איראן: סיפקנו לחיזבאללה טילים שמגיעים לדימונה

בעוד המגעים בין איראן למעצמות נכנסו לישורת האחרונה, הודה הממשל בטהרן כי הוא חימש את חיזבאללה בנשק שובר שיוויון

איראן סיפקה לחיזבאללה טילים שמסוגלים לפגוע בכור האטומי בדימונה, כך דיווחה בימים האחרונים סוכנות הידיעות פארס. מדובר בטילי 'הפאתח' המחזיקים בטווח שבין 250 ל-350 קילומטר, מצוידים בראש קרבי במשקל 500 ק"ג ונעים במהירות 1.5 ק"מ בשניה (5,400 קמ"ש).

יצוין כי מדובר בטילים הנחשבים למדויקים מהדגמים הקודמים. ע"פ הפרסומים, האיראנים שלחו טילים כאלה לחיזבאללה דרך סוריה. בעבר דיווחו מקורות זרים כי ישראל תקפה משלוח שכזה באזור שדה התעופה של דמשק.

סעיד מג'יד מוסאווי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה באיראן, אמר: "הטילים החדשים יאפשרו לחיזבאללה לפגוע בכל מקום בישראל. העקרון החשוב ביותר באסטרטגיה האיראנית הוא אספקת אמצעי לחימה מתאימים לתנועות ההתנגדות של חמאס וחיזבאללה, כדי שאלו יוכלו להתמודד עם המשטר הציוני צאב הדם".

במקביל, נמשך המו"מ בין המעצמות לאיראן על תוכנית הגרעין שלה. "הפערים בין הצדדים עדיין בעינם. אנו עובדים קשה, אך קיימים עדיין פערים משמעותיים", אמר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי.

לעומתו, עמיתו הגרמני, פרנק וולטר שטיינמאייר, נשמע אופטימי יותר ואמר כי הצדדים מעולם לא היו קרובים יותר להסכם.

פרשנים מציינים כי יתכן וקיים קשר בין ההודעה האיראנית בדבר משלוח טילים לחיזבאלה, למו"מ המתקיים בוינה. "האיראנים מאותתים לעולם המוסלמי כי גם אם הם יזנחו את תכנית הגרעין, הרי שהם ימשיכו לעמוד מאחורי המאבק המזוין בישראל".

בישראל מביעים דאגה רבה מהדיווחים האחרונים, אך מציינים כי הצבא וזרועות הביטחון נערכים לכל תרחיש.

ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (במיל') עמוס ידלין, אמר ביום חמישי האחרון כי אין איום קיומי על ישראל – בניגוד גמור להפחדות החוזרות ונשנות של רה"מ בנימין נתניהו.

"ישראל הייתה נתונה באיום קיומי הרבה שנים, אבל היום אין איום כזה, פשוט אין", אמר ידלין, עפ"י דיווח בנענע10.
ידלין טען כי צה"ל הוא הצבא החזק ביותר במזרח התיכון וצפון אפריקה: "לישראל יש את הצבא החזק ביותר ממרקש ועד בנגלדש – כולל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.