איך נשלם על הגשמת החלומות?

לכולנו יש חלומות וחלקנו הגדול אף פועל להגשים אותם. בין אם מדובר ברכישת אוטו עליו תמיד חלמנו, ניתוח פלסטי שייטיב את מראנו, ארבעה קירות שנוכל לקרוא להם ביתנו או נסיעה מסביב העולם שתשנה את חיינו – הדבר העיקרי שאותו נצטרך הוא, כמה בנאלי, כסף.
כסף, הדבר הזה שהפך למטרה של כולנו, אשר במציאות הישראלית של ימינו, אם אנחנו רוצים להגשים את החלומות האלו, כדאי שנעשה אחד משני דברים לגביו : או שנרוויח יותר ממנו, או שנחסוך אותו. כדי לעשות זאת עלינו לצאת לרגע מהמרדף השוטף של החיים – לעצור, לחשוב ולתכנן. חשוב להגדיר את החלומות בצורה ברורה ולהפוך אותם לתכנית מסודרת והכי חשוב, להיות מוכנים להשקיע מאמץ מסוים.

נסקור להלן כמה רעיונות להגדיל את סכום הכסף הפנוי לחיסכון מתוך ההכנסה – הן דרכים להרוויח כסף, כאלה שיכולות להשתלב בשגרת יומו של האדם מן השורה, והן פעולות לחיסכון בכסף, שיכולות לסייע לו לצמצם את ההוצאות כדי להגדיל את החיסכון המיועד להגשמת חלומותיו.

 

כל שקל שנחסך הוא חיוני

הצעד הראשון הדרוש להנעת מהלך של חיסכון בשביל לממן חלומות הוא להבין שהחיסכון, גם כזה שמתחיל בהפרדה של מאה או מאתיים שקלים בחודש, נצבר לאורך תקופה ופתאום מתממש בפנינו כסכום פנוי. מעין תקציב חיצוני לשימוש כאוות נפשכם, אם תרצו. חיסכון יכול לבוא לידי ביטוי בלא מעט דרכים בחיינו :

כאשר אנו פותחים חיסכון בבנק חשוב להקשיב לבנקאי ואפילו ללמוד קצת על שוק ההון ועל הריביות, פעולות פשוטות של הגדרת מסגרת אשראי נמוכה, רי-פיינסנס של משכנתאות והלוואות בהתאמה לריביות הנמוכות שיש כיום במשק (לפחות כרגע…), בדיקת תעריפי עמלות ופעולות נוספות עשויות לחסוך לכם הוצאות בצורה משמעותית. זיכרו – המינוס עולה לכם כסף. אם העלות שנדרשת לכסות את הלוואה נמוכה מהמינוס, זאת פעולה שאתם חייבים לבצע.

כספים רבים אנו משלמים לספקים השונים בחיינו ולחשבונות קבועים. אז אולי את הארנונה או את השכירות קשה לשנות, אך כל ספק אחר ישמח להתמודד על מקומו בעולמכם באמצעות הוזלת תעריפיו. יש תחרות חופשית אנשים, השתמשו בה. קו טלפון נייח ללא כל שימוש הוא דוגמה מצוינת ורלוונטית בימים אלו. שחררו אותו אם אין צורך. האם החבילה הסלולארית שלכם זולה דיה ומתאימה לשימוש שלכם בנייד ? שווה לבדוק. ומה עם ספק האינטרנט או התשתית ? אפשר גם לשלב את שניהם ביחד במסגרת שירותי תוכן שמחירן הוזל לאחרונה. כאן כבר מדובר על חיסכון של עד מאות שקלים בחודש וזה ידרוש מכם מאמץ לא גדול.

מנויים לחדר כושר ? מעולה. אם אתם מבקרים בו לפחות פעמיים בשבוע אז בסדר. אם אתם לא, התגברו על המחסום הנפשי והיפטרו מהמנוי עד שתחליטו להשתמש בו כדבעי. אותו כנ"ל לגבי תחביבים אחרים שקיימת הוצאה קבועה בצידם. פשוט החליטו מהם סדרי העדיפויות כרגע ופעלו בהתאם.

 

תכננו כל הוצאה כלכלית מראש

כאשר אנו מבצעים רכישות גדולות כמו רכישת דירה, רכב או אפילו ריהוט יש לנו הרבה מאוד דרכים ושיטות לתכנן ולממן את אותן רכישות, בין אם זו עזרה במימון מההורים, תכנית חיסכון שנפתחה עבורנו בעבר, חסכונות אשר הקצבנו לאורך השנים, צורות שונות למימון רכב ומשכנתאות, אנו כנראה מוכנים לאותן הוצאות, מכיוון שלימדו אותנו במשך שנים כיצד להתכונן ולהתנהל בנוגע אליהן.

אך גם ההוצאות הקטנות בחיים דורשות תכנון מוקדם וחשיבה מראש. למשל לפני קניות בסופר ערכו בהתאם רשימה מוכנה מראש. זו טרחה קטנה יחסית לעומת פוטנציאל הבזבוז במקום שופע ומזמין שנוצר כדי שתבזבזו את כספכם. אגב, הסופר מאוד ישמח אם תגיעו אליו רעבים. כשאנו רעבים אנו נוטים לקנות יותר לפי דחף ותיאבון, לכן חשוב לאכול לפני הקניות, אפילו לעיסת מסטיק תעזור. לחוסך הממוצע יש כמה אויבים מסוכנים. הרכישה האימפולסיבית היא אחת מהן. קבלו החלטות אקטיביות לגבי אופן הרכישות ולא פחות חשוב – את תזמונן. לדחיית קניות בשבוע או בחודש יש רק ערך חיובי לחוסכים.
החיסכון הבלתי נראה

נתקו מכשירי חשמל מהשקע אם אין בהם שימוש מיידי, כאשר מכשיר מחובר לשקע, יש שימוש מינימלי של חשמל, אם תנתקו אותם כשהם לא בשימוש זה גם יחסוך בעלויות וגם יאריך את חיי המכשיר.
עצה מפתיעה היא: שתו הרבה מים. כך תקבלו תחושת שובע וגם תימנעו מהוצאות על משקאות אחרים, מומלצים פחות ויקרים הרבה יותר. על פי צריכת המים שלכם בחרו גם את אופן צריכת המים – האם רכישת בקבוקים או מתקן מים מתאימים לכם יותר.

לעבוד בשביל התוספות

אז אמרנו שלחסוך זה טוב, אבל להרוויח כסף זה אידיאלי. בימינו ניתן להרוויח כסף מהבית בקלות שלא הייתה קיימת בעבר, אפשר למשל להקים בלוגים מקצועיים בנושאים שמעניינים אתכם, אם יהיו לכם מספיק קוראים, חברות שונות ירצו לפרסם אצלכם תכנים וחלקן אף יהיו מוכנות לשלם. אפשר גם ליזום כתיבת ביקורות בנושאים שונים ומגוונים,  אם אתם טובים בכך ומילותיכם משמשות אתכם באופן יום יומי, בידקו מהן האפשרויות עבורכם ברשת. אם אתם חובבי צילום אתרי מאגרים של תמונות כמו שאטרסטוק, הם פלטפורמה מצויינת למכור בהם את התמונות שצילמתם ותמיד יש מי שירצה לקנות. השתתפו בסקרים או קבוצות מיקוד ובחנו אפשרות לקרוא מיילים בתשלום. המפתח היום הוא תשלום עבור טרפיק גבוה ברשת ויש מי שישלם לכם עבור זמנכם היקר.

לא רק באינטרנט ישנן הזדמנויות. בדקו האם יש לכם מאגר של בגדים, פריטים, משחקים, תמונות, חפצי אומנות, אוספים ישנים, תקליטים, מוצרי חשמל, מכשירים סלולאריים או כל דבר אחר שאין לכם שימוש בו אבל יהיה מי שישמח לקחת אותו מכם בתשלום סמלי, בין אם סוחרים למיניהם או חנויות יד שניה ווינטג' שקמות כפטריות אחרי הגשם. אם כבר בזירות מסחר עסקינן, בידקו פלטפורמות מקוונות כמו eBay  או Amazon – יש שם הזדמנויות כספיות שכדאי להכיר, כולל הדרכות וקורסים המלמדים כיצד לפעול שם ברווחיות נאה. מיכרו בגדים, ריהוט וציוד אחר לחנויות יד שנייה. העבירו שיעורים פרטיים במקצועות שאתם טובים בהם – הביקוש לכך הוא עצום וקיים תמידית. אוהבים כלבים – טיילו איתם בתשלום. אפשרויות לא חסר אבל בסופו של דבר, כדי לחלום על העתיד מומלץ תמיד לדאוג להווה.

גם לאלו מאתנו אשר מתקשים לסגור את החודש קיימות אפשרויות לעזרה, בין אם אלו תכניות כמו פעמונים, אשר עוזרות לבתי אב בהתנדבות לשנות את אורך חייהם וללמוד כיצד להתנהל נכון כלכלית.
אם אתם זקוקים לרכב קיימות לא מעט תכניות למימון רכב, כמו גם תכניות אשר עוזרות לבחור משכנתאות ואף כאלו שעוזרות במימונן.

 

בין אם חלומכם מבוסס על עתיד בטוח או פרוע, הצעד הראשון בדרך להגשמה הוא מציאת המימון, ואז זה מתחילים היום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.