אלקין ולנדבר קפצו: "החרדים יהרסו את אשדוד"

בטורו השבועי במוסף לשבת ב'ידיעות אחרונות' חושף נחום ברנע את הדיונים שהתנהלו מאחורי הקלעים בדיון של קבינט הדיור שם התנהל דו שיח אלים על מצוקת הדיור לציבור החרדי בין דרעי לשרים. {צעקות בקבינט}

בטורו השבועי במוסף לשבת ב'ידיעות אחרונות' חושף נחום ברנע את הדיונים שהתנהלו מאחורי הקלעים בדיון של קבינט הדיור.

על פי ברנע, בדיון שהתקיים בשבוע שעבר, בקבינט הדיור  דובר רבות  על אשדוד, אחת הערים הגדולות והמצליחות בישראל, ,"בדיון  כך דווח לי, לא מעט צעקות".

ברנע גם מצטט את הדו שיח בתוך הקבינט, "בפעם הראשונה בתולדות המדינה משרד השיכון בוחן את בעיית הדיור במגזר החרדי בהסתכלות כוללת", אמר גלנט. "צריכים 200 אלף דירות לחרדים. אנחנו מציעים שלושה סוגים של פתרונות: בנייה בשכונות חרדיות, בנייה לחרדים בתוך הערים החילוניות ועיר חרדית חדשה (כסיף) בתל ערד או שכונות חרדיות שיהיו צמודות דופן לערים קיימות".

אלקין עיין בתוכנית ומצא בה המון חורים. התוכנית מדברת, למשל, על בניית אלפי יחידות דיור ביישובים חרדיים בגדה – ביתר־עילית, מודיעין־עילית, תל ציון, מעלה עמוס ועמנואל. "הלוואי", אמר אלקין, המתנחל. "אבל מי ייתן לישראל לבנות, למשל, 5,000 יחידות דיור במעלה עמוס? מי ירשה לבנות 1,000 יחידות בעמנואל?"הוא תהה.  דרעי פיקפק בתוכנית להקים עיר חרדי בנגב. "ערד בקושי חיה, ואנחנו רוצים לבנות עיר לחרדים על ידה? מי יבוא לשם?"

 

גלנט, בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, החליט  כי שכונות חרדיות ייבנו רק בערים ששיעור האוכלוסייה החרדית בהן הוא 15 אחוז ומטה. וזאת במטרה למנוע שינוי של צביון החיים בעיר, כמו שקרה בבית־שמש. עד כאן הכול היה טוב ויפה מבחינת השרים, אלא שאז ראו את שמה של אשדוד בתוכנית."אלקין ולנדבר קפצו מכיסאותיהם", מתאר ברנע בטורו ואף מפרט את היקף האוכולוסייה באשדוד שם מתגוררים כ־250 אלף תושבים. 20־17 אחוז מוגדרים כחרדים. במידה והתוכנית תצא לדרך, אלפי יחידות דיור חדשות לחרדים. שרת הקליטה סופה לנדבר תושבת העיר יצאה מכליה. "מה זה?" קראה. "אשדוד היא עיר של עולים, לא עיר של חרדים. אתם הולכים להרוס לנו את העיר".

"מה את רוצה?" צעק  דרעי. "כשאתם הגעתם מרוסיה, אני הייתי שר הפנים. אני לא אמרתי, אתם מקלקלים לנו את הרוב המזרחי בבת־ים, בנתיבות או באשדוד. אני אמרתי, שיבואו. קלטנו מיליון עולים. בדקתי מי מרוקאי ומי לא? כל הפריפריה השתנתה: יישובים מסורתיים הפכו לחילוניים, ואנחנו לא אמרנו מילה".

לנדבר כעסה. "למה הבאתם את אשדוד?" שאל דרעי . "למה לא את קריית־גת, למשל? הבעיה היא שאתם לא רוצים לריב עם ראשי הרשויות".

 

בסיום הישיבה, התוכנית אושרה בוועדת השרים. לנדבר הצביעה נגד; אלקין נמנע.

 

ברנע מתאר את מצוקת הדיור החרדית ולשם כך הוא מביא דוגמא , מנצרת־עילית, שם  "העירייה מתחננת שהחרדים יבואו. לא מאהבת החרדים: משנאת הערבים, שבגלל מיעוט ההיצע בנצרת מחפשים דירות בנצרת־עילית. המדינה מתכננת שכונה חדשה לחרדים, בהר יונה. בינתיים אין ביקוש".

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.