"אין קשר בין חלוקת הרכוש לגט"

החלטה של בית הדין הרבני הגדול בראשות הרב הראשי לישראל קובעת: "אין קשר בין חלוקת הרכוש לגט. מדובר בשני מסלולים מקבילים" {הרב הראשי פסק}

לאחר מאבק ארוך שנים הצליחה בשבוע האחרון מירה כהן (שם בדוי) לקבל גט מהבעל שהיכה אותה בעבר וניסה לסחוט אותה לוותר על דירתם המשותפת באמצעות התניית הדירה בגט.

תחילת הסיפור לפני כשמונה שנים אז נפרדו הצדדים והחלו בהליך גירושין ארוך ומסורבל שנגרר במשך שמונה שנים בשל ניסיונו של הבעל להתנות את הגירושין בוויתורה של האישה על הרכוש המשותף.

בהחלטה שנתן בית הדין הרבני הגדול בראשות רבה הראשי של ישראל הרב דוד לאו, קבע בית הדין כי אין להתנות או להצמיד את חלוקת הרכוש לעניין מתן הגט וחייב את הבעל לתת את הגט לאלתר ולקיים במועד אחר דיון בבית הדין בחלוקת הרכוש.

לדברי מנכלי"ת ארגון 'מבוי סתום' עו"ד בתיה כהנא דרור שייצגה את האישה בתיק הגירושין, מדובר בתקדים היסטורי שאנו עובדות עליו כבר שנים ארוכות. "עד היום היו גברים שהצליחו ליצור חלוקת רכוש לא שוויונית ולסחוט את הרכוש המשותף באמצעות התניית הגט בחלוקת הרכוש. בתי הדין הרבניים שיתפו עם זה פעולה ולעתים אף עודדו את הצבת התנאים לגט". לדבריה "כעת, קובע בית הדין הרבני הגדול מפורשות שאין לכרוך בין השניים וכי מדובר במסלולים מקבילים (גט ורכוש) ושבמקום בו הבעל מחויב לתת גט, עליו לתת את הגט גם לפני חלוקת הרכוש.

IMG-20160202-WA0028

הלכה זו היוצאת מפורשות מבית הדין הגדול, עשויה לקדם משמעותית את פתרון בעיית הסחטנות של סרבני גט , שברובה נעשית על רקע כלכלי".

כהנא דרור הוסיפה כי אם זאת הייתה הגישה בעבר, מירה הייתה יכולה להיות גרושה מזמן והיה יכול להיחסך ממנה אלימות קשה".

תחילת הסיפור לפני כשלוש שנים אז קבע בית הדין הרבני האזורי בתל אביב כי הבעל מחויב לתת גט לאשתו, אולם גם חיוב של בית הדין הרבני הגדול לתת גט לא הצליח לפתור את הבעיה שנגררה מדיון לדיון בתירוצים שונים של הבעל לוויתור של האישה על הדירה ולהוצאתה משם קודם למתן הגט.

לדברי כהנא דרור, מדובר בבעל אלים שישב בעבר בכלא על הכאת אשתו ונשלח למכון גמילה מאלימות בהוראת שופט. "הוא בעבר אף ניסה לסחוט אותה והחתים אותה על הסכם גירושין בה היא מוותרת על כל זכויותיה תוך כדי שהוא דוחף את ראשה לתוך האסלה ובית הדין קיבל זאת וביטל את ההסכם שהוצא מהאישה באלימות".

IMG-20160202-WA0029

ביציאה מבית הדין דילגה מירה כהן את כל המדרגות החוצה בקלילות רבה וחלפה על פני כל העוברים ושבים בלי לשים לב. "אני מתרגשת ולא מאמינה. אני פשוט לא מאמינה. סיוט של שמונה שנים, אלימות וניסיונות סחיטה הגיעו לקיצם. עכשיו אני הולכת להתפנות לארבעת ילדי ולהעניק להם את כל מה שלא הצלחתי כשהראש שלי היה טרוד בדברים אחרים".

במקביל לדיון שנערך בבית הדין, קיים ארגן מבוי סתום הפגנה של נשים מחות לבית הדין בקריאה לשחרר את מירה.

לדברי כהנא דרור, בית הדין הרבני ניסה להימנע מלאכוף את הבעל לתת גט באמצעות מאסר, והעדיף להמשיך ולנסות לשכנע את הבעל להגיע לפשרה, למרות אלימותו של הבעל והזמן הרב שחלף "חבל שהדיינים לא עשו שימוש בעקרון שהם עצמם התוו מוקדם יותר, ובכך היו מונעים מהאישה סבל רב, על כך צריך בית הדין להתנצל בפני מירה ".

יחד עם זאת מדגישה כהנא דרור כי הדיינים ובראשם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו פעלו שעות ארוכות על מנת להגיע לפתרון. "הרב לאו והדיינים כץ ואיגרא הוכיחו מסירות רבה, בעצם העובדה שישבו בבית הדין עד לשעות הלילה הקטנות. לצערי ניתן היה לפתור את זה מוקדם יותר אבל הדרך של הרב לאו ראויה להערכה בהשקעה הרבה שהוא מקדיש לנושא".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.