אל על תשלם פיצוי של כ-92 אלף שקל לנוסעים שטיסתם יצאה בעיכוב

"לא התרשמתי כי התקלה במקרה שהוצג בפניי, היא כה נדירה וכה מופלאה"{חוק ומשפט}

92 אלף ש"ח זהו הסכום שבית משפט השלום ברחובות פסק שאל על צריכה לשלם לנוסעי טיסה ממוסקבה אשר יצאה בעיכוב של 17 שעות. המשמעות היא 2050 ש"ח לכל נוסע והעו"ד אשר ייצג אותם יקבל 18,000 ש"ח שכר טירחה .הרקע לעיכוב הטיסה היה כשל טכני בגינו לא היה ניתן להמריא בשעה היעודה.

בית המשפט בהתייחסו לתביעה אמר : "לא ניתן לקבל פרשנות שלפיה, בכל מקרה של תקלה טכנית יתקיים הפטור. אם תאומץ פרשנות כגון זו – ירוקן החוק מתוכן – פשוטו כמשמעו…הנחת המוצא היא, כי הנתבעת חסרת מניע שטיסותיה תבוטלנה, ככה סתם, בלא סיבה, שהרי ייגרם לה הפסד כיס. תמיד יתרחש הביטול נוכח תקלה טכנית או אחרת….אם בית-המשפט יכיר בתקלה טכנית, סתם, כמתרצת את הפטור, נוסעים רבים, שטיסתם תבוטל, במקרה השכיח, לא יזכו לפיצוי, ויימצא החוק הצרכני שמטרתו להעניק סעד לכלל הציבור, חסר כל אכיפה אפקטיבית",

עוד הוסיף השופט : "באופן עקרוני, אין תקלה טכנית שאינה ניתנת לפתרון או למענה סבירים . הכול שאלה של מחיר, כדאיות כלכלית, תכנון ופריסת מערך טכני שבכוחו להעניק מענה ראוי לתקלות בזמן סביר. מטבע הדברים, הפעלת כלי טיס, כרוכה בבלאי ובתקלות ועל הנתבעת לצפות מצב דברים שכזה, לאמור להכין חלקי חילוף, להעסיק אנשי מקצוע מתאימים, להעמיד הכן כלי טיס חלופי, לרכוש ציוד וכיו"ב…לא התרשמתי כי התקלה במקרה שהוצג בפניי, היא כה נדירה וכה מופלאה, עד אשר הנתבעת לא יכולה הייתה לצפות אותה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.