אם לפעוט: "הילד מהגן חזר עם שבר בלחי"

במהלך דיון בנושא אלימות אנשי צוות כלפי ילדים במעונות ובגנים זעקו הורים על אוזלת ידה של המערכת: "אין לנו ברירה אלא לעבור על החוק ולהקליט". יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון הודיעה כי תקדם במהירות הצעת חוק להתקנת מצלמות כחובה במוסדות לחסרי ישע, בכללם גנים. במועצה לשלום הילד ציינו: "בכל שבוע יש אלינו פניה בנושא" ובמשרד החינוך הסבירו כי פיטורים או השהייה אפשריים רק במקרה של חקירה פלילית

הוועדה המיוחדת לזכויות הילד קיימה היום (ג') דיון בנושא 'אלימות אנשי צוות כלפי ילדים במעונות ובגנים', על רקע ריבוי המקרים המדווחים בעת האחרונה.
יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) פתחה את הדיון: "בתקופה האחרונה אנו נחשפים ללא מעט מקרים של פגיעה בחסרי ישע בכלל ובפרט בקרב ילדים במעונות ובגנים. התופעה צפה יותר ויותר, לא ברור אם ההיקפים גדלו, אך כל יום אנו עדים ליותר פגיעות. קיימנו מספר דיונים בנושא, ברור שחייבים להכות בדבר כאן ועכשיו, לא ניתן להמשיך במצב בו ילדים מופקרים במסגרות ואין לנו איך להגן עליהם. הפתרון הוא הצבת מצלמות בכל מוסד בו שוהים חסרי ישע. הדבר גם יסייע למערכת המשפט שפעמים רבות אין בידה כלים כדי לעשות צדק עם ילדינו. הורים מקליטים הופכים למאוימים בחסות הגנת הפרטיות והדבר יסייע גם במקרים של תלונות שווא. לכן אני מקדמת הצעת חוק כזו שתהווה פתרון הולם לכל הצדדים".
ח"כ מאיר כהן: "יש תחושה של הפקרות בתחום. כראש עיר, תמיד שניסינו לבדוק מה הבעיה המדינה מתנהלת בהסתר פנים, אף אחד לא ממש מתייחס לגילאי אפס עד שלוש. 300 אלף ילדים במעונות פרטים וכמעט אף אחד לא מתייחס אליהם, אלא לכמה הם מרוויחים. יש להציב מצלמות, אתמוך בהצעת החוק, עשיתי זאת בדימונה וצריך מערך פיקוח שמאשר את מי שנכנס לעבוד בתחום".
ד"ר חיים ויסמונסקי, פרקליטות המדינה: "הפרקליטות רואה בחומרה רבה את התיקים האלה, אף אחד לא מקל ראש. על עבירות של קללות או תקיפה רגילה שהיא לא חבלה של ממש למשל אין אפשרות לפי חוק לקבל חקירת ילדים שמגיעה רק בעבירות חמורות יותר. חוקרת ילדים לא יכולה לחקור על עבירות הביניים.
ח"כ שאשא ביטון: "סטירה והתעללות נפשית יכולה להשאיר כאלה צלקות. אז מה אתה אומר שכל אחד יכול לכפכף ילד בן שנתיים ולא נעשה לו כלום?".
ויסמונסקי: "אנחנו לא מתקנים חוקים. עלתה מחשבה שאולי חוקר ילדים יקח חלק גם בחקירת תקיפה רגילה ולא רק בחבלה של ממש אבל המשמעות כלכלית, להקצות עוד הרבה מאוד משאבים לחוקרי ילדים נוספים. יש גם שאלות משפטיות כשהורה שם האזנת סתר, לא ניתן להשתמש בזה שזה לא במסגרת פשע חמור, אנחנו עתידים להוציא הנחיה בנושא".
יו"ר הוועדה: "מה בדבר מצלמות? למה שלא נתקין מצלמות בחסות החוק במקומות של חסרי ישע? הרי בכל מקום הכל מצולם, גם בבנקים, גם בחנויות, גם פה בכנסת".
מיכל אברהם, משרד המשפטים: "אנחנו מכירים בחשיבות הצילום, מהעבר השני זו פגיעה בפרטיות. הדבר מעלה שאלות שיש להידרש אליהן. כשההצעה תגיע לפתחנו נבחן אותה".
במהלך הדיון הושמעה הקלטה שבה גננת מנסה להרדים ילדים וברקע נשמעו קללות וחבטות. התיק בעניינה נסגר והיא לא הועמדה לדין.
אם לילדה שנשמעת בהקלטה: "נגד הגננת לא הוגש שום כתב אישום ולנו ההורים לא נותר אלא להיות פליליסטים משום שלא נותנים לנו מענה – לא המשטרה ולא הפרקליטות. הדבר היחיד שנותר לנו הוא להיות פליליים ולשים מצלמות בניגוד לחוק".
רחל סרור, מנהלת המחלקה הפדגוגית האגף לגיל הרך ויצ"ו: "אנחנו מטפלים בחומרה רבה באירועים כאלו וזה נכון שהם מתרחשים אבל לא הרבה. אין לי שום כוונה לתת לכך לגיטימציה אבל צריך לזכור שיש בעיה של גיוס מטפלים שמתאימים לטיפול בילדים. בנוסף למצלמות, יש דברים שהמדינה צריכה לקחת עליהם אחריות ולטפל בהם – תקנים, מספר ילדים בגן. ועד העובדים לא מאשרים מצלמות".
ליאור גבאי, מנכ"ל רשת נאות מרגלית: "במידה שתהיה החלטה שתאפשר לנו לשים מצלמות לא נתנגד, אך לא ייתכן לדרוש מאתנו ומאחרים לא. היום אני לא יכול להתקין גם אם אני רוצה כי צריך החתמה של כל ההורים, של כל העובדות. אנחנו מברכים אם תתקבל החלטה בתקנות או החוק ונעשה זאת בשמחה".
סופי אורטשקנזי, ממונה ייעוץ משפטי, משרד החינוך: "חשוב לזכור שיש ריבוי תלונות של הורים אך יש גם תלונות סרק והתלונה היא לעיתים כלי ניגוח. בחוזר מנכ"ל אנחנו מבדילים בין המקרים שמחייבים דיווח לפי חוק וכאלה שלא מחייבים. יש נוהל מסודר והנושא נבדק. אין תלונה שלא מטופלת, אם זה ברמה משמעתית או חינוכית – פדגוגית. יש הליך משמעתי, יש התרעה ונזיפה, יש פיטורי משמעת. יש כלים לטפל".
ח"כ שאשא-ביטון: כמה פיטרתם על רקע כזה? לאף אחד אין נתונים וזה בהחלט מראה על כשל. אילו כלים צריך כדי לסייע לכם להוציא החוצה את מי שלא מתאים? הרי בסופו של דבר מה שעושים זו קוסמטיקה, העובד עובר מגן אחד לאחר והסיפור נגמר".
סופי, משרד החינוך: "אין כשל. אני אישית מטפלת במקרים, תוכלו לקבל נתונים בהמשך".
יפית איצקוביץ, מנהלת אגף משמעת וטוהר המידות, משרד החינוך: "אנחנו לא יכולים לקיים הליך רק על סמך עדויות הורים. הנציבות פועלת במקרים בהם יש הליכים פלילים, בין בהשהיה או בפיטורין. אם המשטרה חקרה ניתן לעשות שימוש בראיות גם לדין משמעתי".
אם לבן 3 בגן עירייה: "רציתי לחנך את הילד שלי בחינוך דתי כדי להעניק לו ערכים ולצערי הילד שלי חזר לפני חודשיים עם שטפי דם בפנים ושבר לחי מצד שמאל. הגננת לא התקשרה לומר לי שהילד פצוע לא הזמינו מד"א. כרגע הגננת בגן והילד שלי בבית, הוא בטראומה וייתכן שיזדקק לטיפול פסיכולוגי. הוא כל לילה מתעורר בצעקות: "היא שברה לי את הפנים, היא דחפה אותי לכיורים". הרופא אמר שכדי שהצלקות יחלימו במשך שנה אסור לו להיחשף לשמש. הילד שלי לא מוכן להיכנס לגן".
ח"כ שאשא-ביטון: "אני מלווה את המקרה מהיום הראשון. הייתי בקשר אינטנסיבי עם משרד החינוך, זה עומד ותלוי בחקירת משטרה ולכן לא עושים עם זה כלום. הילד בבית. גם אם הילד רק נפל, והכל בלי כוונה אף אחד לא הזעיק את ההורים או מד"א כדי שיתנו לילד הזה עזרה. רשלנות הייתה פה, כשל היה פה, לא ואני לא מדברת עדיין על האלימות והגננת שעדיין עובדת בגן".
ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה הלאומית לשלום הילד: "בממוצע בכל שבוע פונים אלינו הורים לילדים בגילאי לידה עד 3, אין שבוע בלי מקרה. גננות משפילות ומזלזלות, שוכחות ילדים. כדי לפתוח קיוסק במדינה צריך רישיון, אבל כדי לפתוח מסגרת של ילדים שלא יכולים לדבר וקל מאוד לפגוע בהם לא צריך רישוי, אין מספיק פיקוח וסטנדרטים".
לילי פוקמונסקי, מנהלת המחלקה לגננות הסתדרות המורים: "בתפקידי הייתי מספר פעמים חלק מהליך פיטורי גננות למרות היותי נציגה של ארגון עובדים. אני בעצמי עבדתי 35 שנים במערכת, לכן אין לי בעיה לפטר גננות שאינן ראויות. בנושא המצלמות אני צריכה לבדוק מול היועץ המשפטי שלנו, יש לשקול את הכנסת המצלמות מכל מיני היבטים".
ח"כ שאשא ביטון סיכמה את הדיון: "אני מבקשת מהייעוץ המשפטי והגורמים המעורבים לסגור את כל הבעיות בחוק כדי שנוכל לקדמו. אני מבקשת מכל הגופים לאסוף נתונים – מספר תלונות, מה קורה עם כל תלונה. נבחן את החלת השימוש בחוקרי ילדים גם במקרים שאינם מקרים קשים לפי החוק ונקדם התקנת מצלמות במוסדות חינוך ובמוסדות עם חסרי ישע. יש להגן על ילדנו וגם על אנשי צוות שנחשפים לתלונות שווא".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.