אילת: סופר הילדים החרדי שכובש את החילונים – ראיון מרתק לקראת ספרו החדש של הרב עוזיהו קפלון

זה לא דבר של מה בכך כשנולד סופר חדש באילת. הרב עוזיהו קפלון, הסופר האילתי הטרי, צנוע כל כך, שהוא לא מעוניין לדבר על זה. מזל שהרב שמעון אייזנבך היה בסביבה כדי לספר לנו על הולדת הספר החדש. על ההסתערות של החברים בבית חב"ד כשהגיעו הספרים הראשונים, על התור שהיה שם כדי לקבל הקדשה. והתוצאה- הילדים שלו לא מוכנים לאכול ולישון עד שיסיימו לקרוא את ספר הילדים של הרב עוזיהו קפלון – 'סיירת במרדף'.

לא מוכנים לישון עד שיסיימו את הספר
הספר הזה ידבר יותר לילדים בני האוכלוסייה הדתית, אמנם, אבל יש בו משהו שובה בצורה כל כך מיוחדת, עד שסביר להניח שילד חילוני יתמכר די בקלות גם הוא. קפלון הוא רב, הוגה בתורה, איש חינוך ועכשיו גם סופר ילדים, ונראה כאילו הדרך רק מתחילה להיפתח בפניו. ועדיין, הערך העליון ביותר שלו הם הצניעות והקו האדום שלו, בבואו להיחשף ולדבר עם אנשי תקשורת. "הרב קפלון הוא אדם מיוחד במינו", מספר על הרב קפלון הרב שמעון אייזנבך, רב שכונת השחמון, "הוא לא מוכן להיחשף והוא בחר בי לדבר עבורו. נחבא אל הכלים, מה שנקרא. הוא משכיל מאוד בתורה, מורה לילדים ונותן גם שיעורים למבוגרים בלימודי הרמב"ם והחסידות, ומצד שני, הוא גם מלא חוש הומור, מה שבא לידי ביטוי בצורה מובהקת בספר. זהו ספר עלילתי", ממשיך לספר הרב בשמו של קפלון, "על ילדים שנמצאים במרדף ועומדים פתאום בפני כל מיני אתגרים. הם מוצאים דרכים שונות לפתור אותם, בתוך עלילה שמשלבת המון מתח. מה שמייחד את הספר זה, שההווי שלו תואם את ההווי של ילד שגדל בסביבה שומרת מצוות, כך שזה מאוד מדבר לילד מהאוכלוסייה הדתית שיזדהה עם כל מה שקורה שם. יחד עם זאת, הוא פותח צוהר לילד האילתי הנורמטיבי שלומד דברים מעניינים שפחות נמצאים בעולם שלו".

כלומר ילד חילוני יכול ליהנות מקריאה בספר הזה?
"מה שמייחד את הספר הזה הם העלילה והמתח שיוצרים את החוויה של קריאת הספר, וזה דבר שירתק כל ילד. זה בדיוק כמו שילד יקרא ספר על מה שמתרחש בסין ואיזה אורח חיים יש שם. זה לא שהספר ימשוך אותו להתנהג כמו סיני. זו פשוט אופציה ללמוד דברים על אורח חיים קצת שונה משלך".

צילום חדשות אילת
צילום חדשות אילת

תרבות ספרי ילדים זה משהו שחסר בקהילה הדתית-חרדית?
"פעם בהחלט אפשר היה לומר שלא היו ספרים ועלילות שכתובים בצורה שמותאמת לילדים שחיים בהווי ואורח חיים דתי, אבל היום לא הייתי מגדיר את זה כמשהו שחסר, כי אנחנו בתקופה שונה ואפשר להגיד שזה תחום שיש בו היום אפילו רוויה. אבל כל ספר טוב מצליח לתפוס את מקומו המכובד, ו'סיירת במרדף' בהחלט נראה כאחד מאלה. אני בטוח שהספר הזה יצליח מאוד".

כמה ביקוש יהיה לספר לדעתך?
"קשה לומר, כי הספר יצא לאור ממש בימים אלו, אבל הוא עוד בקושי יצא לחנויות. על פי מה שאני שומע, כבר חוטפים אותו ואני יכול להעיד, מהניסיון האישי שלי, שלקחתי עותק אחד הביתה, והילדים כבר קראו אותו כולם בזה אחר זה. כל אחד שהתחיל לקרוא אותו פשוט סירב לאכול ולישון עד שיסיים לקרוא", הוא צוחק, "בקרוב הוא ייצא לחנויות ועדיין ייקח עוד קצת זמן עד שיגיע לאילת, כי ההוצאה לאור היא במרכז הארץ- צעירי אגודת חב"ד, אגף הוצאה לאור שיושבת בכפר חב"ד".

בהוצאה לאור חילונית זה גם היה עובד לדעתך?
"האמת היא שיש הרבה הוצאות לאור שמפרסמות סיפורים לקהילה הזו, ואני חושב שכל הוצאה הייתה שמחה להוציא לאור ספר כזה מוצלח".

 מרתק בצורה מיוחדת: בגיל 40 פלוס, הוא מפרסם את הספר שהתאגד טיפין טיפין מתוך לא מעט יצירות שפרסם ולא פחות שנים של ניסיון ועבודה עם הגיל הרך. היכן בדיוק מתחברת תדמית הרב יחד עם סופר ילדים לתוך אדם אחד לא כל כך ברור. אבל הספר שנולד זה עתה, ממש בסמוך ללידת בנו של הסופר קפלון, מלווה בדיוק כמו תינוק חדש בכל ההתרגשות שסביב: "ברגעים אלו שאנחנו מדברים, הוא עושה ברית לבן שנולד לו בירושלים", מספר לי הרבה אייזנבך בחיוך, "יש להם, ברוך השם, ילדים מקיר לקיר מבלי לספור. לפני 20 שנה, ממש אחרי שהתחתן, כשעוד היה גר בירושלים, התחלנו להרחיב אז את קהילת בית חב"ד באילת והיה לנו צורך בזוגות צעירים, במיוחד כאלה שיוכלו לעזור לנו בקידום מוסדות החינוך של חב"ד באילת. הבאתי את הרב קפלון לאילת יחד עם אשתו, אוסי קפלון (כיום מחנכת בבי"ס חב"ד) בשליחות של הרבי מלובביץ' ומאז אני מלווה אותו לאורך כל השנים היום. הוא מנהל את חמשת גני חב"ד באילת ומתמקד בפעילות הגנים ומכאן גם הקרבה לגיל הרך".

צילום חדשות אילת
צילום חדשות אילת

איך הגיבו בקהילה כשיצא הספר?
"כמוצא שלל רב, כמו שכתוב. כולם התרגשו אפילו יותר ממנו, אף אחד לא יכול היה להירגע עד שקיבל עותק ראשון מהספר מתוך הכמות המצומצמת שהגיעה לאילת. זו הייתה ממש התנפלות, ועדיין לא כולם זכו לקבל עותק, כל אחד רצה לקחת את הספר הביתה לילדים ולא לחכות אפילו עד שתגיע הכמות הבאה של הספרים. אני במקרה מחזיק בספר שהוא כתב עליו מילות הוקרה וחתם, כמובן שכולם ביקשו ממנו לכתוב כמה מילים. אנחנו מאוד מקווים בשבילו שזו רק ההתחלה ושמכאן הוא יטפס מעלה עד שהספרים שלו יהיו להיטים, ואז כל אחד מאיתנו יוכל להתגאות בהקדשה האישית שהוא כתב לנו, למרות שאני לא חושב שלהיות סופר מפורסם זה באמת חלק מהתוכניות שלו, כי הוא מאוד עסוק בשיעורים ובעבודת הקודש שלו, אבל אני כן מאמין שעם האוכל בא התיאבון, ושספר אחד יגרור אחריו עוד ועוד ספרים. אם הוא יוציא סדרה של ספרים מוצלחים כאלה, סביר להניח שזו תהפוך להיות קריירה מזהירה".

זה הספר הראשון שהוא מפרסם?
"לקפלון יש עבר עשיר מאוד בספרות ילדים, והוא מפרסם פרקים בעיתונים ארציים בכל שבוע, אבל זו הפעם הראשונה שלקחו את כל החומרים שלו וקיבצו אותם לכדי ספר. הוא בעצם כתב את הספר בפרקים שראו אור כבר בעלון שבועי לילדים. בשלב כלשהו מישהו פנה אליו, כנראה ושאל למה הוא לא מאגד את החומרים האלה לספר, משהו שיישאר לתמיד, והוא החליט לעשות את זה. הוא לקח את כל החומרים, שכתב אותם, הוסיף, הוריד ויצר את החיבור הנפלא הזה".

 לאילו גילאים מדבר הספר?

"זה כנראה רב גילאי, הספר הזה. הוא מדבר לילדים החל מכיתה ג' ועד נערים בכיתה ז' או ח'. אבל אני בטוח שיש המון מבוגרים, כאלה שאוהבים ספרי ילדים, שלא יעזבו את הספר לרגע".

יש בספר משהו תמים שמזכיר את חסמב"ה, ארץ ישראל היפה. משם ההשראה?
"אני לא מכיר ולא גדלתי על הספר חסמב"ה, גם לא בדקתי בדיוק איך ילדים מגיבים ומתייחסים לסיפורים מהסוג הזה היום. אבל מההתרשמות שלי מהילדים שקוראים את הספר הזה, מדובר בספר מיוחד ואני יכול לספר שהם מרותקים אל הספר בצורה מיוחדת. גם אם הספר מעניין לא פחות מספר טוב אחר, זו עדיין עובדה מעניינת ומדהימה שהוא הצליח להגיע לזה".

סיירת 2

איפה אפשר לקנות את הספר הזה?
"הספר נמצא בשלבים ראשונים של הפצה והוא עדיין לא הגיע אפילו לאילת, אבל אני בטוח שאפשר יהיה להשיג אותו גם בחנויות בעיר ממש בקרוב, בחנויות נבחרות בירושלים ובחנויות מיוחדות כמו החנות של הרב הדאיה שעוסקת בין היתר בספרים ובחנויות תשמישי קדושה. אני לא יודע אם הספר הזה יגיע לרשתות כמו 'סטימצקי' כי הן משווקות דברים מאוד מסויימים, אבל הלוואי שכך יהיה".

הכתבה והתמונות באדיבות אתר ערב ערב אילת

http://www.ereverev.co.il/article.asp?id=20265

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.