיות מצות השמיטה כהלכתה. "כבר בשנת תרמ"א לפני כמאה שלושים שנה כתב אחד מראשי הציונות שחייבים להוציא מרבני אירופה אישור ל"היתר מכירה", בשם החקלאים הרעבים במושבות, כדי למנוע כבר מהתחלת ההתישבות החדשה את מצות השמיטה. גם הרבנים הבודדים שהתירו את מכירת הקרקעות לעכו"ם, הדגישו שזה היתר חד פעמי בגלל הרעב בארץ. אפילו כשכבר קמה המדינה ולא היה רעב בארץ, אמרו הרבנים הראשיים כי היות ורבים מאזרחי הארץ אינם שומרי שבת ועלולים להיכשר גם בחילול שבת הארץ, עדיף לערוך "היתר מכירה" לחקלאים חילונים שאינם רוצים לשבות בשבת הארץ. אבל מכאן ועד להפיכת "היתר המכירה" לדגל "דתי לאומי" ולהילחם נגד החרדים שומרי שבת הארץ, הדרך רחוקה כרחוק הריפורמים מן ההלכה.- אמר ח"כ ישראל הרב אייכלר.

הוא דרש מסגן שר הדתות שהשתתף בדיון לאפשר ייבוא בלי מכס ולהציף את השוק בירקות ובפירות כדי למנוע הפקעת שערים ולא לפגוע במליון נפש הרוצים ליהנות מפירות וירקות, תוך שמירה על מצוות השמיטה. הרב אייכלר טען כי עדיף משרד חילוני שיודע לכבד את שומרי השמיטה מדתי שרוצה לחנך את הציבור החרדי להסתפק ב"היתר המכירה". נציג משרד החקלאות אמר כי אין צורך בתקציב עבור פתרון "היתר המכירה". מדוע אתם מקציבים מליונים להטפה עבור "היתר המכירה" על חשבון החקלאים שומרי השמיטה? – שאל הרב אייכלר.

סגן שר הדתות הרב אלי בן דהאן השיב כי משרדו לא יפגע חלילה בשומרי השמיטה ויציג בפני החקלאים פתרונות שונים כמו היתר המכירה ואוצר בית דין והחקלאי יבחר את הטוב בעיניו. כמו כן הוא יעשה כל מאמץ לפקח ולדאוג שמחירי הירקות והפירות בשמיטה, לא ינוצלו בידי יבואנים הגורפים הון על חשבון משפחות עניות שומרי שמיטה.

אייכלר – פלאש 90

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה שיפה בחרדים שהם מקפידים לשמור שמיטה לא רק בשנה השביעית. שומרי שבת הארץ בכל שנה.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. מי שקרא בעבר את היחס של יתד נאמן, לגבי היתר מכירה, את הבוז והלעג, שנכרך על ההיתר שרבים מגדולי ישראל הסכימו עימו, לא יתפלא כעת לתגובה הנגדית

    בן יאיר |
    הגב