אינתיפאדת הנהגים הערבים: הערים החרדיות במצור

בשל מות הנהג הערבי הנהגים הערבים ברחבי המדינה משביתים במשך שלושה ימים את התחבורה הציבורית בערי ישראל ובעיקר בערים החרדיות שרוב האוכלוסיה משתמשים באוטובוסים.נוסעים רבים מתלוננים: יש קריסה מוחלטת, יש מצור על הערים החרדיות, חבר עירית ירושלים שלמה רוזנשטיין: אנו פועלים לצמצם ככל שניתן את ההשבתה, דובר קווים חושף: הנהגים הערבים חוששים ודורשים שומר ראש לכל נהג :

בשל מות הנהג הערבי, הנהגים הערבים ברחבי המדינה משביתים במשך שלושה ימים את התחבורה הציבורית בערי ישראל ובעיקר בערים החרדיות שם רוב האוכלוסיה משתמשים באוטובוסים באופן תדיר.

חברת אגד בירושלים הוציאה בשעות האחרונות הודעה רשמית שבה נכתב: בעקבות מותו המצער של נהג אגד, ששם קץ לחייו, ישנם שיבושים בפעילות קווי התחבורה הציבורית העירונית בירושלים. שיבושים אלה נגרמים בשל היעדרות של נהגים מהמגזר הערבי, ממזרח ירושלים.

על פי הערכות של אגד בירושלים, שיבושים בקווים העירוניים בעיר צפויים להמשך גם בימים הקרובים.

אגד נערך ככל יכולתו לתגבור הנהגים מקרב עובדי מטה החברה והמינהל כמו גם גמלאי החברה, בכדי לצמצם את הפגיעה בנוסעים. עם זאת, אגד מתנצל על אי הנוחות ומבקש מציבור הנוסעים לנהוג באיפוק ובסבלנות.

בימים האחרונים, תושבים רבים בערים החרדיות: מודיעין עילית, ביתר עילית, ובירושלים התלוננו על כך שהתחבורה קרסה ועל שיבושים בתנועת האוטובסים – בשל שביתת הנהגים ממזרח ירושלים.

"תושבים רבים חשים כי יש מצור על העיר, איו יוצא ואין בא" אומר לנו תושב מודיעין עילית, נשים וגברים מאחרים לעבודה או לכולל, זו קטסטרופה, עיר במצור".

בימים האחרונים, מאות תושבים המתינו שעות רבות לאוטובוסים שלא הגיעו, הנהגים הערבים החליטו להשבית את התחבורה בשל מות הנהג הפלסטיני," הם בטוחים שהיהודים הרגו את הנהג הערבי שהתאבד במוסף אגד", אומר לנו אחד העסקנים.

דובר חברת קווים מבהיר בשיחה לקוקר כי אנו עומדים בפני אינתיפדה חדשה שבה הנהגים הערבים יחליטו מתי נוסעים ומתי לא, הנהגים הערבים דורשים שומר ראש לכל נהג, דרישה הזויה. אך מציאותית מבחינתם".

"קיבלנו  לפני מספר חודשים אזהרה ממשרד התחבורה כי עומדת להיפתח אינתיפדה של הנהגים, ואכן, את אשר יגורנו בא", "אנו פועלים למזער את הנזק ככל שנדרש, גייסנו עובדים יהודים, השכרנו קבלנים, אולם עדיין קשה לצמצם לחלוטין את התופעה. רוב הנהגים הם ערבים".

שוחחנו עם חבר עיריית ירושלים שלמה רוזנשטיין שאחראי על תחום התחבורה הציבורית, הוא טוען כי כי 200 נהגים בירושלים לא הגיעו, היום לעבודה, זה משמעותי. "אנו פועלים לצמצם את הנזק,באמצעות חברות תיגבור ואמצעים נוספים,בנוסף, מתקיימים מגעים מול הנהגים במטרה להרגיע את הרוחות, מעבר לכך יש דיון במשרד התחבורה על מעמד הנהג.

רוזנשטין

רוזנשטיין מחדד את הבעיה העיקרית שהביאה לקריסה, " זו עבודה שאין לה ביקוש.בקרב היהודים ולכן אנו משלמים את המחיר". הוא מבהיר.

במשרד התחבורה נפתח חפ"ק מיוחד שבו דנים ראשי המשרד כיצד למזער את הנזק ולהביא לפתרון המיוחל, קל זה לא יהיה, הנהגים הערבים לקחו  את הנוסעים בישראל כבני ערובה ועושים  ככל העולה על רוחם. החשש הגדול כי במידה והלהבות לא ירגעו, מי שישלם את המחיר הכבד יהיה אלו הנוסעים שמשתמשים בתחבורה הציבורית.

מחר, מתכננים הנהגים הערבים שמתגוררים ברובם במזרח ירושלים להשבית את התחבורה הציבורית, ולהפגין מול משרד התחבורה בדירשה לקבלת התנאים.

סייע בכתבה: ישראל שקולניק 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.