"אין רשימות שחורות של רבנים ברבנות הראשית"

 מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן בוועדת העליה והקליטה של הכנסת הודף את הטענות הקשות על רשימות שחורות

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן בוועדת העליה והקליטה של הכנסת הודף את הטענות הקשות שהפיצו גורמים ברבנות. "אין רשימות שחורות של רבנים ברבנות הראשית", הוא אומר, "הרשימה שיצאה הינה רשימה של אוסף בקשות לנישואין שנדחו מסיבות טכניות."

עוד הוסיף המנכ"ל בדיון "הרשימה יצאה מהקשרה, ואני קובל על ההתנהלות של עיתים בהקשר הזה. אני שמח שעיתים נמצאת ומאתגרת אותנו אבל יחד עם זה צריך להיזהר שלא להפליג למקומות שליליים, ולא נכונים כפי שהם עשו במקרה הזה".

"היו סייגים ברורים לגבי הרשימה שנשלחה לעיתים: אין בהם שום פסילה אישית של רבנים, מדובר ברשימת תעודות נישואין שהוכרו או לא הוכרו ולא בזהות הרב שהוציא אותם."

אין ברשימה זאת לפסול שם של רב או לפגוע במעמדו ואני מצר מפה ומתנצל בשם הרבנות מהרבנים שנפגעו מפרסום הרשימה.

הדיון בועדה

המנכ"ל ציין בדבריו: "זאת רשימה של רבנים שהוציאו תעודות נישואין שנפסלו ואני מדגיש תעודות נישואין ולא של גיורים כמו שהוצג בתקשורת ע"י עיתים. ישנם פרמטרים לאישור תעודות של רבנים בחו"ל וזאת בעקבות מצבים של זיופים, לדוגמא קיבלנו תעודה שנחתמה ע"י רב שכבר נפטר בתאריך המופיע, או כתובות שנחתמו על ידי עד אחד או עדים פסולים ועוד.

ח"כ מוטי יוגב אמר בוועדה: "אנו רוצים לשמור על אחדות עם ישראל והרבנות הראשית צריכה לעשות את זה וזהו תפקידה לעשות את זה. תפקידה ואחריותה של הרבנות הראשית, לבדוק תיקים כאלו של נישואין וגיורים כי זהו תפקידה ואחריותה, אם נפסיד את זה עם ישראל כבר לא יהיה אחד. כוחה של הרבנות הראשית צריך להישמר אולי יש מקום לתוספת רגישות אבל אסור לפגוע בכוחה. יכול להיות שיש רב שנפגע כי שמו השתרבב לרשימה, יכול להיות שהוא נפסל מסיבות של כתובות או אישורי נישואין, כי ברבנות ראו דברים בעייתיים בתעודה וזה לא אישי כלפי הרב."

ח"כ יוגב סיים את דבריו ואמר: "צריך רבנות אחת כדי לשמור על עם ישראל אחד ומאוחד! אין לנו את עזרה ונחמיה כדי לאחד את עם ישראל ולכן צריך את הרבנות הראשית. זהו תפקידה ואחריותה."

במקביל, במהלך כנס מיקצועי שהתקיים בחיפה על ידי הרבנות הראשית התחוללה מהומה קולנית בעת נאומו של מנכ"ל הרבנות הראשית משה דגן. חלק נכבד מהמשגיחים יצאו מהאולם לאות מחאה על המתווה החדש שיותיר אלפי משגיחים ללא מקור פרנסה.

 

בכנס בחיפה השתתפו מנהלי מחלקת כשרות ברחבי מרחב צפון וחיפה,שהשמיעו קול זעקה כנגד המתווה החדש של הרבנות בעת שמנכ"ל הרבנות עלה לדוכן הנאומים.

באירוע השתתפו רבני העיר חיפה והרב הראשי של זכרון הרב מרדכי אברומסקי ,הרב יצחק לוי הרב של נשר ומרבני העיר של קרית אתא, הרב דיסקין  וכל מנהלי מחלקות של הכשרות ברחבי הצפון,

מאיר רפאל ביטון, אחד המשגיחים שהיה במקום מספר לאתר 'אקטואליק'. "ברגע שמשה דגן התחיל לנאום יצאנו מהאולם,הבודדים שנשארו התעמתו עם המנכ"ל ולא נתנו לו להמשיך לנאום, בשלב מסוים הוא זרק את המיקרפון והחל לדון עם המשגיחים על פרטי ההסכם החדש". לדברי המשגיח: "התחלנו לשאול אותו אין ספור שאלות, כמו למשל:  'האם יפוטרו משגיחי כשרות?, או 'מי יקבל את התפקידים החדשים אחרי שיפטרו את רוב המשגיחים', 'והאם רק מי שמוקרב לצלחת יישאר בתפקידו?'. "לא היה לו מענה", טוען המשגיח.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.