אינני נבהל מרוצחים / חיים גרילק

אומה אינה נמדדת בשורפי ילדים. היא נמדדת באמהות שמאז שאיבדו את היקר להם מכל הפכו את חייהן, לעולם של נתינה ועשיה ויצירה בלתי פוסקת • חיים גרילק, מעריך את החיים למענם של אחרים

אינני נבהל מרוצחים. רֶשַׁע ורצח קיימים עוד מאז קם קין על הבל אחיו והרגו. מאז הם ממשיכים ומתקיימים בכל חברה ובכל עם. כן, גם בעם היהודי היו, קיימים ועוד יהיו כנראה רשעים ורוצחים שפלים. אך רוצחים אף פעם לא יערערו את עולמי וצדקת דרכי, ובעיקר הם אף פעם לא היו ואינם מגדירי דרך של אומה.

אומה נמדדת בבחירה בטוב דווקא בתוך הרע. באלו שמוות עלה בחלונם ובחרו בחיים, שבתוך החושך הגדול מצאו ומפיצים אור.

אומה אינה נמדדת בשורפי ילדים. היא נמדדת באמהות כמו רחלי פרנקל, איריס יפרח ובת גלים שער שמאז שאיבדו את היקר להם מכל הפכו את חייהן, עוד יותר מכפי שהיו קודם האובדן, לעולם של נתינה ועשיה ויצירה בלתי פוסקת. הפכו את הצער למנוע של שמחה, את השנאה לאהבה, את היאוש לאמונה.

אומה נמדדת בישי ערמוני אחיה של נעמה הנקין הי"ד שבתוך הכאב קרא "לא רוצה נקמה, רוצה את אחותי בחזרה. ואם זה לא אפשרי אז שלא יקחו לאף אחד אחר את האחות, אף פעם".

אומה נמדדת בשמירתה על צלם האנוש, צלם האלוקים שרוצחיה, גם אלו שכביכול באו בשמה, התכחשו אליו והסירו אותו מעליהם.

אומה נמדדת ביכולתה לזכור שקיים משהו חשוב אף יותר מאדמה, מדינה, ואפילו מהחיים עצמם; סיבת החיים. וסיבת החיים היא להפוך להיות סיבת חייהם של אחרים.

לכן אינני נבהל מרוצחים. ולכן אני גאה כל כך להיות יהודי וישראלי, בן עמם של רחלי פרנקל אמו של יעקב נפתלי הי"ד, איריס יפרח אמו של אייל הי"ד, בת גלים שער אמו של גיל-עד מיכאל הי"ד, וישי ערמוני אחיה של נעמה הי"ד.

אורותיהם הבהירים מאירים את דרכנו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.