אילו החרדים היו אתיופים – טור דעה

אילו רק היתה פנינה תמנו שטה חרדית…

הסיפור של תמנו שטה הוא מרתק ומאלף.

לטובת קוראינו שאינם מכירים את מי שעומדת מאחרי השם הזה, נציין כי מדובר בחברת כנסת אתיופית, שזכתה ועל ידה הוכרה מידת הרגישות הישראלית לכל דבר שריח של גזענות נודף ממנו.

בעצם, יותר מזה: על ידה הוכח עד כמה החברה הישראלית רגישה לגזענות מסוג מסויים, כזו המופנית למשל לעבר אתיופים, וכלל וכלל לא כשמדובר בעדה אחרת, חרדים למשל.

כי כשח"כ תמנו שטה באה לתרום דם, וגילתה כי מד"א מעדיפים שלא להתרים דם מאתיופים, וזאת מחששות למחלות שונות שבעבר היו נפוצות בקרב העדה.

בעבר ניסו שם פתרון אחר, צנוע יותר, והשליכו את הדם האתיופי הנתרם, לפח האשפה. כמה ראשים נערפו כשנתגלתה הגזענות המבישה, וכתוצאה מכך בא הפתרון הנוכחי, שלא להתרים כלל, אבל מסתבר שגם הוא יותר מדי גזעני ומביש.

החברה הישראלית, בעידוד התקשורת הנאורה, מעדיפה שמוסדות הרפואה ישלמו הרבה כסף, כדי לאפשר את תרומת הדם האתיופי, וגם אם זה יחסיר דברים אחרים (כמו מיכשור רפואי למשל) – הכל שוה ובלבד למנוע גזענות.

רק שבמקרה של החרדים הכל נראה אחרת. דברים שרואים משם לא רואים מכאן ולפעמים לא רואים אותם בכלל. כשמדובר בחרדים הגזענות חוגגת. החרדים "משתלטים", חודרים לערים חילונית, מתרבים כמו סרטן, ועוד פנינים מסוג זה, שחלקם זכו לתוכנית רבת רייטינג בערוץ 2.

סביר מאד שבתחקיר הבא של "המערכת", תתקוף מיקי חיימוביץ את הגזענות הגסה נגד האתיופים.

אילו רק היתה תמנו שטה חרדית, הכל היה אחרת. הרבה כסף היה נחסך, הרבה עוגמת נפש, ושירותי הבריאות היו יוצאים נשכרים, ואיש לא היה חושב שמישהו כאן בכלל גזען. אילו רק היתה חרדית, לא היה קורה כל הסיפור הזה, והיא עוד היתה יצאת בעור שיניה על החוצפה.

ומאידך גיסא, רק לחשוב אילו היינו אנחנו אתיופים. האם מישהו היה תוקף אותנו בגזענות כזו? האם גם אז דמנו היה מותר?

בפעם המאה ואחת מסתבר שרק הפוליטיקה הישראלית המכוערת מסוגלת להוציא מקרבה אבסורדים כאלה.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אתם כל כך אטומים. הראשונים לגזענות- זאת אני יודע כחרדי- הם החרדים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. כל מילה פנינה!!! רק חבל שהכותב שכותב כל כך טוב לא כותב את שמו

  חרדי |
  הגב
 3. תמנונו שטה – צבועה.

  היא מתבכיינת נגד גזענות, בעוד היא חברה במפלגה הגזענית הישראלית.

  תמנונו שטה – צבועה.

  יוסי |
  הגב