"אם חרדים היו מתגייסים, לא היה צריך לגייס מילואים למבצע" (וידאו)

במפגש עם צעירים חרדים העריך האלוף במיל', יעקב עמידרור, כי החברה הישראלית לא תסכים לאורך זמן להסדר 'תורתו אמנותו'. צפו בדברים

האלוף (במיל') יעקב עמידרור, ששימש גם כראש המועצה לבטחון לאומי וכיועץ לראש הממשלה, מתייחס לסוגיית גיוס החרדים מהזווית הצבאית על רקע המבצע הנוכחי בעזה. "שיהיה ברור לחלוטין… אם היו לנו היום עוד עשרה גדודים של שריון, חי"ר ותותחנים, אפשר היה לגייס פחות אנשי מילואים. אלא מה שקורה, לא רק זה שאנשים משרתים שלוש שנים, אלא בנוסף לזה הם אחרי זה עד גיל 40-45 משרתים במילואים… עכשיו גייסו מילואים, אך הם מוצבים לא בעזה, שכן רובם המוחלט מוצב ביהודה, שומרון ובלבנון. אך אם היו עוד עשרה גדודים, לא היו מילואים" אמר עמידרור, במפגש עם צעירים חרדים שהתקיים בשבוע שעבר במסגרת פורום 'ליל שישי אקטואלי'. למרות זאת, הביע עמידרור מורת רוח נוכח חוק הגיוס שקודם על ידי מפלגת 'יש עתיד'.

צפו בדבריו
[alooma ref="26c01ad3408345b88c85d0bee6cc5f68.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

כשנשאל עמידרור כיצד נראים החרדים שלא מתגייסים לצבא בעיניהם של אנשי צבאי, ענה באופן נחרץ "רע". הוא הסביר כי לדעתו "אין התלהמות נגד חרדים, כי היום זה לא תקין מבחינה פוליטית לצאת נגד חלקים בעם ישראל". יחד עם זאת הוא הסביר כי "החברה הישראלית של אלו שגם משרתים וגם משלמים מיסים לא לאורך זמן תהיה מוכנה לסבול את המצב שבו החרדים ממיתים עצמם באוהלה של תורה, ואחרים ממיתים עצמה בהר הרצל… הדבר הזה לא נורמלי הוא לא יכול להימשך בכלל, ולא יימשך לאורך זמן".

עמידרור הוסיף כי "יש הבנה בעולם החילוני ובעולם שומרי של חובשי הכיפות הסרוגות שצריך לשמר איזשהו גרעין של אלה ש'תורתם-אומנותם'. אבל אתם יודעים יותר טוב ממני מה המצב בשטח… יש אחוזים גדולים מאוד של כאלה שמכריזים על עצמם כתלמידי ישיבות, וחלק ניכר מזמנם הם לא לומדים". עוד הוסיף עמדרור כי "מה שראיתם לפני כמה חודשים זה רק ניצנים של תחושת אי-הנחת מצד אלו שמחזיקים את המדינה מצד עצמם, בזמן שאחרים ממיתים את עצמם באוהלה של תורה; אלו הולכים ברחובות ירושלים ואלו מגיעים בארון להר הרצל. אך אלו שגמרו להמית את עצמם באוהלה של תורה, הולכים לבר מצווה או לחתונה. זה לא יעבוד".

כנשאל לגבי שירות צבאי המתאים לאורח החיים החרדי, השיב שהן בחיל האוויר והן בחיל המודיעין משרתים חרדים עם תנאים נאותים. עוד הוסיף ואמר "אם יהיו מספיק חרדים להקים חטיבה חרדית, אז תהיה חטיבה שכולה גברים. את הסידור ימצאו. כשאני התחלתי בשני גדודי הצנחנים- לא היה מניין של דתיים. היום מפקד החטיבה דתי, אחד המג"דים שלו דתי, את מספר המ"פים אני כבר לא יודע להגיד לכם, לדעתי חלק ניכר. בגולני אם אתה לא דתי, אתה מיעוט מדוכא. בסיירת גולני בכלל. זה הכל עניין של נכונות של הצבא להתארגן ושל החרדים להיות מוכנים לחיות חיים פחות נוחים, שכן לא באים הביתה כל שבוע".

ביחס לחוקים שהועברו בכנסת לאחרונה, אמר: "אני מאוד לא אהבתי את החוק גם אמרתי לידידיי ב"יש עתיד" שלדעתי הם עושים טעות, משום שאתם דוחפים את החרדים להתקפל. במקום למצוא דרכים להיפתח כלפי העדה החרדית, אתם מתקיפים ומי שמרגיש מותקף – מתקפל כי הוא רוצה להגן על עצמו. לכן זוהי טעות גדולה. אבל זה בא מתחושה שאי אפשר להמשיך כך יותר. שמתחת לאלונקה ילכו רק אלו שלא חרדים, והחרדים ייהנו ממנעמי האלונקה זה לא שאתם לא חיים במדינת ישראל ולא מרוויחים ממה שיש בה".

לצד דברים אלו, התרכז רובו של המפגש בנושא הטיפול במנהרות. עמידרור סיפר כי הוא מונה על ידי נתניהו לטיפול בנושא לפני כשנה וחצי. למרות כסף ומאמצים רבים שהושקעו, "לא נמצא פתרון לנושא". הוא אף הוא קבע נחרצות כי "המנהרות לא היו הפתעה לצה"ל, שכן "צה"ל ידע על רוב המנהרות- אם לא על כולם… ובחלק ניכר מהמקומות גם ידענו גם את המיקום". עוד אמר כי "רק שנתקלו בצה"ל במנהרות ממש הבינו את המשמעות של הדבר", אך יחד עם זאת ציין כי "ראוי לתת את הדעת כי לו חמאס היה מקבל את הפסקת האש המצרית ולא הייתה כניסה קרקעית לא היו מטפלים במנהרות עד לרגע זה".

פורום 'ליל שישי אקטואלי' בו השתתף עמידרור הפך בשנים האחרונות לאחת הזירות המרכזיות של אישי ציבור בכירים בישראל להבעת עמדה בפני הציבור החרדי. בעבר הופיעו בפני הפורום, בין היתר, ראשי המוסד לשעבר מאיר דגן ואפרים הלוי, ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, נשיא המדינה שמעון פרס, השרים ציפי לבני ודן מרידור ועוד.

25 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דוד המלך שבזמנו היה שקט אמיתי אמר כי לא בחרב וחנית יהושיע ה' כנראה עמידרור מרגל פלסטיני

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. עפרא לפומך,
  אפיקורוס – המבזה דעת צדיקי וגדולי הדור,
  "שאבאבניק ארור", מרה תהיה אחריתך.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. הקדוש ברוך הוא רוצה שיחזרו בתשובה וילמדו תורה קודם כל הציונים הדתיים שהפכו את הצבא לעבודה זרה וסומכים עליו במקום לסמוך על הקדוש ברוך הוא. הם חולקים על גדולי הרבנים והפוסקים ומקדשים את האדמה במקום את החיים!! אם הציונים הדתיים והחילונים יחזרו בתשובה הצבא יהיה מיותר-השם ילחם לכם! גם במלחמה הזו רואים

  הרבה ניסים והרבה כשלונות של הצבא וכיפת הברזל!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. זהירות, המלחמה האמיתית – מלחמת צה"ל בחרדים.

  היות והחרדים אנשים טובים ומכירים טובה לחיילים ומתפללים ואף לומדים לשלומם, ישנם גורמים בתוך הציבור החרדי, כמו "ככר השבת" שרוצים לקחת את זה צעד קדימה, ולהטמיע את הצבא ולהכשיר את השר"צ הטמא (שירות צבאי) בושה מה שהולך באתר שלהם….

  היום אני מאמינה באמונה שלמה, שאם כולנו הינו שומרים תורה ומצוות לא היינו צריכים צבא ומלחמות בארץ ישראל. תפסיקו כבר עם התגובות הרדודות. בכלל איך נער חרדי/ת שומר/ת מצוות יכול לשרת במקום פרוץ לגמרי, מלא אינטרנט, מלא מלא מלא “זנות”, (ללא בושה) מלא תועבות, אייפונים, חיילות שלובשות מדים צמודים, משקיות ת”ש.

  אני יודעת בדיוק איזו פריצות יש שם, ואיך שיש הרבה מקרים בין מפקדים נשואים לחיילות צעירות, לא עלינו!!!! עליהם אמר הכתוב, ויתד תהיה לך וכסית את צאתך… איכס בגדול. כל שיקולי המנהיגים שלהם אינם טהורים, הם אך ורק מזרע ערב-רב ועמלק. (כלשון החזו”א: ‘ידינו עסוקות בבנין ‘חומות’ ולהקים ‘חיץ’ בינם לביננו” כן כן כן אני יכולה להעיד על הרבה מקרים, בין מפקדים נשואים, לחיילות צעירות… חרדקת לשעבר.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. אז הוא אמר… הוא הוסמך ע"י החזון איש או החפץ חיים?? יהודי מזרוחניק נחמד לא יותר מזה.

  מתחרד |
  הגב
 6. המדינה הזאת עם כל הכבוד לה ולצה"ל עדיין היא אינה מדינה יהודית על פי ההלכה, ובמילים אחרות מדינה מערבית מודרנית וכו' וכו'!

  בצה"ל מתבוללים בקלות רבה לצערנו הרב וכל החכמולוגים חובשי כיפות שקופות או ….. שמדומיינים שהמדינה הזאת יש לה כוונות "טהורות" וכו'

  חבל באמת חבל עליכם הגיע הזמן שתתפכחו צה"ל נילחם בשביל לפיד וכל חבריו הרשעים ערורים לממשלה לא בשביל מדינה יהודית ממש לא .

  הכותב בצער ובציפייה לישועה!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. א שטיק פישער, מיהו בכלל שיפתח את הפה שלו. שימשיך להתחנף לחילונים ויעזוב אותנו לנפשנו

  חרדי דווקא |
  הגב
 8. את המתנחלים הציבור בישראלי בוודאי מאס מזמן ובכל זאת הם מרשים לעצם להמשיך בשטויות שלהם עם תקציבי ענק!

  שלומי |
  הגב
 9. החרדים ובוודאי בני הישיבות לא עובדים אצל המזרוחניקים ומעולם לא שאלו את דעתם. עמידור וכל חבריו יכולים להמשיך להתפוצץ ועלם התורה ימשיך לפרוח על אפם וחמתם!!!! וכבונוס אני מקווה שנציגינו יזכרו את כל ההסתה והרדיפה של המזרחניקים ויחזירו להם מנה אפיים בהתנתקות הבאה ובכל הזדמנות!

  מיקי |
  הגב
 10. זהירות, המלחמה האמיתית – מלחמת צהל בחרדים.

  היות והחרדים מכירים טובה לחיילים ומתפללים ואף לומדים לשלומם, ישנם גורמים בתוך הציבור החרדי, כמו ככר השבת, שרוצים לקחת את זה צעד קדימה, ולהטמיע את הצבא ולהכשיר את השר"צ (שירות צבאי). בושה מה שהולך באתר שלהם….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 11. המלחמה: בגלל הגזרות על עולם התורה !

  קיצוצים בתקציבי היישיבות והכוללים והילדים..חוק הגיוס, חוק הגיור.

  הגזרות על עולם התורה בציבור החרדי ומוסדותיו ,
  כולל חוקים אנטי דת יהודית שהממשלה הנוכחית יוזמת לעשות.

  שיתבטלו הגזרות נגד תורת ישראל ולומדי התורה,
  כך מימלא תתבטל הגזרה המלחמה נגד ארץ ישראל!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 12. בכל כוחינו, שלא להתחבר אליהם לא באופן מעשי ואף לא באופן רגשי

  תכליתו של הציונים היא רק לעקור את יסודי הדת'. כיום הדבר כבר בולט, כמו שציין רבי אלחנן וסרמן ז"ל הי"ד שלפני הגאולה הערב רב ישלוט וישפיל את תלמידי החכמים האמיתיים, ועליהם כיוון החפץ חיים ז"ל שהם מזרע עמלק.על כן צריכה להיות הכרה חזקה בקרב בני תורה, להתרחק מהשפעתם הרעה של השלטונות. "וכיון ועיקר כוחו של השלטון הזה זה הצבא", וכפי שהתבטא אותו רשע (ראש הממשלה דאז דוד ב.ג. שהצבא הוא 'בית חינוך טוב' מ.ו.), (כידוע שם מקום זנות) ואם כך ודאי כעת בשעת מלחמה צריכים אנו להתחזק בעצמנו היטב בכל כוחינו, שלא להתחבר אליהם לא באופן מעשי ואף לא באופן רגשי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 13. אם חילונים היו לומדים יותר תורה היו פחות מלחמות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 14. החזו"א כותב באיגרת ידינו עסוקות בבניין חומות ולהקים חייץ בין הצפיעים והצפיעות שלנו זה בזמן של חזו"א הם כבר עסוקים כל הזמן בבניית חומות הצפיעים והצפיעות שלנו כל שכן בזמננו יותר ויותר בזמן עקבתא דמשיחא שהשטן יורד ומתגבר לגדור מחיצות וחומות להתרחק ולהיבדל מהם יותר ויותר.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 15. הצנאזער רב הדברי חיים אמר שמה שילדים משחקים במשחק של חיילים זה מקרב גזירת צבא רח"ל כמה שיהיו מרוחקים ומתעבים את העניין של צבא כך זה יהיה טוב ויבטל את הגזירה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 16. בס"ד

  אם החרדים היו מתגייסים ולא לומדים בישיבה במסירות נפש!!! אם זה משכורת רעב או כדומה. אז היינו שומעים על הרבה יותר מ53 הרוגים. איזה דתי זה מתי יתפכח.האם הוא לא רואה את הניסים שהחיילים מספרים עליהם?
  יש מספיק אנשים שיתלוננו על לומדי התורה תהיה מהתומכים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 17. הגאון ר' יחיאל גורדון ר"י לומז'א אמר שנפוליון אמר שמי שאינו מתעשר בשעת מלחמה הוא לא מהחכמים כך אומרים בשם נפוליון ואמר הוא, שבדברים גשמיים איני יודע אבל ברוחניות וודאי שזה כך, מפני שזה זמן של ניסיון ומי שיזכה ויעמוד בזה יזכה להידבק בבוראו ולאור באור החיים וזה העבודה שלנו בזמן הזה להיות מתרחק מכל הערב רב אנשי הצבא, זמן של כוחי ועוצם ידי להתרחק מהם להתרחק מכל לימודי חוץ לימודי חול שבזכות שמתרחקים מלימודי חול יבוא הגאולה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 18. בן ישראל בפרט בן תורה להיות נפשו סולד לתעב את המדינה את הצבא שלו הם השונאים הכי גדולים של הכלל ישראל הלומדי תורה, הם מסיתים ומדיחים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 19. אל תתעו הם רוצים את בני התורה כמוהם ישראלים פחות שומרי מצוות , מספיק למה שגרמה ההשכלה באירופה אנחנו צריכים לדעת בעצמנו שכח התורה מקיים את עם ישראל ולא רק במלחמות , מספיק שהחברה החילונית מתפוררת ומושכת אחריה את הסרוגים , מי שאצלנו לא לומד מספיק מ״מ נשאר יהודי לא מתבולל לא מזלזל בכבוד חכמים ודאי למבין ….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 20. דל"י מצוי שמנסה לכסות את ערוות כשלונו בהטחת בוץ ביהודים חרדים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 21. ממתי שאלנו אותם אם הם מסכימים או לא מסכימים…
  הם מעולם לא הסכימו. ובפרט המזרוחניקים כמו עמידרור…
  אז מה התחדש בכלל?

  יהודי |
  הגב