אין לי כסף להגיע לחתונות של חילונים

יחיאל פליישמן מתארגן לעונת החתונות ומסביר לכם איך תצאו בשלום ממבול "הודעות הקנס" שנוחתות בתיבת הדואר שלכם. 200 ₪ זו אופציה לא רעה לעבור את האירוע וגם: המדריך השלם לחילוני האובד בחתונה של חרדים.

הימים האלה שלפני עונת הקיץ ובמהלכה הם תקופת הזוהר של תיבות הדואר. בין  שלל חשבונות הגז, חשמל, מים וארנונה צצות להם לפתע מעטפות חגיגיות הנושאות בתוכן הזמנות מהודרות  לחתונות חשובות יותר וחשובות פחות. ושוב כבכל שנה בתקופה הזו אני מוצא את עצמי  פותח בדחילו ורחימו, ומחפש איזה הזמנה לחתונה מעניינת וחשובה כמו חתונת משפחת דרעי, חתונת בעלזא  או לפחות לחתונת הרנטגן.

משיגעתי ולא מצאתי הגעתי למסקנה המתבקשת שכנראה אני לא אחד מהילדים המקובלים בכיתה. טוב שאפשר להאשים את דואר ישראל, תמיד אמרתי שהגיע הזמן להפריט אותם בכדי שיהיו יותר יעילים וישלחו ההזמנות להיכן שהם אמורים לשלוח אותם. גם ההמתנה מורטת העצבים  להזמנה טלפונית לאיזה שבע ברכות  מהחתונות הנ"ל לא הועילה למרות שעדיין לא מאוחר להזמנה שכזאת (בתקווה  שמישהו כאן  יבין את הרמז!)

בעוד אני  מהרהר, מפנים ומסיק את המסקנות המתבקשות אני מוצא את עצמי  גם שמח. שמח על כך שעד כתיבת שורות אלו לא קיבלתי אפילו הזמנה אחת לחתונה של חילונים. לא שיש לי משהו נגד חברי ובני משפחתי החילוניים ר"ל.  כי להפקות המושקעות  שלהם כבר התרגלתי, אפילו לאווירת החולין המוזרה והזרה אני מוכן לסלוח. מה לעשות שהם לא מכירים משהו אחר? התרגלתי גם למבטיהם המרחמים של חברי לשולחן שמבחינים בצלחת  הכמעט  ריקה שלי ולהפצרותיהם החוזרות כלפיי לאכול משהו קטן, כי האולם הרי כשר ויש אפילו תמונה של הרב עובדיה במשרד של המנהל. לך תספר להם  שאני כבר יודע הכול על מצב הכשרות כאן, כי אתמול בלילה כבר  בדקתי  עם המשגיח של האולם לאחר שביררתי גם עליו,  ואני כבר יודע עליו המון  כולל את העובדה שהוא היה נוהג להתפלח תדיר  מסדר מוסר בישיבה.

עד כאן הכול בסדר. עד שמגיעים לנושא המתנה. אז יהיו שיקראו לזה קמצנות, אני קורא לזה חסכנות או יותר נכון פרופורציות. בחתונות החילוניות נהוג לתת כמתנת חתונה בין 600 ₪ ל 1500 ₪ ולזה אני לא מוכן. טוב אולי הייתי שמח  לתת  אבל פשוט אין לי. נוסיף לזה את העובדה שבעוד כחודש אנחנו עוברים דירה מהדירה השכורה  הנוכחית לדירה השכורה הבאה ולכן מנסה לחסוך כסף  לחברת ההובלה .ואתם עדים שאני משתדל לחסוך. הנה אני כותב טורים כהשלמת הכנסה למרות שזה ברוטו כי מהשכר על כתיבת טור יש להוריד מס הכנסה, פחית בירה , חצי חפיסת סיגריות ושקית בייגלה.

נכון שרק לפני שנה התחתנתי ומחצית מאורחיי היו חילוניים שנתנו לנו סכומי כסף נכבדים כמתנה. באותו הרגע שמחתי על כך  למרות שידעתי  בתוך תוכי שמדובר בהלוואה. אבל להחזיר? אולי על עשרה תשלומים יש על מה לדבר. הרי ברוח הבחירות לנשיאות הצהרת הון הפכה לצו השעה. ולכן הריני מצהיר  קבל אתר ומקלדת  בפני חבריי החילונים  – אל תבנו על מעטפה עם סכום בן ארבע ספרות.

בינינו, תנו לי חתונות  חרדיות צנועות באולמות קטנים עם קיגל, צולנט,  סופר דרינק  וקינלי ואני אתן לכם נשיקה עם חיבוק ענק מכל הלב פלוס קומקום חשמלי או מעטפה עם 200 ₪  במזומן וחבל שלא מייצרים יותר  סיפולוקס.

אז כדי שלא תגידו שאני קמצן ולא נחמד, הרי לכם  שבעה טיפים (כנגד שבע הברכות) שהם בעצם מורה נבוכים לחתונות חרדיות צנועות עבור אחינו החילוניים. מומלץ לגזור ולשלוח יחד עם ההזמנה:

  • מתנה: תוכלו להסתפק כאמור במתנה צנועה. רק קחו בחשבון שיתכן ותרשם אכזבה קלה מצד המזמינים שבנו על אורחיהם החילונים וציפו לצ'קים שמנמנים מתוך ידיעה ששאר האורחים יביאו  רק סט צלחות או  כוסות.
  • קבלת פנים: כאשר רשום בהזמנה "שעת קבלת פנים : חמש בערב"   אל תמהרו להגיע  בשעה הנקובה. רוב הסיכויים שתיפלו על מסיבה  פרטית סגורה עם ראש הישיבה של החתן. ואני כבר מודיע לכם – לא תמצאו שם  בקבוקי קאווה,  לא קבבוני עוף על מצע עלים ירוקים ולא כנפוני עוף ברוטב צ'ילי מתוק . מקסימום רוגאלך של גרליץ.
  • חופה: אל תצפו לרב שיתבל את הטקס בהסברים מבדחים וגם לא  לשטיח אדום עם שנדלירים גבוהים בצדדיו. מדובר בטקס קדוש רציני וצנוע, ללא חיוכים או בדיחות. אם כבר  מישהו מביע רגש זה בטח יהיה בכי של התרגשות. ובינינו? לא תבינו יותר מידי ממה שקורה שם.
  • חדר יחוד: זה הזמן בו הזוג סוף סוף  מכיר אחד את השני (הם לא יצאו קודם שמונה וחצי שנים)  ולכן תסלחו להם  אם הם מתמהמהים שם יתר על המידה. זה הזמן שלכם להתרכז בבורקס,  בעוף המכובס ובסופר דרינק מנטה האקזוטי.
  • סדר הישיבה באולם: ממש כמו במילואים תבלו את  כל הערב בחברת גברים. חתונה חרדית מתנהלת פחות או יותר כשני אירועים נפרדים –לגברים ולנשים. קחו  זאת בקלות ונסו ליצור קשרים. תמיד טוב שיהיו לכם עוד חברים  חרדיים. לכו תדעו…  אולי למישהו מיושבי השולחן  יש את הטלפון של הרב פירר על כל צרה שלא תבוא.
  • ריקודים:  ריקוד הרכבת , ריקוד המעגלים, ריקוד ברוך הגבר למודרניים, מה שבטוח שכאן תוכלו לזרום ולקפוץ איך שבא לכם ולא תראו מוזרים בעיני אף אחד. ועוד טיפ :  אם הלהקה תתחיל ניגון חילוני רח"ל  שלא תתלהבו יתר על המידה. ינגנו רק את הפתיח בכדי לתת לכם להרגיש  קצת יותר בעניינים.
  • מצווה טאנץ: מנהג  קדוש המקובל אצל עדות החסידים בו נופלות המחיצות לקראת הריקוד הזוגי המסורתי.  הריקוד אולי יזכיר לכם מעט מהריקודים אצלכם להבדיל. אך אנא שמרו על איפוק והישארו במקומותיכם. אתם אך ורק הצופים.

 

אז שיהיה במזל… וקיץ בריא ומלא בשמחות!

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.