"איראן מאיימת בהשמדה – והמו"מ נמשך"

רה"מ התייחס לפני זמן קצר לשיחות הגרעין בלוזאן והזהיר מפני הסכם רע שיוביל את איראן לפצצה שתאיים על ישראל והעולם כולו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (רביעי) לשיחות בין איראן למעצמות בנוגע להסכם הגרעין.

בפתח ההצהרה הקצרה שמסר, אמר נתניהו כי "איראן מחריפה את קמפיין הטרור שלה, והקהילה צריכה להתעקש על עסקה טובה יותר…אמש, מפקד במשמרות המהפכה האיראניות דיבר שוב על השמדת ישראל. כלומר, הם עדיין רוצים להשמיד אותנו. עם מדינה הזאת אתם מקייימים משא ומתן?"

נתניהו הוסיף: "איראן מתעקשת על פיתוח האוריונים במקביל להמשכת מסע הטרור שלה מול משטרים אחרים, בעיקר בתימן, זה הזמן שהקהילה הבין-לאומית תתעקש על הסכם טוב יותר, איראן חייבת להפסיק התוקפנות שלה ואת איומייה להשמיד את ישראל. על כך חייבות להתעקש מעצמות העולם".

כזכור, שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, טען הלילה כי הושגו הסכמות בין איראן ושש המעצמות "בנושאים המרכזיים" הצדדים כבר החלו לנסח את ההסכם. כלי התקשורת ברוסיה שציטטו את דבריו של שר החוץ דיווחו כי לברוב מקווה שהמסמך יהיה מוכן כבר בימים הקרובים. עם זאת, הוא הוסיף כי ככל הנראה הסכם סופי לא יתגבש עד חודש יוני.
לברוב הוסיף כי שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ימסרו עוד היום הצהרה לגבי ההסכם.

אישוש לדבריו של שר החוץ הרוסי ניתן לקבל מהצהרתו של שר החוץ האיראני, זריף, לפיה הצדדים הגיעו להסכמות חשובות. "היו לנו שיחות טובות מאוד עם הצד השני", אמר זריף. גורם איראני אחר אמר לתקשורת כי "עסקה סופית צריכה להבטיח את זכויותיה הגרעיניות של האומה האיראנית. אנו נמשיך את השיחות עד שנגיע להסכם בנושאים השנויים במחלוקת".

מנגד, גורמים דיפלומטיים המשתתפים בשיחות מטעם המערב טוענים כי דיווחי איראן ורוסיה רחוקים מהאמת. לדבריהם, טרם הושגו הסכמות ויש סוגיות רבות שעוד רחוקות מפיתרון.

כמו כן הודיע שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, כי יעזוב את לוזאן וישוב "רק כאשר יוכל להועיל לשיחות". על פי גורם בצוות הצרפתי לשיחות: "השר ישוב לפריז כדי להשתתף בישיבת הקבינט הצרפתי. הוא יחזור ללוזאן כשזה יועיל לשיחות".

כאמור, הדד-ליין של שיחות הגרעין, שהיה אמור לפוג ב-1:00 הלילה (שעון ישראל), הוארך ביממה. בהודעה רשמית שפרסם הבית הלבן שעתיים לפני תום השיחות בין איראן למעצמות נמסר על דחיית תאריך היעד. "התקדמנו מספיק בימים האחרונים כדי להמשיך ולדבר גם ביום רביעי. עם זאת, יש עדיין כמה נושאים בעייתיים", אמרה הדוברת מארי הארף. דיפלומטים מערביים בלוזאן אמרו שהמעצמות דרשו מהאיראנים לקבל החלטה כעת, ולא לדחות שוב את הדד-ליין להגעה להסכם. גורמים אחרים מיהרו להכחיש כי הציבו אולטימטום בפני הצוות האיראני.

עוד לפני כן רמזו האמריקנים על הארכה ביממה – ואולי גם על המשך השיחות עד 30 ביוני. עם זאת, דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר שארה"ב תפרוש מהמשא ומתן עם איראן אם תמצא את השיחות לא מועילות, ולא תמתין לפקיעת המועד החדש להגעה להסכם, אם אכן הצדדים יודיעו על המשך השיחות לחודשיים נוספים. במקביל אמר ראש המשא ומתן האיראני בשיחות בלוזאן כי יש אמנם מחלוקות, אבל בטהרן מוכנים להמשיך ולדבר עד ההגעה להסכם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.