"איי קנואו": הכוכב החסידי של אמריקה

הסרטונים שלו כשהוא מכין אוכל וצועק: "לכובד שאבעס קוידש", הגיעו לכל רחבי העולם היהודי

הכירו את כוכב הוואטסאפ החרדי הראשון: שימי זלוטניק, רווק ירושלמי בן 27, שעובד למחייתו כטבח בהרי הקטסקילס והפך לסנסציית וואטסאפ חרדית חסידית בבורופארק.

שימי החל לפרסם ב"סטטוס" של חשבון וואטסאפ שלו (האפליקציה היחידה שקיימת בסמארטפונים הכשרים), סרטונים אותנטיים ומלאי חוש הומור ודיבור ירושלמי אורגינלי, יידישאי מלא חן ומשובב נפש.

הוא מתעד את הבישולים שהואא מכין לבחורי הישיבות הנופשים בהרים.

הסרטונים הופצו בקבוצות, ולאחרונה זלוטניק החל גם לפרסם את התיעודים בחשבון האינסטגרם שצובר עוד ועוד עוקבים @chassidishekecher, כאשר עיקר התפוצה שלו היא כאמור הסרטונים שמועברים בין הקבוצות. אין סרטון שהוא מפרסם שלא מגיע לאלפי חרדים אמריקניים וגם ישראלים דוברי אידיש ירושלמית שנהנים לשמוע את המיקס התרבותי בין מאה שערים לארצות הברית של אמריקה.

שימי הטביע את חותמו גם עם הגיית המילה "איי נואו", באנגלית כאשר הוא מקפיד לומר "איי 'קנואו'". "איי קנואו", קוראים לו המעריצים.

בהרי הקטסקילס הוא כוכב של ממש, אבל הוא לא יודע שגם מחוץ להרים, כמעט אין חרדי חסידי בבורו פארק ואף בישראל (באופן חלקי יותר) שמחזיקים באפליקציית וואטסאפ ולא מכיר את "לכובד שאבעס קוידש" ו"איי קנואו" שלו.

בשיחה עם אקטואליק, מספר לנו שימי איך הגיעה מישיבת מיר להרי הקטסקילס. "עבדתי במטבח בישיבת מיר בירושלים, וחבר הציע לי להיות טבח בקטסקיל׳ס בארצות הברית, הסכמתי". כך, בפשטות. כשנשאל האם הוא יודע כמה הסרטונים שלו הפכו לקאלט בקרב קהלים מסוימים, הוא עונה בפשטות אופיינית שהוא נמצא בקטסקילס והוא יודע ששם מכירים אותו, אבל "מתי שהבוס שלי יוצא לבורו פארק או לוויליאמסבורג, כולם שואלים אותו איפה 'איי קנואו'. הבוס שלי טוען שאין לי מושג כמה אני מפורסם"

מה שנכון. ניסינו להבין מה באמת המקור ל"איי קנואו". "הגעתי לארצות הברית, אתה יודע, ישראלי שמגיע בלי השפה האנגלית בלי כלום, התחלתי ללמוד קצת קריאה וראיתי שהמילה I know (תרגום: אני יודע) כתובה עם k. קראתי אותה עם k. הסבירו לי שלא אמורים לקרוא את זה אבל החלטתי להשאר עם זה, וזה תפס".

הכנות אצל שימי חשובה לו גם בנושא החשוב ביותר לבחור חרדי בגילו. שאלנו אותו מה עם שידוכים, האם הוא לא חושש שהסרטונים יזיקו לו, והוא נחרץ. "לא. זה אני. מי שרוצה אותי כמו שאני, אני כאן. אני לא הולך להעמיד פנים שאני מישהו אחר"

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. יצחק יאח

    יצחק אוהב אותך זוכר אותך שהיית קטן הגב דש מאמא שלך

    שיקו |
    הגב