איך להתמודד עם פיגמנטציה בקיץ

מהי פיגמנטציה, ואיך להתמודד עם התופעה בחודשי הקיץ, מומחית עור מנפצת את המיתוס שאי אפשר לטפל בבעיה בחודשים הלחים של הקיץ

מהי בעצם הפיגמנטציה הזו שכולם מדברים עליה? פיגמנטציה זה בעצם מונח לא מדעי להצטברות של כתמי פיגמנט המלנין בעור. כתמים אלו יכולים להיות מסוגים שונים ומסיבות שונות- על אף שכולם בגוון דומה- חום…..קודם כל חשוב לדעת כי על מנת לשפר את הכתמים הללו חשוב מאד לעבור אבחון נכון- הסיבה לכתמים לעיתים שונה, מהות הבעיה לא זהה ולכן הטיפול בבעיה משתנה מאד בהתאם לסוג הכתמים ואופיים.

לדוגמא- יש כתמים שהם כמו נמשים גדולים הנגרמים בעיקר מחשיפה לשמש- לזה יש טיפול יעיל, פשוט עם תוצאה אשר משתמרת שנים, יש לדוגמא כתמים אשר נוצרו כתוצאה מפצעים או פריחה על העור- והם יחלפו לבד או בתוספת תכשיר הבהרה, ויש בעיות כרוניטות של פיגמנטציה בעור- הדורשות טיפול מתמשך לאורך השנים- על מנת לאפשר הקלה בתסמינים. בקיצור- אבחון נכון זה השלב הראשון וכמעט החשוב ביותר.

ללא קשר לסיבת הכתמים- כתמי פיגנמטציה תמיד יחמירו בקיץ. מכיוון שקרינת השמש הינה אחד הגורמים אשר מעודדים ייצור מלנין בגוף- ללא קשר לסיבת הכתמים. ולכן- על מנת למנוע את ההחמרה אשר ממילא תחול בקיץ- דווקא בקיץ יש צורך לטפל בכתמים. זה נכון שצריך לדעת איך….

אז למה אנחנו כולנו יודעים שאסור לטפל בפיגמנטציה בקיץ? בעיקר בגלל מיתוס מוטעה שהשתרש, אבל קצת בגלל סיבבה נכונה- ישנם תכשירים וטיפולים בפיגמנטציה  שיכולים לגרום לרגישות לשמש וטיפול לא נכון יחמיר את הכתמים בראקציה עם השמש- אז כבר אמרנו- אבחון נכון שיגרור המלצות נכונות.

יש כיום הרבה מאד טיפול מתוחכמים המבוססים ע"י מכשירי חום, לייזר ואנרגיה אשר יעזרו לנו לטפל בעדינות וביעילות בכתמים- דווקא בקיץ, כדי למנוע את החמרת המצב. הטיפולים היום הרבה יותר מתוחכמים ועדינים מפעם- ולכן הסיכוי להחמרה בחשיפה רגילה לקיץ הוא קטן בהרבה. הרבה פעמים הטיפול בכתמים אינו חד פעמי אלא מדובר בסדרה של מספר טיפולים המשלבים מספר טכניקות של לייזר, אור וחום- בהתאם לבעיה ולסוג העור כמובן. וזה לרוב משולב עם טיפול בתכשירי הבהרה בבית וכמובן- שימוש קבוע  במסנן קרינה. אמרנו- הכתמים תמיד יחמירו בשמש ולכן גם ללא טיפול- מומלץ להשתמש במסנן קרינה מותאם באופן קבוע ושוטף בעיקר בקיץ ולהימנע מחשיפה ממושכת לשמש (גם עם השימוש במסנן..)

טיפים לטיפול בפיגמנטציה בקיץ:

חובה להשתמש במסנן קרינה קבוע כל הקיץ.

מומלץ להשתמש בתכשירי הבהרה – יש כיום תכשירי הבהרה שאינם הופכים את העור לרגיש לשמש במקביל ניתן לשלב יחד עם תכשיר הבהרה במרשם רופא במינון ובאופן שמותאם לקיץ ולסור בעיית הפיגמנטציה.

ניתן לבצע טיפולי מכשירים עדינים לפימנטציה כדוגמא- אלמה קיו, טיקסל העצמה נמוכה וקרן אור- ובתנאי שזה הותאם לסוג הבעיה, העור ואופי הפעילות של המטופל (מטופל שעובד כמציל- יקבל המלצה טיפולית שונה ממטופל שעובד כל היום במשרד).

להבין שמדובר בסדרת טיפולים עדינים- אין זבנג וגמרנו. השיור ייבנה בהדרגה מטיפול לטיפול

הטיפול בפיגמנטציה דורש לרוב מיומנות, נסיון ושילוב של מספר טכנולוגיות וכשירים- יש לבדוק טוב שהמקום שבו הולכים לטפל עומד בקריטריונים אלה- זה קריטי להצלחת הטיפול. לא לכל סוג של בעיית פיגמנטציה קיים פיתרון מספיק טוב- לבדוק מראש מהם סיכויי ההצלחה לפני שזורקים כספים מיותרים לשווא.

באדיבות ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.