חרדי כאוב באורלי וגיא: "לא התקבלתי לעבודה בגלל שאני חרדי"‬ * צפו בראיון

הסיפור שנחשף אתמול בצהריים ברשת, וגרם לסערה ולתגובות רבות על תופעת אפליית החרדים בתעסוקה, הגיע היום גם לערוץ 10.

בסטטוס שעלה ברשת החברתית בעמוד הבית של 'עבודות לחרדים'- דף שמסייע באיתור מקומות עבודה לחרדים, פורסם על אדם חרדי בשם יעקב טייכמן, שהופלה לרעה במקום העבודה אליו פנה, הסיבה: היותו חרדי.

במכתב תשובה שקיבל לאחר ראיון שאליו הוזמן טייכמן, במוסד 'בית הילד' נכתב במפורש כי "נראה שעבודתך במסגרת שאינה חרדית, עשויה להראות חריגה במידה מסוימת, דבר שעלול להתנגש במטרה שלנו – לשלב ילד חריג עם הסביבה".

בעקבות סיפור האפליה הוזמן אל תוכנית הבוקר של אורלי וגיא כדי לחשוף את התופעה בפני הציבור החילוני, אליו הצטרף גם אביגדור רבינוביץ' מנכ"ל עבודות לחרדים ומי שמסייע בפועל ובאופן יומיומי, לאנשים בציבור החרדי למצוא עבודה.

המראיינים הופתעו מתופעת האפלייה ואף השוו אותה לאפליית ערבים.

רבינוביץ' הסביר בתחילת דבריו, כי חרדים רבים מחפשים עבודה, וזאת בניגוד לסטראוטיפ שלהם בעיני הציבור החילוני, אך בגלל תופעת האפליה, רבים מתקשים במציאתה.

טייכמן סיפר כי זו הפעם השלישית שהוא מופלה לרעה בגלל היותו חרדי, רק שהפעם הסיבה מתועדת שחור על גבי לבן.

הוא ממשיך ומתאר כיצד פנה למקום העבודה, ועל כך שכבר בקורות החיים שלו, ניתן לראות שהוא חרדי ומלומד, ולכן מוזמן לראיון, בפועל, כשהוא מגיע לראיון ורואים את הופעתו החרדית החיצונית, הזקן וצבע הכיפה, אז ההתייחסות משתנה, טוען טייכמן "וכמו שקרה בפעם זו, סיימנו את השיחה בסיכום שהם ישלחו מכתב תשובה. ואכן, במכתב התשובה שקיבלתי נאמר בפירוש שאיני מתקבל לעבודה "כי עבודתך במקום שאינו חרדי, עשוי להיראות חריג" טייכמן הוסיף כי "מראה החרדי המרתיע, זה שנראה כמו זורק האבנים בבר אילן, מרתיע אותם ובגללו הם שוללים את התאמתו למקום העבודה".

המראיינים אורלי וגיא התפלאו מהיקף הבעיה ומחוסר המודעות לנושא ועל כך שהמוסד, לא טרח אפילו לטשטש את הסיבה.

אביגדור רבינוביץ מנהל דף הפייסבוק "עבודות לחרדים" מסר ל- kooker, כי " חלק מהפעילות של עמותת "שחרית- שילוב חרדים בתעסוקה" המפעילה את הפרויקט היא להעלות את המודעות לנושא אפליית חרדים בתעסוקה ואת הרצון של חרדים להשתלב בשוק העבודה. כידוע, הצעד הראשון לטיפול בבעיה הוא לדעת ולהכיר שהבעיה קיימת. לדעתי, נושא אפליית החרדים בתעסוקה לא מטופל כמו שצריך מכיוון שאין מספיק הכרה בציבור שיש בכלל בעיה. כמו שאפשר לראות בראיון העיתונאית אורלי וילנאי הודתה בכנות שהיא לא ידעה בכלל שהאפלייה קיימת, לכן כל כך חשוב להציף ולהעלות את המודעות לבעיה, בתקווה שזה יביא לשינוי המיוחל, בו חרדים יקבלו יחס שווה בשוק התעסוקה. כמו כן מעסיקים שמחפשים עובדים מוזמנים ליצור קשר בדף "עבודות לחרדים" ויחד נגרום לשינוי להתבצע".

מוסד "בית הילד" מסר בתגובה לטענות כלפיו כי "כל טענה לאפליה על רקע דתי במוסד הנוכחי היא מגוחכת שכן מדובר במוסד בעל אופי דתי, שישנם בו עובדים מכל מגזר בחברה הישראלית. יש מחשבה רבה בהתאמת חונכים לילדים הללו שחיים מחוץ לביתם. אך אין, לא הייתה ולא תהיה כל אפליה מכל סוג שהוא בקבלה לתפקידים רגישים אלו. מעבר לכך, הנושא ייבדק על ידי האחראים ויוסקו מסקנות".

צפו בראיון המלא, באדיבות ערוץ 10:

 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.