אלפים מפגינים בכיכר רבין לאות הזדהות עם תושבי הדרום

בהפגנה, שנערכת תחת הכותרת "לא שותקים באדום", צפויים לנאום תושבים מעוטף עזה, בהם נערות משדרות ומנחל עוז, שישמיעו את קולם של הילדים החיים תחת איום הרקטות

אלפים מתאספים בכיכר לאות תמיכה והזדהות עם תושבי הדרום: בשעה זו נערכת בכיכר רבין בתל אביב הפגנת ענק להבעת סולידריות עם תושבי שדרות ועוטף עזה, תחת השם "לא שותקים באדום". בכיכר נמצאים כבר אלפים מתושבי עוטף עזה, ויחד איתם עוד רבים אחרים שהגיעו להביע תמיכה בתושבים, שחיים תחת איום הרקטות והמנהרות מהרצועה.

בעצרת, שמנחים אורלי וילנאי וגיא מרוז, צפויים לנאום ראשי המועצות האזוריות שנמצאות תחת אש כבר 14 שנה: חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול, יאיר פרג'ון, ראש מועצת חוף אשקלון, אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב ותמיר עידאן, ראש מועצת שדות נגב. אליהם יצטרפו גם ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, והמארח – ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, שיישא דברים בפתח העצרת.

עוד צפויים לנאום תושבים מעוטף עזה, בהם נערות משדרות ומנחל עוז, שישמיעו את קולם של הילדים החיים תחת איום הרקטות. במהלך ההפגנה יופיעו הלהקות "טיפקס" ו"כנסיית השכל" שמקורן בשדרות, וגם להקת "איפה הילד" והזמרים רועי נויפלד וקרן פלס.

הרחובות שנסגרו בשל העצרת בכיכר רבין בין 18:00 ל-23:00: אבן גבירול מארלוזורוב עד שאול המלך, בלוך, רמברנדט, דוד המלך, צייטלין, מלכי ישראל, גורדון, הדסה ובן גוריון משלמה המלך ועד אבן גבירול. חניות לרכבים פרטיים בחניוני רחוב דובנוב, היכל התרבות, חניון הרכבת וחניון השקם.

"כל מה שאנחנו מבקשים זה לחיות בשקט"

מפגן התמיכה בדרום נערך בצל המשך המגעים להפסקת אש קבועה, והאזעקות ששוב נשמעו הבוקר בעוטף עזה. פיקוד העורף התיר לקיים את ההפגנה לאחר שהסיר את המגבלה על הכינוס במרחק של יותר מ-40 קילומטרים מעזה.

"אנחנו מזמינים את כל תושבי מדינת ישראל להגיע ולהיות איתנו, לתת לנו להרגיש שאנחנו לא לבד ושעם ישראל מאחורינו", הבהירו המארגנים. "אנחנו מבקשים שקט שיאפשר לנו לגדל את ילדינו כפי שעושים הורים בכל רחבי הארץ. זו לא הפגנה פוליטית, זו הפגנה של תושבי ישראל וידברו בה רק ראשי רשויות ותושבים מהישובים סמוכי הגדר".

עוד הדגישו כי "תושבי ישראל לא שותקים יותר באדום – לא תושבי הדרום ולא תושבי המרכז. כולנו מקשה אחת. זה הזמן להפגין סולידריות וערבות הדדית. בואו יחד איתנו לכיכר, להעביר מסר ברור שעם ישראל מאוחד כנגד ירי הרקטות לעבר אזרחי ישראל".

"מרגישים שהשמאל והימין איתנו"

אסתר לחמן, תושבת עוטף עזה שצפויה לשאת דברים הערב בעצרת, טענה בשיחה עם חדשות 2 Online כי "האזעקות האחרונות והרקטות שנפלו ליד הבתים שלנו הם רק הכוחה לכך שכולם צריכים להצטרף אלינו הערב, כי הבקשה שלנו היא חיונית". לחמן מתגוררת עם משפחתה במושב שובה שנמצא במרחק חמישה קילומטרים מגדר עוטף עזה ולדבריה, "הטילים הפכו לשגרה – 14 שנים אנחנו סובלים בגלל המחלוקות. אנחנו חייבים להחליף דיסק ולעבור לאחדות ושיתוף פעולה שמתעלים מעל הדעות הפוליטית".

"הכוח שלנו נמצא באחדות, וצריך לזכור שאנחנו רק במרחק שעה מתל אביב. אנחנו מבקשים פיתרון – את השאלה איזה פיתרון אנחנו משאירים להנהגה, אבל צריך להיות פיתרון", הוסיפה לחמן, אם לארבעה ילדים. בשבוע האחרון חלה רגיעה מסוימת בירי לדרום, אך התושבים חיים בחשש מהתחדשות הירי: "אנחנו כל הזמן עם יד על הדופק, ואנחנו לא מוכנים לחיות בהפסקת אש רגעית של 72 שעות כל פעם", הדגישה לחמן.

לחמן סיפרה כי התמיכה מכל רחבי הארץ מחזקת את המארגנים: "אנחנו מרגישים שכולם איתנו – הימין, השמאל והתקשורת, יש גל מטורף בפייסבוק של תמיכה בנו ואוטובוסים מכל מקום. אנחנו מקבלים תחושה שהכיכר תהיה מלאה". עוד אמרה לחמן כי המארגנים מקווים ש"מפגן הכוח ישנה משהו – זו הכרזה פומבית שאנחנו לא מוכנים לקרוא לזה שגרה, אני מאמינה שיהיו לזה הדים".

מיכל שבן-קוצר, דוברת המועצה האזורית שער הנגב וממארגנות ההפגנה, סיפרה לחדשות 2 Online: "אנחנו מאוד נרגשים לראות את התמיכה מכל רחבי הארץ – יש עוד ועוד נרשמים להסעות ותומכים, גם מהיישובים בעוטף עזה וגם מהמרכז והדרום. אין לנו יכולת לדעת בדיוק כמה יהיו, אבל תהיה היערכות גדולה של שוטרים וייחסמו כבישים כמו כל עצרת מרכזית, ואנחנו מקבלים טלפונים מכל הארץ".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.