איך לשמור על תזונה נכונה – 101

המודעות לאורח חיים בריא תופסת תאוצה בקרב כלל האוכלוסייה המערבית ואנו עדים להתעוררות הן מצד הצרכנים והן מצד תעשיות המזון המשווקות את מוצרי המזון.

הנטייה היום לצרוך מוצרי מזון טבעיים יותר המבוססים על סיבים תזונתיים ומכילים יותר ויטמינים ומינרלים. אורח החיים המודרני המהיר יכול לגרום לנזק בריאותי חמור לטווח הארוך ולכן חשוב לדעת להקפיד על איזון נכון בין מזונות בריאים וטבעיים לבין מזונות מעובדים ואף לצרוך כמה שפחות מוצרי מזון בעלי חיי מדף ארוכים בשל החומרים המשמרים אותם הם מכילים.

לכן מומלץ לצרוך מזון מלא ללא חומרים משמרים המכיל ערכיים תזונתיים גבוהים. לדוגמא, ההבדל המוכר ביותר הינו בין לחם מלא לבין לחם מקמח לבן, כאשר מעבדים את החיטה היא עוברת תהליכים שונים כמו קילוף, יבוש, חימום ועוד ובכך חומר הגלם הבסיסי מאבד את מרבית תכונותיו העיקריות וערכו התזונתי יורד.

כאמור תעשיות המזון השולטות ברוב מוחץ על מרבית המוצרים שאנו צורכים מצליחות לשכלל את החומרים הבסיסיים שמהם מופקים הארוחות שמגיעות אלינו לצלחת וגם הם מודעים היטב לטרנד המתרחב ותופח שיש לשווק את המזון בצורה הכי קרובה לצורתו הטבעית. הבעיה מתחילה בכך שתכנונים כלכליים עומדים אל מול עיניהם והם חייבים למצוא פתרונות להאריך את חיי המדף של מרבית המוצרים או לדאוג שתהיה אספקה שוטפת אל רשתות השיווק ובכך לעמוד בביקוש.

מרבית הצרכנים קונים את המוצרים לא לפי הערכים התזונתיים הקיימים בהם אלא לפי הטעמים המוכרים והאהובים שבדרך כלל אין להם כל קשר למוצר הבסיסי שממנו הם מורכבים.

לעומת זאת, הצרכנים שמקפידים על קניית מוצרים אורגאניים מקבלים את המוצרים בצורתו הטבעית ומלאים בערכים התזונתיים המלאים ובכך גם חוסכים את כל החומרים המשמרים וחומרי הריסוס כאשר זה מגיע לפירות ירקות וביצים.

הסיבים התזונתיים

רוב מאכלי הפחמימות מכילים סיבים תזונתיים והגדרתם היא רב סוכרים, בדרך כלל הם נמצאים בתאי הצמחים והם אחראיים על פעולת המעיים וחילוף החומרים בגופנו. דבר נוסף וטוב שמיוחס לסיבים תזונתיים הינו בכך שהם לא מתעכלים לחלוטין והם תורמים למניעת הצטברות הרעלים בגופנו.

הסיבים מתחלקים לשני סוגים, כאלה המומסים במים וכאלה שלא. פירות ירקות ודגנים שונים מכילים את שני סוגי הסיבים והמטרה היא לשלב ביניהם ולמצוא את האיזון הנכון שיתרום למערכת העיכול ותחושת השובע במהלך היום.

תוספי תזונה

מכוון שרוב מוצרי המזון עוברים תהליך עיבוד כזה או אחר ומאבדים את הערכים התזונתיים, ניתן לצרוך את החומרים המשלימים באופן ישיר באמצעות תוספי תזונה טבעיים המכילים את כל החומרים שגופנו צריך על מנת לשמור על אורח חיים בריא ותפקוד תקין של המערכות הפנימיות.

לקריאת נוספת של תכנים בנושאי דיאטה ותזונה בקרו באתר דיאט מאסטר

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.