אילת שקד תקפה את דרעי: "חוצפן, אני מצפה שתתנצל"

לפני ההצבעה על חוק "השיוויון בנטל" נשאה יו"ר הוועדה שניסחה את החוק, ח"כ אילת שקד, נאום מקיף והגיבה להתקפות החכ"ים החרדים נגדה

שעות אחדות לפני שהכנסת תצביע ה על חוק "השוויון בנטל", נשאה חברת-הכנסת איילת שקד נאום מקיף, שבו התייחסה לעבודה המורכבת על גיבוש החוק, הדפה את הביקורת שנמתחה אליה ופנתה למגזר החרדי.

בתחילת דבריה אמרה שקד: "החוק ישפיע על ציבור רחב אשר חי כבר עשרות שנים במציאות מסוימת. "מציאות אשר מקדשת את ערך לימוד התורה כערך עליון. שיקומו של עולם התורה, עולם המהווה את הנדבך המרכזי בהיסטוריה התרבותית של העם היהודי, ואשר כמעט נחרב עד היסוד בשואה, התאפשר, בין היתר, בזכות דבקותו של הציבור החרדי בערך זה".

יחד עם זאת, שקד ציינה כי בזכות צבאה החזק של מדינת ישראל, מתאפשר כיום לימוד התורה של רבים חרדים. אולם, המשיכה שקד "המציאות השתנתה. התרחב חלקו של ציבור זה באוכלוסיה, ובהתאם התרחב חלקם של אלו שאינם בנויים להקדיש את כל חייהם ללימוד תורה".

שקד ציינה כי מטרת החוק היא "להביא לכך שלצד לומדי התורה, נראה חרדים המפרנסים את עצמם ואת משפחותיהם בכבוד, ואשר תורמים לכלל החברה בישראל בנטל התורה, נטל ההגנה ונטל העבודה. כי נטל הריבונות של העם היהודי בא"י הוא נטל משולש".

שקד תקפה את התנגדות החרדים לחוק וטענה שהוא דווקא יסייע לציבור החרדי: "מי שטוען אחרת או שאינו בקי בפרטי החוק, או שהוא מבקש להציג מצג שווא כיון שהוא אינו רוצה באמת בשמירת עולם התורה ובקידום הציבור החרדי".

הצלחת החוק, אמרה שקד, תלויה בשלושה גורמים: בהנהגה החרדית, בציבור החרדי ובמערכת הביטחון. בהתיחסה להנהגת הציבור החרדי אמרה שקד: "מספיק עם ההסתה ודברי הבלע, חרדים נלחמו במלחמת השחרור, במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום כיפור. אח של ח"כ גפני נלחם בקרב סולטן יעקב, ח"כ אורי מקלב קרוי על שם דודו שנהרג במלחמת השחרור. אני מחזיקה מודעה מתש"ח של אגודת ישראל שקוראת לבחורים בני 17 עד 25 להתגייס. הנוהל ב 30 השנה האחרונות שלא לשרת כברירת מחדל הוא פגום".

בהתיחסה לצבא ולמערכת הכלכלית אמרה: "אחת המטרות המרכזיות של החוק היא לעודד יציאה לעבודה של גברים חרדים. בעוד שבשנות ה 70 85% מהם עבדו, כיום רק 49%. אין סיבה שילדים חרדים יחיו בתנאי עוני ודלות. המדינה צריכה להשקיע כל מה שניתן על מנת לעודדם להשתלב בעבודה".

שקד הדגישה כי על ידי גיוס החרדים יקוצר משך השירות הכללי בצבא, "קיצור השרות מקל על המשרתים ומתגמל את החיילים הקרביים. חיילים קרביים ישרתו שלוש שנים כמו היום, אולם בתנאי קבע, וישוחררו מהצבא עם סכום כסף משמעות".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.