אלה מסעי: ממצרים עד עזה – טורו של הרב יעקב גלויברמן

כל ארבעים ושתיים המסעות היו שלבים בעצם ביציאה מן ה'מיצר' (מצרים) ל'מרחב'. חז"ל מסבירים, שכל מסע נקרא 'מרחב' לעומת המסע שקדם לו.- טורו השבועי של הרב יעקב גלויברמן

בפתח פרשת השבוע 'מסעי', מפורטות ארבעים ושתיים התחנות שעברו בהן עם ישראל מיציאת מצרים, במשך ארבעים שנות נדודיהם במדבר עד להגיעם אל ארץ ישראל שהובטחה לאברהם. חלקם הראשון של המסעות היו מתהליך היציאה ממצרים, ועד קבלת התורה בהר סיני, כשהחלק השני היה מקבלת התורה ועד לכניסה לארץ. אולם, כל ארבעים ושתיים המסעות היו שלבים בעצם ביציאה מן ה'מיצר' (מצרים) ל'מרחב'. חז"ל מסבירים, שכל מסע נקרא 'מרחב' לעומת המסע שקדם לו.

בשם הצדיק 'הבעל שם טוב' מובא: שארבעים ושתיים המסעות הללו מצויים בחיי כל אדם. היציאה מ'מצרים' האישי משתרעת על כל שנות חייו, וכל אדם צריך לעבור את אותם 42 מסעות בחייו, עד אשר הוא יוצא אל המרחב האמיתי. אנו למדים מכך שלמרות שבחיים ישנן עליות ומורדות, בעיות פרנסה בריאות, וכדו', אל לנו להתייאש, כי זו רק תחנה במסע ליעד המובטח. ובפנימיות יותר-כל ירידה היא לצורך עליה, כך שעלינו לחיות במצב של עליה והתקדמות מתמדת, ולשאוב מידיעה זו, שהקושי הינו חלק מהמסע, עידוד ותקווה.

מסופר על הצדיק רבי לוי יצחק מברדיטשוב שהלך פעם בשוק וראה יהודי רץ ברחוב כשהוא בהול ונחפז. שאלו הצדיק: "להיכן אתה רץ?" ענה לו היהודי: "אני רץ ודואג אחרי הפרנסה". אמר לו הצדיק: "מניין לך שפרנסתך נמצאת לפניך שאתה רץ להשיגה? אולי היא נמצאת מאחורייך ונמצא שאתה בורח ממנה?".

 

חד וחלק: שלושה אוהבים לאדם – ילדים, ממון ומעשים טובים

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.