"אם יימצא כי אין די ראיות להגשת כתב אישום, תיק החקירה ייגנז"

היועמ"ש התייחס בטקס וועידת המשפט של לשכת עורכי הדין לחקירות רה"מ והדגיש כי המטרה היחידה היא להגיע לחקר האמת

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט, דיבר בטקס וועידת המשפט של לשכת עורכי הדין והתייחס לשורה של נושאים על סדר היום: בהם ההפגנות מול ביתו וחקירת ראש הממשלה.
אנו עומדים בפתחה של שנת משפט חדשה, ולא פחות חשוב – בפתחה של שנה חדשה, היא שנת תשע"ח, שאפשר גם לקרוא לה: "תהא שנת עתירת חוק", הוא אמר בפתח דבריו.

"הבהרתי בעבר, ואני חוזר ומבהיר גם כעת באופן הברור ביותר כי חופש הביטוי, ובכללו גם הזכות להפגין, הם מזכויות היסוד במדינה דמוקרטית. על כך אין כל דיון", אמר היועץ בהקשר להפגונת מול ביתו. אומר את הברור בעיניי: חשיבות ההגנה על חופש הביטוי מתחדדת דווקא במקום שבו מושמעות עמדות שצורמות לאוזן, ואף כאלו שאינן מקובלות.
.
מכןא עבר מנדבליט להתייחס לנושא החקירות. "כפי שאתם בוודאי יודעים, בשנת המשפט החולפת נוהלו ע"י משטרת ישראל ורשויות האכיפה הנוספות, לרבות רשות המיסים, רשות ניירות ערך, והרשות לאיסור הלבנת הון, מספר חקירות מורכבות ורגישות, שחלקן עוסקות בנבחרי ציבור – ראש הממשלה ושרים מסוימים.
החקירות האמורות ממשיכות ללוות אותנו גם בימים אלה. הן מתנהלות בשיתוף פעולה מלא בין פרקליטות המדינה לבין חוקרי משטרת ישראל, בראשותו של ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, ניצב מני יצחקי, אשר פועלים במקצועיות ובמרץ, מתוך מטרה אחת ויחידה – הגעה לחקר האמת.

"אין בחקירות קיצורי דרך", הוא הבהיר יש להפוך כל אבן ולעשות כל שניתן לברור האמת. להפריך או לאשש את החשדות". הבהיר.

היועץ הדגיש כי "אכיפת חוק איננה עניין פוליטי, ואסור שתושפע משיקולים שהם זרים להליך הפלילי. הדבר לא קרה, לא קורה, ולא אתן לכך לקרות.
בסופו של יום, השיקולים היחידים שניצבים בפנינו בעת קבלת ההחלטה אם להעמיד פלוני לדין – ואין זה משנה אם מדובר בנבחר ציבור או בכל אזרח אחר, הם השיקול הראייתי והאינטרס הציבורי.
השאלה שתשאל בבוא היום ביחס לחקירות המתנהלות לגבי נבחרי הציבור היא האם החקירה הניבה תשתית ראייתית מספקת להוכחת עבירה פלילית, וזאת כמובן ברף הדרוש להגשת כתב אישום לבית משפט מוסמך.

מנדבליט אמר עוד כי "ככל שיימצא כי ישנן די ראיות להגשת כתב אישום בעבירה שיש אינטרס באכיפתה, כתב האישום יוגש. מאידך גיסא, אם יימצא כי אין די ראיות להגשת כתב אישום, תיק החקירה ייגנז. ההחלטה על הגשת כתב אישום או על גניזת תיק החקירה תתקבל על סמך שיקול אחד ויחיד – הוא השיקול המקצועי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.