אכל ת'כובע: הצעה של גפני נגד הסוכנות הפכה למפגן תמיכה בארגון

הצעה לסדר של ח"כ משה גפני, על היעילות והרלוונטיות של הסוכנות היהודית בימינו, הפכה בוועדת העלייה והקליטה למפגן ארוך של תמיכה בפעילות הארגון

עימות בוועדת העלייה והקליטה בין יו"ר דגל משה גפני שטען כי הסוכנות נועדה להדיר חרדים וערבים, מול שורה ארוכה של חברי כנסת מהליכוד, המחנה הציוני, יש עתיד, כולנו, ישראל ביתנו והבית היהודי ששיבחו את פעילות הסוכנות בעידוד עליה, מאבק באנטישמיות, קשר עם התפוצות, סיוע לנוער בסיכון ולימוד עברית.

הצעה לסדר של ח"כ משה גפני, על היעילות והרלוונטיות של הסוכנות היהודית בימינו, הפכה בוועדת העלייה והקליטה למפגן ארוך של תמיכה בפעילות הארגון. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש כי כעולה, הוא "מכיר ומוקיר את פעילות הסוכנות היהודית במפעל האדיר הזה שטרם הסתיים, של קיבוץ גלויות העם היהודי חזרה לארצו".

לדברי מגיש ההצעה משה גפני (יהדות התורה) "המדינה כבר בת שבעים, צריכה לדאוג לכל האזרחים בשווה לפי כללים וחוקים מתוקנים. ברור שהמדינה צריכה לעסוק בקליטת עליה אך בשביל זה יש משרד הקליטה. אם הסוכנות נועדה רק כדי למנוע תקציב מהערבים או מהחרדים – שתאמרו זאת במפורש".

ג'וש שוורץ, סמנכ"ל הסוכנות השיב כי בפעילות הסוכנות בכל העולם, מאות אלפי יהודים מחוברים ליהדותם, נמנעת התבוללות, נבנית זהות יהודית, לומדים ומבקרים בישראל. בעיקר עידוד עליה והעלאת יהודים הוא מפעל שרק גוף לא-ממשלתי יכול ורשאי לעשות. פעילותינו נעשית בשיתוף ובתיאום עם משרד הקליטה, ובונים אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ, בתי ספר ומתנ"סים. הסוכנות משקיעה בתכניות לנוער בסיכון, כולל לאלפי חרדים, בארץ ובעולם.

לדברי יואל רזבוזוב (יש עתיד) רק גוף לא-ממשלתי יכול לשכנע אזרחי מדינה לעקור מביתם ולעבור למדינה אחרת, ולכן עליה היא מאמץ של הסוכנות ולא הממשלה, קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ציינה את פעילות הסוכנות לעידוד הקשר בין ישראל ליהודי התפוצות, חיים ילין (יש עתיד) הדגיש את דאגת הסוכנות למניעת התבוללות, לימוד עברית והנחלת מורשת יהודית, יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הדגיש כי הימנעות החרדים בעקביות מפעילות בסוכנות, מהשתתפות במשלחות ומפגישות ודיאלוגים עם קהילות בחו"ל, כי הם אינם מוכנים להכיר שהיהדות היא רב-גוונית ולמרות זאת מאוחדת.

לפי מאיר כהן (יש עתיד) "הדיון הזה הוא תוצאה של החיבוק שנתן שרנסקי, בצדק מבחינתו, לזרמים הלא-אורתודוקסים בחו"ל. הסוכנות פעלה להקמת חדר מיון קדמי בדימונה, וקידמה בלימודים נוער מקומי, נחמן שי (המחנה הציוני) ציין כי "בלי עם יהודי – אין מדינת ישראל, ולכן קיומו של העם במקומותיו, היא אינטרס של מדינת ישראל".

על פי עודד פורר (ישראל ביתנו) רוב העם היהודי עדיין חי בגולה, ולכן למרות הציניות שבדיון, הסוכנות היא חלק מרכזי שבשיבת העם היהודי לארצו, לדברי בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אף מדינה בעולם לא עושה הכל, ומדינה היא גוף לא-פעם לא יעיל, ולכן ההסתייעות בגופים נוספים היא מבורכת, נאווה בוקר (הליכוד) מתחה ביקורת על עצם קיום דיון "על אחד מעמודי התווך של הציונות כמו הסוכנות והקרן הקיימת, שפועלת נגד האנטישמיות ומסייעת להסברה של ישראל".

לפי אלעזר שטרן (יש עתיד) "גפני מייצג חלק קטן שבחלקו אינו ציוני – מול מי שפועל למען הציונות ולמען העם היהודי", ולדברי חיליק בר (המחנה הציוני) "אין תחליף לסוכנות כי המדינה לא יכולה להיכנס לנעליים הגדולות של הסוכנות, עם הניסיון, הקשרים והמימון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.