איפור חדש לפסח? הרב זריצקי: "לא צריך לרכוש איפור כשר לפסח"

חברות הקוסמטיקה המובילות מקפידות להוציא הכשרים עבור מוצרי האיפור והקוסמטיקה שלהן, אולם, האם כצעקתה? מתברר שממש לא צריך הכשר על מייק אפ.

אחד הרבנים שמנפיק את ההכשרים- אומר בשיחה עם ynet כי אין בכך כל צורך הלכתי ממשי, וכי "מדובר בהוצאה כספית מיותרת, חתימתו האישית מתנוססת על חלק מהרשימות שמפיצות חברות הקוסמטיקה, אודות מוצרים הכשרים לפסח בהשגחתו".

שרי יהל, מומחית לאיפור במגזר החרדי והדתי אומרת אף היא, "מאז שאני זוכרת את עצמי, לפסח תמיד קנינו במשפחה איפור חדש: שפתון חדש, מייק-אפ. כמו שקונים בגדים וכלים חדשים לפסח, התחדשנו במוצרי איפור.

 

"מה שנמצא על השפתיים ובמגע ישיר עם הפה הוחלף, כמובן. אך גם המייק-אפ, הפודרות והצלליות. כל מוצר המכיל חומרים מבריקים או שומניים צריך מבחינתנו כשרות לפסח. בייחוד כשהמגמה היום היא חזרה אל הטבע ושימוש בתמציות טבעיות".

הרב יוסף זריצקי, מומחה לכשרות מזון, תרופות וויטמינים, אומר ל- ynet כי "עם ישראל מקפיד על דברים שאין בהם צורך הלכתי אמיתי , המקור לטעות נובע מכך שעל פי ההלכה, חמץ נחשב לאסור באיסור הנאה, וזאת בניגוד למאכל שאינו כשר כדוגמת חזיר, שאסור לאכול אותו אך מותר ליהנות ממנו בשימושים אחרים.

 

"הדוגמה הכי בולטת שבאה לידי ביטוי בחג, זה חיות מחמד", אומר הרב זריצקי. "בפסח הכלב או התוכי לא נדרש לאכול מצה ולשתות ארבע כוסות, אך לבעליו אסור להאכיל אותו בחמץ, זאת מכיוון שהאכלתו של הכלב מסיבה להם הנאה כבעלים. באיפור זה אותו סיפור: יש איסור ליהנות מדבר המכיל חמץ".

על ההתחדשות של הנשים לקראת הפסח, הוא אומר,"יש מצווה גדולה להיראות יפה, אך אין מצווה לבזבז על כך כסף מיותר. המלצתי היא להשתמש בכל המוצרים הרגילים. אין צורך לקנות חדש. גם קרמים, קרם גוף, קרם פנים, ואפילו מי-פה ומשחת שיניים. מי נהנה לבלוע משחת שיניים? כלום לא צריך לחדש. מבחינה הלכתית, אין בכך שום בעיה".

אנשים אוהבים להתחדש לחג, אבל מדובר בתירוצים להוצאה מיותרת, ובתעשייה שמגלגלת כספים. למי שעדיין לא שכנעתי אותו, ניתן למצוא חברות קוסמטיקה ואיפור רבות, כולם עם מוצרים כשרים לפסח למהדרין – שחלקם בהשגחתי.

 

לסיום אומר הרב זריצקי,"ישנם לצערי לא מעט מוצרים בתחומים רבים ושונים שאין צורך בהכשר להם, אבל הציבור דורש זאת, כגון כלים חד-פעמיים לפסח. הוצאתי רשימות שלמות של מוצרי איפור שניתן להשתמש בהם, כי למה שנשים יזרקו? הרי אין בזה חמץ. נתתי כשרות לחברות שביקשו ממני, כי אין סיבה שלא לתת. המוצרים אכן כשרים לשימוש בפסח".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.