אירופה הסירה את האמברגו: תוכל להעביר נשק לסוריה

לאחר דיונים ארוכים בועידת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, פרסם הלילה (ג') שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, הודעה לפיה השרים החליטו שלא לחדש את החרם והוא צפוי לפוג ב-1 ביוני. במקביל האריך האיחוד את העיצומים הכלכליים על סוריה.
המשמעות של הסרת החרם היא גדולה. מעתה יוכלו מדינות אירופה לחמש את כוחות האופוזיציה הסוריים שלוחמים נגד משטר אסד במלחמת האזרחים שנמשכת יותר משנתיים. עם זאת, השר הבריטי ציין כי עד כה לא התקבלה כל החלטה מיידית להעביר נשק מסוריה.

המדינות שירצו להעביר נשק למורדים יצטרכו לגבש תוכנית מסודר. "זו התוצאה שבריטניה ציפתה לה, לדעתי זו ההחלטה הנכונה וכולנו מחויבים לשיחות השלום בסוריה", אמר הייג.

במקביל, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, נפגש הלילה בפריז עם שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, בניסיון לפתור את המשבר בסוריה. בפגישה דנו השניים בפסגה הבינלאומית הצפוייה בז'נבה בין נציגי המורגים לנציגי משטרו של אסד. "ארגון הוועידה איננו משימה קלה" אמר לברוב, "אך אני מקווה שהתמיכה של רוסיה ושל ארצות הברית ביוזמה תגביר את סיכוייה להתממש".

מוקדם יותר אתמול אמר שר חוץ האוסטרי, מיכאל ספינדלגר, כי שרי האיחוד האירופי לא הצליחו להגיע להסכמה בבריסל בנוגע להפעלת סנקציות צבאיות על סוריה, כך שהן צפויות להסתיים ב-1 ביוני. עוד דווח כי צרפת ובריטניה תמכו במהלך, בעוד אוסטריה ומדינות נוספות התנגדו לחימוש המורדים.
הבכיר האמריקאי שהגיע לסוריה
בתוך כך, מי שהיה מועמד לנשיאות ארה"ב לשעבר הגיע במפתיע לסוריה. הסנאטור הרפובליקני מאריזונה, ג'ון מקיין, ביקר בחשאי בסוריה ונפגש עם מנהיגי כוחות האופוזיציה המתנגדים להמשך משטרו של הנשיא, בשאר אסד, כך אישרה דוברת משרדו, רחל דיין, שסירבה למסור פרטים נוספים אודות הגעתו של מקיין למזרח התיכון.

מקיין הוא האזרח האמריקאי הבכיר ביותר שנכנס לסוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים שם. ע"פ הפרסום ב"דיילי ביסט" האמריקאי, מקיין נכנס למדינה לאחר שחצה את הגבול עם טורקיה ושהה בה מספר שעות. עוד דווח כי הוא נפגש עם הגנרל סאלם אידריס, מנהיג צבא סוריה החופשית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.