איסלנד: אופטימיות זהירה במערכה נגד החקיקה לאיסור ברית מילה

"ועידת רבני אירופה": לראשונה קוראים כלי התקשורת המרכזיים באיסלנד לאמץ את המודל שלנו באירופה לקיום ברית מילה

מאז פתחו במערכה נגד החקיקה לאיסור ברית מילה באיסלנד, גייסו נשיא 'ועידת רבני אירופה' הגר"פ גולדשמידט, רבה של בלגיה הרב אברהם גיגי וסגן נשיא הועידה הרב משה לוין את הקהילייה הבינלאומית – ראשי הקונגרס האמריקאי, ראשי מוסדות האיחוד האירופי, רופאים בכירים, אנשי אקדמיה ואת ראשי מאות ארגונים בני כל הדתות שהביעו מחאה חריפה נגד החקיקה שפוגעת בחופש הדת.

בשיאה של המחאה התקיימו כנסי מחאה והסברה בפרלמנט האירופי בבריסל ובריקיאוויק שבאיסלנד: "מהלך זה אינו רק הפרה של זכות האדם הבסיסית לחופש דת או אמונה, אלא אות לכך שאנשים בעלי רקע יהודי או מוסלמי אינם רצויים באיסלנד – הנאצים חוקקו כך ב 1933 ואנחנו יודעים כיצד זה הסתיים", אמרו בועידה.

כעת משדרים רבני הועידה אופטימיות זהירה במערכה נגד החקיקה לאיסור ברית מילה.

"לראשונה מאז פתחנו במערכה נגד החקיקה האומללה לאסור ברית מילה באיסלנד קוראים כלי התקשורת המרכזיים באיסלנד לאמץ את המודל שהשגנו במועצת אירופה בגרמניה ובבריטניה ולעגן בתקנות סטנדרטים אתיים ורפואיים שיאפשרו לקיים מצוות ברית מילה כפי המסורת מדור דור. אנו בהחלט אופטימיים אך עם זאת עדיין לא תמה המערכה", כך אומר נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט יממה לאחר כינוס המחאה וההסברה הבינלאומי שהתקיים ב'נורדיק האוס' בריקיאוויק שבאיסלנד.

מטעם הועידה נגד הפגיעה בחופש הדת השתתפו בכינוס ונשאו דברים סגן נשיא הועידה עוזר הרה"ר לצרפת ורב הז'נדרמריה הצרפתית הרב משה לוין. את קהילות ישראל בסקנדינביה ייצגו הרב יאיר מלכיור מקופנהגן ונשיא קהילת הלסינקי מר ירון נדבורניק. את הקונגרס היהודי העולמי ייצג מר יונתן ארקוש, נשיא ועידת הארגונים היהודיים באנגליה. למשלחת 'ועידת רבני אירופה' הצטרפו פרופ' ברנרד לובל וד"ר טאי אריקסון שסייעו בסיכול יוזמה דומה נגד ברית מילה בעבר במועצת אירופה.
כזכור, הצעת חוק המטילה עונש מאסר של שש שנים הועברה בקריאה ראשונה בפרלמנט האיסלנדי לפני כחודשיים והיא הוצעה ע"י ארבע מפלגות המרכז והשמאל המהווים 46% מ -63 מושבים.

בתום הכנסים ביוזמת ועידת הרבנים, הוציאו המתכנסים הודעה משותפת ובה קריאת חירום לממשלת איסלנד ולחברי הפרלמנט להפסיק לאלתר את הליכי החקיקה לאסור ברית מילה. בין שלל ההצהרות החריפות אמרו המשתתפים כי; 'מהלך זה אינו רק הפרה של זכות האדם הבסיסית לחופש דת או אמונה, אלא אות לכך שאנשים בעלי רקע יהודי או מוסלמי אינם רצויים באיסלנד – הנאצים חוקקו כך ב 1933 ואנחנו יודעים כיצד זה הסתיים'. עוד נאמר בהודעות שפרסמו הארגונים כי 'ברית מילה קיימת כבר אלפי שנים על ידי קהילות דתיות והיא מאפיין יסודי ביהדות, באסלאם ובכמה מסורות נוצריות. ברית מילה היא לא טקס אופציונלי, אלא בלב הליבה הדתית וכי 'זו הברית של אלוקים עם האנושות'. אסור לנו לשכוח שזוהי זכות המוכרת בתקנות האו"ם לזכויות הילד להשתייך למסורת הדתית של משפחתו וכל פגיעה כזו מנוגדת לכך ומסוכנת לחופש הדת ולעקרונות הדמוקרטיה הראויה לחברה אזרחית. בפועל חקיקה זו מערערת את חירויות הדת במסווה של הגנה על זכויות הילד'.
הרב אברהם גיגי אמר בכינוס בבריסל כי המסורת היהודית קובעת כי בעת ביצוע טקס ברית מילה, האב נותן לבנו את שמו העברי. מסורת זו חוזרת אל ימי המקרא כאשר אברהם ביצע ברית מילה עפ"י צווי אלוקים. בתחום הדת, ברית-מילה תופסת מקום מרכזי קריטי ומהותי ביותר בתרבות, בדת ובזהות היהודית. הטלת ספק בחופש המשפחות היהודיות למול את בניהם, פירושה ערעור על הזהות החרוטה ביותר בזיכרון הקולקטיבי שלהן'.
עוד אמר הרב גיגי כי 'ברית מילה היא אחת המצוות המתקיימות ע"י כל חברי הקהילות היהודיות בעולם, בין אם דתיים או חילוניים. לפיכך, איסור ברית המילה במדינה מסוימת מצהירה כי אותה מדינה מכריזה בפומבי כי שום קהילה יהודית אינה רצויה בה. עם זאת, אנו בהחלט בשלים לעגן בתקנות בכל המדינות את הנהלים האתיים והרפואיים כפי שעשינו בגרמניה ובבריטניה שם גם הקמנו איגוד אירופי של המוהלים (UME). על מנת להיות חבר באגודה זו, המועמדים חייבים להיות בעלי סמכות רפואית למול ובעלי איכויות פיזיות ומוסריות מצוינות. אוסיף ואציין כי בשנת 2007 הוציא ארגון הבריאות העולמי (WHO) דו"ח מקיף ולפיו גם מטעמים רפואיים מומלץ לבצע ברית מילה'.
הרב גיגי אמר כי הסגן הראשון של נשיא הפרלמנט האירופאי גב' מירד מק'גינס ביקשה ממנו להבהיר כי היא סבורה כי 'חקיקה זו מדאיגה במיוחד בהשלכות על חופש הדת, זכות יסוד של האיחוד האירופי ושל מועצת אירופה, המעוגנת בחוקי מוסדות האיחוד האירופי. לבקשתה של מק'גינס העברתי מסמך מיוחד על נושא ברית המילה להפצה בין עמיתיה, חברי הפרלמנט האחראים לאיסלנד, לזכויות האדם ולחופש הדת, וכן למשרד הנציב העליון לזכויות האדם של האו"ם'.
יצויין שיוזמי החוק האוסר את ברית המילה באו מדנמרק ויש לצפות שהמערכה על המילה תימשך בכל עוז במדינות הסקנדינביות האחרות. מתנגדי המילה כבר אספו בדנמרק שלושים אלף חתימות של אזרחים. בכדי להגיש הצעת חוק בפרלמנט הדני הם חייבים להחתים לפחות חמשים אלף איש.

הרב אברהם גיגי עם שר החוץ הגרמני בביקור השבוע בביהכ"נ הגדול בבריסל
הרב לוין ופרופ' לובל עם חבר הפרלמנט האיסלנדי היחיד שהתנגד לחוק

צילומים; אלי איטקין וולפיש בריסל וארכיון ׳ועידת רבני אירופה׳

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.