"אינספור שאלות של הצלת חיים וכבוד המת התגלגלו לפתחו" • יהודה משי-זהב בטור אבל מיוחד

 

אבל אישי כבד ירד על ארגון זק"א ואלפי מתנדביו ברחבי הארץ והעולם עת התקבלה הבשורה המרה על הסתלקותו של הקברניט כ"ק מרן רבנו הרב חיים עובדיה יוסף זיע"א.

מאז זוכרי את עצמי בארגון זק"א, ממש עם ייסודו בג' תמוז תשמ"ט אחרי הפיגוע הקשה בו נהרגו 16 איש, כשבן עוולה דרדר לתהום את אוטובוס קו 405 בכביש ירושלים – תל אביב, אני זוכר את הקשר המיוחד וההדוק בין ארגון זק"א לכ"ק מרן זיע"א.

כ"ק מרן זיע"א ליווה את ארגון זק"א מאז היווסדו ועד ימיו האחרונים, הדריך והכווין הלכתית ומעשית ועודד את מתנדבי זק"א בזמנים וברגעים הקשים איתם התמודדו מתנדבי זק"א.

בתקופה הקשה של הפיגועים נכנסתי לכ"ק מרן זיע"א והצגתי בפניו את הקושי הגדול שיש למתנדבים בהתמודדות עם רצף של פיגועים כה קשים, עם המראות והמחזות הקשות מנשוא. כ"ק מרן זיע"א הרים את ראשו ותוך כדי ליטוף על הלחיים אומר לי: "אני מבקש ממך בהזדמנות הראשונה שאתם מכנסים את המתנדבים, אני רוצה לבוא לדבר, לחזק ולעודד". ואמנם כך היה, בכנס השנתי הארצי של ארגון זק"א המתקיים כל שנה בז' אדר, יום ההילולא של משה רבנו רעיא מהימנא. שהתקיים באותה שנה באולם 'בית ישראל' בירושלים, הגיע כ"ק מרן זיע"א, ישב במשך כל האירוע מתחילתו ועד סופו. כשבמשך שעה ארוכה בירך את מתנדבי זק"א, עודד אותם להמשיך בעבודת הקודש: "אתם החיילים של עם ישראל, אשריכם ואשרי חלקכם, והלוואי ויהי חלקי עמכם". סיים כ"ק מרן זיע"א את דבריו.

גם אחרי הפיגוע הקשה בקו 2 בכ"ב מנחם אב תשס"ג, בו נרצחו 23 אנשים, בהם 7 ילדים, ונפצעו למעלה מ-130. נכנסתי לכ"ק מרן זיע"א לספר לו על מה שאירע ועל העבודה הקשה של מתנדבי זק"א. ביקש כ"ק מרן זיע"א להביא אליו את המתנדבים שטפלו בפיגוע, כדי לחזקם ולעודדם. ואכן במשך שעה שלימה ישב כ"ק מרן זיע"א בבית מדרשו עם עשרות מתנדבי זק"א, עודד את רוחם חיזקם בדברי אמונה והלכה. ואחר כך ביקש שהמתנדבים ייגשו אליו, כ"ק מרן זיע"א התעכב עם כל מתנדב ומתנדב, תוך כדי טפיחות חיבה על לחיים, שאל לשלומו של המתנדב ברכו ועודדו.

אין ספור של שאלות הלכתיות ומורכבות בנושאים של 'הצלת חיים' ו'כבוד המת', זיהוי והתרת עגונות, כמו גם שאלות עדינות ורגישות, העלה ארגון זק"א במשך השנים על שולחנו של כ"ק מרן זיע"א. ובעיקר אחרי הפיגועים והאסונות הכבדים בארץ ובעולם.

לפני יציאת משלחת מתנדבי זק"א לאירוע האסון הכבד במכסיקו, בו נהרגו המליונר משה סבא ובני משפחתו. ביקש כ"ק מרן זיע"א שחברי המשלחת יגיעו אליו. בדרך לשדה התעופה נכנסו חברי המשלחת של מתנדבי זק"א אל הקודש פנימה, כ"ק מרן זיע"א נתן להם את ברכת הדרך. ביקש ממפקד המשלחת להוציא נייר ועט, וכ"ק מרן זיע"א הכתיב לו נקודות והוראות הלכתיות חשובות. כשהוא מבקש להקפיד ולעדכן אותו על כל תהליך הזיהוי עד הקבורה. בקו טלפון פתוח ממכסיקו עדכנו חברי המשלחת את כ"ק מרן זיע"א. עד שמרן זיע"א נתן את ההיתר וההוראה להביאם לקבורה.

כשעלה בראשי הרעיון המהפכני של הקמת 'יחידת אופנועים להצלה מהירה' של ארגון זק"א, וזאת אחרי מקרה טראגי בו פונתה ילדה בת שבע במצב של 'צמח', אחרי שהאמבולנס התמהמה להגיע. נכנסתי לקבל את ברכתו של כ"ק מרן זיע"א, שהתלהב מאד מהרעיון. ואכן תום ומיד רכשנו חמשה אופנועים ראשונים, ואת טכס השקת היחידה עשינו בביתו של כ"ק מרן זיע"א. מה מאד התרגש כ"ק מרן זיע"א כשבארגון זק"א החליטו לקרוא ליחידה על שמה של נוות ביתו של כ"ק מרן זיע"א, הרבנית מרגלית ע"ה. 'ראויה כבוד הרבנית ע"ה שהצילה כה רבים מנפשות ישראל, שיחידה חשובה של הצלת חיים תיקרא על שמה', אמר מרן זיע"א.

בדברי ברכתו אמר מרן זיע"א: "שאחרי מאה ועשרים יהודי עולה לשמים, ומציגים לו שורה ארוכה של צאצאים וצאצאי צאצאים, ואומרים לו כל אלו שלך. היהודי מסתכל והוא לא מכיר אותם, ואומר: יש כאן טעות, אלו לא שלי. אומרים לו בשמים: אתה עזרת לארגון זק"א לרכוש 'אופנוע להצלת חיים', בזכותך הצילו חיים, וכל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא, וכל אלו הרי הם שלך כי בזכותך הם קיימים".

אכן, אבל יחיד עשו לכם ארגון זק"א ומתנדביו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.