אלעד: הסכם הגג יעניק לפרוש שוב את ראשות העיר, או שש"ס תעמיד מועמד חזק?

הסכם הגג בפתח, חצי שנה לבחירות, והעיר אלעד סוערת: האם ש"ס תתמוך בישראל פרוש, או שיו"ר ש"ס דרעי יריץ מועמד ש"סי לראשות העיר?

העיר אלעד נמצאת בשגשוג וצמיחה. העיר פורחת כעיר מודרנית ויפהפיה, והסכם גג להגדלת העיר באלפי יחידות נוספות עומד על הפרק, ואפילו ראש הממשלה נתניהו אישר השתתפות לחתימה חגיגית שנדחה כבר כמה פעמים ותתקיים ביום חמישי הקרוב, ערב בדיקת חמץ.

אך מתחת לפני השטח, רוחשת פעילות פוליטית ענפה מאוד, שכן הבחירות קריבות ובאות ולכולם ברור כשבעוד כחצי שנה יוכרע עתידה ואופיה של העיר, על כל אלפי יחידות הדיור החדשות שיקומו בעיר.

קצת היסטוריה: העיר אלעד מורכבת מרוב ספרדי ברור (כ-60%), וככזאת, נציג ש"ס עמד בראשה בשלוש הקדנציות הקודמות, ולמעשה מאז ייסוד העיר. בבחירות האחרונות הביס ישראל פרוש את ש"ס ונציגה צוריאל קריספל. הפער אומנם הסתכם במאות בודדות של קולות, רק שפער, גם קטן כזה, משקף תמיכה של אלפי קולות ספרדים בפרוש. לתוצאה הדרמטית הזו חברו גורמים רבים שיחד הניבו את ההצלחה של פרוש או את הכישלון של ש"ס, תלוי איך מסתכלים על זה.

סיבות לכך לא חסר: עסקנים בעיר אלעד לא אהבו את התנשאות של ש"ס הארצית שלא התחשבה כלל בדעת התושבים, ופעם אחר פעם הצניחה מועמד חדש לעיר, וגם במקרים שהוא התגלה כמוצלח, דאגו להחליף אותו משיקולים לא עירוניים. ומאידך, היה תסכול רב מהתנהלות העיר בתקופת ראש העיר האחרון מטעם ש"ס. כל זאת, בזמן שפרוש השכיל להגיע אל הציבורים האלה ולחבר אותם אליו. כל זה גרם לקבוצות גדולות ועצמאיות לתמוך בפרוש ולהניב לו את התוצאה הבלתי אפשרית של כס ראשות העיר. וכמאמר המשורר: "כל השאר היסטוריה".

כעת מגיע רגע האמת ל"מועד ב'". האם נעשו שיעורי הבית, הופקו לקחים, מסקנות? אמנם הרוב בעיר עדיין לא השתנה דרמטית, זאת למרות ההגירה החסידית הגדולה לעיר, אך מכיוון שאין בניה חדשה בעיר ומצב הדירות הפנויות לאכלוס מאוד מצומצם, השינויים הם עדיין לא גדולים, נתון שלא ברור כלל שימשך עם הבניה החדשה בעיר (הסכם גג?). אך פרוש, שהתגלה כבולדוזר חסר מעצורים, השקיע בכל תחום בעיר. עשרות מוסדות חינוך נבנו בעיר, השקעה חסרת תקדים בחזות העיר, ועכשיו גם הסכם גג שיביא לעיר אלפי תושבים חדשים וישנה את העיר לגמרי.

במהלך כל הקדנציה ועד עתה, ש"ס לא השכילה להעמיד אלטרנטיבה רצינית להנהגה הקיימת, וגם בתוך התנועה המקומית חלוקות הדעות כיצד, ואם בכלל, להיערך למבחן הבא, ומאידך החלל הרב שהשאירה ש"ס בקדנציה זו יצרה קבוצות ספרדיות עצמאיות וחזקות בעיר שיש להן מה לומר לגבי עתיד העיר, וכל צד מנסה להבטיח אותם קרוב אליו. רק לאחרונה פורסמה כתבה לפיה לכאורה, אבי דיין, חבר המועצה שפרש בתחילת הקדנציה מש"ס ובכך העביר את הרוב במועצת העיר לפרוש, ירוץ עצמאית בראש רשימה מטעם הרב מאזוז והרב אברג'ל, וכך באמצעות אלפי קולות שלהם יבטיח את הרוב הדרוש לפרוש לשמור על כסאו, אלא שבסביבתו מכחשים שנעשה מהלך כזה.

נזכיר ש'יחד' של אלי ישי קיבלה בבחירות לכנסת כמה אלפי קולות באלעד.

כמובן שלמערבולת זו יש להכניס את הליטאים שגם הם מפוצלים, לפחות לשתיים, וגם שם לא ממש יודעים מה להגיב, למרות הסכם ברור וחתום בינם לבין פרוש שמועמד דגל יעמוד בקדנציה הבאה בראשות העיר.

הבחירות הקרובות יהיו רגע האמת, ואחד ממבחני היוקרה של ש"ס יהיה האם תצליח להחזיר עטרה ליושנה ולקבל את השליטה בעיר הספרדית או ששוב חוסר רגישות מספקת לציבור הטבעי שלהם ידחוף אותם שוב לזרועות פרוש והאשכנזים, וזה כבר יהיה לתמיד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.