"אלה ברכב ואלה בסוסים" – המדריך לקניית רכב

רגע לפני שאתם ממהרים לרכוש את הרכב החדש שלכם, כל מה שכדאי לדעת ולקחת בחשבון, ואיך בכל זאת תצליחו ללכת אחרי הכיס ולא אחרי "מה יגידו"

חלום הרכב החדש מעולם לא היה קרוב כל כך, אך לפני שנרוץ לרכוש רכב ,כדאי לעשות שיעורי בית מוקדמים ולבחון היטב את ההיבטים השונים ,בצרכי הרכב שאנחנו עתידים לרכוש.

חשוב להתמקד נתמקד בצרכים האמתיים שלנו ולאו דווקא ברצון להרשים את הסביבה כפי שזה קורה לא אחת.

האם אנחנו זקוקים לרכב לנסיעות קצרות בתוך העיר? כמה אנשים ישבו ברכב בו זמנית? אולי אנחנו משפחה שאוהבת לתור את הארץ בכל הזדמנות ?

לכל שאלה מסוג זה, ישנה משמעות שמתורגמת היישר לכיסינו. למשל: באם הנסיעות קצרות בתוך העיר, כדאי לנו בהחלט לרכוש רכב משומש במצב טוב ולא להוציא סכומים גבוהים על רכב חדש, או לחלופין ניתן להסתפק באחת ממכוניות המיני החדשות, שמאוד קל למצוא עבורן חניה והוצאות הדלק בהתאם.

אם אתם ב"ה משפחה גדולה שאוהבת ליסוע ברחבי הארץ ובנוסף, גם מקום העבודה דורש מכם נסיעות לא מעטות ,בהחלט כדאי לבדוק את האופציה של הקרוסים שהשתלטה על ארצנו, כאן הם נקראים ג'יפים ,או ג'יפונים . צורתם לרוב מזכירה ג'יפ מודרני, אך אל תטעו , רובם לא יוכלו לעמוד בנסיעה בתוואי שטח קשה ואפילו בחול ים הם ישקעו, היות והם אינם רכבים 4×4 כפי שפעם הג'יפים היו ברובם.

4×4 הוא כינוי לרכב אשר ארבעת גלגליו מקבלים כוח שווה מהמנוע. כיום רוב המכוניות ,הינן בעלות הנעה קדמית בלבד. רבים מעדיפים כיום ,לרכוש את הרכבים הללו גם ללא צורך ממשי בהם, בגלל הנראות של יוקרה ,אך יש לזכור, שיש לכך מחיר והוא מעבר למחיר הרכישה-אחזקת הרכב.

אחזקת הרכב , גם היא מרכיב חשוב ברכבים אלו .עלות במחיר הדלק ובמחיר הביטוח וכמובן גם החלפים. בנוסף בל נשכח את כלל הברזל: ככל שהרכב עלה יותר בשעת רכישתו, ירידת ערכו מהירה וחדה יותר, מהטעם הפשוט באופן כללי : הביקוש לרכבי יוקרה יד שנייה נמוך, היות ולמי שיש כסף מלכתחילה, קונה רכב יוקרה חדש ולמי שאין, למרות הירידה החדה במחיר הרכב, האחזקה היקרה, מפחידה אותו .כך קורה שלא אחת, שרכב ששילמתם עליו קרוב ל200 אלף שקל, יימכר כעבור שנים מועטות בחצי ממחירו וגם זאת, תוך כדי המון סבלנות מצידכם.

אוהבים לטייל ?! 4X4 הפתרון האידיאלי

 

הרכבים הקטנים שהפכו להיות "להיט מדינה" , לא זכו כך סתם מן ההפקר לאהבה כזו גדולה מהציבור . היום בכמה עשרות אלפי שקלים, ניתן להריח את הניילונים החדשים של רכב קטן ,עם אפס קילומטרז", חדש ומבריק שיהיה גם מאוד אמין ,גם מאוד חסכוני בדלק וגם תוכלו בקלות למצוא חניה. הרכב יוכל לשמש אתכם לנסיעות עירוניות ואפילו בין עירוניות , בצורה מופלאה. ואם תגדילו לעשות ותחליטו שאתם מוכנים גם לרכוש רכב לא אוטומטי, אלא הילוכים כפי שמאוד נפוץ באירופה, תוכלו שוב ליהנות מרכב זריז , חסכוני וזול יותר בקניה.

 

לאחר שישבנו וחשבנו איזה רכב עונה לצרכים שלנו ,הגיע הזמן גם לחשוב על מקור המימון. סביב מימון רכבים ישנה חגיגה שלימה: הבנקים שמחים להעניק הלוואה , גופים חוץ בנקאיים, אולי בכלל לרכוש בליסינג ? שם אתם משלמים סכום נמוך בתחילת העסקה ולאחר מכן ,חודש בחודשו סכום קבוע {ברכבים קטנים כמה מאות שקלים רכבים גדולים כ1500 שקל},בסוף התקופה, בד"כ לאחר 3 שנים ניתנת לכם האפשרות למכור את הרכב ואת יתרת החוב לשלם , או להתקדם לרכב חדש.

תתחשבו בצרכים ולא "מה יגידו" – מרצדס

כך או כך ובכל דרך שלא תבחרו חשוב מאוד, ללכת בעקבות הכיס ולא בעקבות הלב. חלומות לחוד ומציאות לחוד. אסור שהרכב יהפוך להיות כמקור שיערער את היציבות הכלכלית של המשפחה. בדקו היטב את יכולתכם הפיננסית והיצמדו רק לצרכים ולאפשרויות האמיתיות שלכם. זכרו רכב הוא אינו השקעה .במקרה הטוב אם בחרתם נכון הטיפולים יהיו זולים ,היכולת למכור אותו במהירות תהיה קלה אך עדיין תפסידו המון כסף על ערכו שיורד מדי חודש.
לכן יש להתייחס לקניית רכב כאל הוצאה שמכורח המציאות הגעתם להחלטה שתחבורה ציבורית אינה בשבילכם וידכם משגת לעמוד בפקקים כמו רוב תושבי המדינה.

אם בחרתם לקנות רכב יד שניה עליכם להקפיד על הכללים הבאים ובמידה ואחד מהם לא מתקיים פשוט לעבור הלאה: 1. לוודא שמי שמציג עצמו כמוכר הינו באמת בעל הרכב השוואה פשוטה בין רישיון הרכב לתעודת זהות אותה תבקשו ממנו. אל תתפתו לסיפורים ולמעשיות במידה ואין התאמה וותרו והמשיכו הלאה.
2. דרשו לבצע בדיקה במכון בדיקה לפי בחירתכם או אצל מוסך שאתם מכירים וסומכים ,ללא בדיקה אל תרכשו.
3.בדקו שיש התאמה בין הקילומטראז' הרשום ברכב לבין המופיע ברשיון הרכב אם זה שונה מהותי תברחו.
4.לפני הבדיקה שגם היא הרי עולה כסף הקיפו את הרכב מבחוץ הסתכלו האם אתם רואים סימנים לפגיעה בפח כנסו לרכב הסתכלו על מצב הריפודים האם הרכב נראה שמור מטופח? בקשו לעשות סיבוב יחד עם המוכר נסיעה קצרה תוכל לתת לכם גם תחושה האם זהו הרכב אותו חיפשתם מבחינת הנוחות מהירות התגובה וכדו'.

 

רכב ישן – לעשירים בלבד (צילום: יח"צ)

לאחר הבדיקה במידה ויצאה לשביעות רצונכם והבודק ציין בפניכם שמדובר ברכב איכותי,הגיע זמן העברת הבעלות,העברת הבעלות מתבצעת בסניף הדואר תמורת כמה עשרות שקלים תוכלו לקבל בדיקה שתאשר לכם שהרכב אינו מעוקל או משועבד אל תוותרו על בדיקה זו.

הדרך האחרונה והקלה ביותר לרכוש רכב הוא עם הכיס מלא במזומנים או חשבון הבנק ליתר דיוק. הקניה הרבה יותר קלה ופשוטה ,מטיילים בינות סוכנויות הרכב מזמינים רכב להדגמה בכדי שתוכלו לנהוג ולהתרשם ומחליטים בהתאם. קחו בחשבון שתוכלו להתמקח על המחיר שמופיע וגם אם לא יורידו דבר יתנו לכם מתנות לרכב כגון מערכות בטחון הגנה שדרוגים כאלו ואחרים גם שם אל תוותרו הראו מעט קשיחות במו"מ ותקבלו לא מעט דברים .

כך או כך החשוב יבותר הוא ליסוע בזהירות ולא לשכוח לומר את תפילת הדרך.

בהצלחה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.