איראן מאשימה את ישראל: פוגעת בשיחות הגרעין

ביממה האחרונה האשים שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, את ישראל בכך שהיא, לדבריו, מנסה לפגוע בהתקדמות בשיחות הגרעין עם המעצמות.

כידוע, סבב המשא ומתן שנערך השבוע בשוויץ הותיר את המערב אופטימי, וארה"ב אף הודתה כי איראן הציגה הצעות "מעניינות", אלא שישראל עדיין מזהירה כל העת מפני תרגיל איראני שמטרתו להרוויח זמן בדרך לפצצה, על-ידי קיום שיחות חסרות תוחלת עם המעצמות.

שר החוץ האיראני זריף, הנציג הבכיר של איראן לשיחות הגרעין, פרסם הודעה לפיה "יש סיכוי גבוה שהשיחות יופרעו באמצעות מאמצים שונים" – מצדה ישראל. זריף אמר עוד, כי המאמצים האלה משקפים את "התסכול וחרחור המלחמה של ישראל".

כזכור, איראן עושה בשבועות האחרונים מאמצים כבירים לבודד את ישראל ולהציג אותה כמחרחרת מדון. מאז בחירתו של חסן רוחאני לנשיא איראן הוא ניסה להציג את עצמו ואת משטר האייתוללות כמתונים יותר מבעבר, ואמר כי פניה של הרפובליקה האיסלאמית לשלום וכי היא נכונה לדיאלוג רציני עם המעצמות לגבי תוכנית הגרעין. ההימנעות הפתאומית מהתבטאויות אנטי-ישראליות חריפות ומאיומי השמדה כמו בעבר, והנקיטה בלשון נעימה יותר, זכו לכינוי "מתקפת החיוכים של איראן".

בפריז, שר החוץ הצרפתי לורן פביוס הזהיר היום מפני אופטימיות מופרזת בנוגע לשיחות הגרעין, ואמר כי "מוקדם מדי להסיק מסקנות". לדבריו, כל מחווה כלפי איראן מצד המעצמות צריכה להיות "זהירה" בהתחשב בקשיים שהתגלעו מול איראן בעבר בניסיון לספק מידע נוסף על פעילות הגרעין שלה.

פביוס אמר את הדברים בפני מחוקקים צרפתים. דבריו סותרים את ההצהרות האופטימיות שהשמיעו השבוע אישים אחרים שהשתתפו בשיחות בז'נבה. פביוס אמר גם כי צרפת אינה מתבלבלת בין אמירות לעובדות.

בטהרן, האייתוללה אחמד אמאמי קשאני אמר למשתתפים בתפילת יום השישי כי ישראל מנסה לצייר את האיסלאם כדת "לא-תרבותית ואכזרית". הוא גם שב והכחיש שאיראן חותרת לפיתוח נשק גרעיני. "איראן כלל אינה מפריעה לביטחון העולם, אנחנו רואים בנשק גרעיני נשק אסור".

בתמונה: נשיא איראן חסן רוחאני

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.