איכות סביבה היא איכות חיים – טיפים ירוקים לבית ירוק

ככל שמדובר בדירות חדשות – זה מושג שתמיד הולך יד ביד עם בנייה ירוקה.  בדירות החדשות ישנם תקנים וסטנדרטים מוגדרים לבנייה ירוקה, ואלו שאכן מקפידים על התקן בהחלט תורמים לאיכות הסביבה. אז איך עושים או יותר נכון – מאיפה מתחילים?

זאב נחמנזון

בעוד שדירה חדשה היא חלום שלרובנו יהיה מאד קשה להגשים – איכות חיים היא משהו שכולנו רוצים ומוכנים להשקיע בו כדי שלנו ולילדינו יהיה עולם טוב יותר לחיות בו, וסביבה בריאה יותר. גם אם אתם לא גרים בבית חדש – אין שום סיבה שלא תהפכו אותו לירוק יותר, ותתנו לעצמכם תחושה נהדרת של אכפתיות. מהסביבה, מעצמכם, מהמשפחה.

אחד התחומים שבו הכי קל ונכון לעשות בו את השינוי הוא המים. המחסור הוא תופעה מוכרת וכואבת כבר שנים רבות בישראל. חסכון במים הוא עקרון המיושם באופן גלובאלי, וגם במדינות מפותחות ועשירות במים – כסף רב ותשתיות רבות מושקעות בשמירה עליהם. ככל שמדובר בבית שלכם – די בהתקנת בר מים כדי לחסוך במשאב הזה, ועל הדרך ליהנות ממים בריאים וטובים יותר. אך יש עוד מספר דרכים לצמצם את הבזבוז בכוחות עצמכם, הכל עניין של בחירה והרגלים.

הדחה חסכונית

בכל חנות המוכרת מוצרי אמבטיה תוכלו למצוא מיכלי הדחה חסכוניים. שירותים הם מקום קלאסי לבזבוז מים. מיכלי הדחה חסכוניים, בהם ניתן להשתמש באופן מותאם – חצי מיכל או מיכל מלא מביאים לחשבון מים נמוך יותר, אך גם מונעים בזבוז מיותר.

ברזים? רק כשצריך

כל הרעיון העומד מאחורי ברזים הוא היכול לפתוח ולסגור אותם, ולווסת את זרימת המים. אם האפשרות קיימת כנראה שיש לכך סיבה. עשו לעצמכם כלל פשוט ואל תוותרו לעצמכם – את הברז פתחו רק לפרק הזמן שבו אתם באמת משתמשים בו. בכל זמן אחר – סגרו אותו. מסתבנים? מצחצחים שיניים? מדיחים כלים? סגרו את הברז למשך הזמן הזה. כמות המים המתבזבזת בעולם בשל הפעלה ביתית לא מושכלת יכולה למלא אוקיינוס בקלות.

אל תחסכו בחסכמים

מעבר להרגל המתבקש של פתיחה של הברזים בזמן השימוש בלבד, דרך נוספת נהדרת היא התקנת חסכמים המגבילים את זרימת וכמות המים מהברזים בכיור המטבח, האמבטיה והמקלחת. התקנתם היא פשוטה וניתן לעשות זאת בעצמכם בקלות ובעלות נמוכה שמחזירה את ההשקעה כבר בחודש-חודשיים הראשונים.

השקיה לעת ערב

התברכתם בגינה פרטית או אפילו גינה משותפת לבניין? אל תשכחו לטפח אותה. השעות המומלצות להשקיית הגינה הן שעות הערב. הצמחים דורשים פחות מים בשעות האלה, והמים עצמם נספגים לאחר חום היום ואינם מתאדים ומתבזבזים. כדאי להשקות באופן מדוד וקצוב, ואם זו אופציה עבורכם – העדיפו להשתמש בהשקיה  ממוחשבת – פתרון נהדר שמקפיד על הצמחים בריאים, חוסך לכם את כאב הראש של מעקב אחרי ההשקיה, ונותן ניצול מיטבי של המים הדרושים. דשא סינתטי הוא גם אפשרות חסכונית שכדאי לכם לקחת בחשבון.

הידידותיות לסביבה לא מסתיימת בחסכון במים. יש עוד מגוון רחב של כלים וטיפים שבעצם יישומם נהפוך את הבית שלנו לירוק יותר ואת הסביבה לבריאה יותר. נציין עוד כמה כאלו שנראים לנו חשובים, אך תמיד תוכלו למצוא עוד רעיונות ופתרונות שיעשירו אתכם.

דרך האור הטבעי

בישראל לא חסרה שמש, גם הימים האפורים ברובם די בהירים. את המתנה הזו אפשר לנצל בקלות הקלות וליהנות משפע אור שנכנס הביתה. פתחו את החלונות, המרפסות, והדלתות כשאפשר. אל אור הטבעי מתלווה אוויר נקי ומעבר לחסכון בחשמל ההשפעה של אור טבעי על הרוח והנפש היא בדרך כלל חיובית וחיונית. ככל שיהיו לכם יותר חלונות וכיווני אוויר – תיהנו מאור טבעי רב יותר ותמנעו מתאורה בזבזנית וחסרת חיים. אם הגעתם לשעות שבהן כבר אין אור – עדיף שתשתמשו בנורות לד חסכוניות במקום בנורות הליבון הישנות, שאין סיבה אמתית להשתמש בהן כיום. אתם לא צריכים אור חזק – עמעמו את האור למידה המתאימה לכם, ותתרמו עוד קצת לסביבה.

לכו על טבעי

שמתם לב פעם בכמה חומרי ניקוי אנחנו משתמשים? אבקות כביסה, סבונים למדיח כלים, חומרי ניקוי לרצפה, לארונות, לשמשות, לתנורי המטבח ולקרמיקה? רובם הגורף של החומרים האלו עתיר בכימיקלים מזיקים לסביבה שלנו ואף לבריאות שלנו, אך לרובם הגורף של חומרים אלו יש חלופות טבעיות לא פחות טובות אך הרבה פחות הרסניות. העדיפו את המוצרים הטבעיים והטבע יעדיף אתכם.

הכי חשוב – מחזרו

עם כל המודעות העולה לסביבה ירוקה – אנחנו חיים בתקופה של הבנה. הבנה שאנחנו יכולים ליצור לעצמנו סביבה טובה יותר כשאנו משתמשים במוצרים, חומרים וכלים ברי מיחזור. זכוכית, מתכת ואפילו סוגים מסוימים של פלסטיק ניתנים למיחזור. רוב הסביבה העירונית בישראל מציעה פחי מיחזור למוצרים שונים, וכל מה שנדרש מאתנו הוא ללכת אל אחד הפחים האלו ולעזור לעצמנו ולבית. אם יש לכם גינה, ואתם משקיעים וחרוצים – תוכלו לבנות בגינה קומפוסטר ולמחזר זבל שיצמיח לכם ירקות וצמחים בריאים. ואם אתם יצירתיים – תוכלו לקחת מוצרים ישנים ושבורים שלא ניתן למחזר ולהשמיש אותם מחדש כמוצרים בעלי תכלית שונה. לכו תדעו, אולי תעלו על רעיון מקורי שמעבר לשימושיות שבו – גם יכניס לכם הרבה כסף.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.