אמא'לה אשכנזים – טור נוקב מאת השדרן יניב מאירי

אמא'לה אשכנזים!

יניב מאירי

כנס הבחירות של ש"ס באלעד היה מרשים כמעט בכל קנה מידה. יחסית לאווירה ברחוב (הרבה ש"סניקים באלעד החליטו להצביע לישראל פרוש), האמפיפארק העירוני היה מלא מפה לפה. אפילו בהתחשב בעובדה שזה היה הכנס המרכזי של התנועה בארץ.

מחיצה מאולתרת נמתחה מדרום לצפון, ולא רק שאלף מקומות הישיבה התמלאו בנשים וגברים, אלא שאנשים עמדו גם בצדדים, למעלה, וכרגיל במחוזותינו – סמוך לבמה.

מאות רבות של ילדים וילדות הסתובבו עם סטיקרים ודגלים מאולתרים, ובואו לא נהיה קטנוניים, כמות האשכנזים שהשתתפה בעצרת לא עלתה על עשרה אחוז. אז מה אם הם מצביעי פרוש.

בקיצור – הפנינג מרשים על הדשא, מול במה מרשימה לא פחות, אותה פיארו רבנים וגדולי תורה.

אבל אז הגיע התוכן. וכ'ספרדי מקצועי' – אני חייב להודות – די התביישתי.

התביישתי משום שכל מה שהיה למארגנים להציע זה השד העדתי במלוא הדרו וכיעורו. לא דיברו שם על "מי ראוי יותר" או "מי טוב יותר עבור התושבים", אלא מקסימום "מי עדיף עבור הנהגת ש"ס הנוכחית", ו"מדוע האשכנזים רוצים להשפיל אותנו ולא ניתן להם". ברמה הזאת.

בלי להתבלבל, בלי לגמגם, נישאו שם מסרים סותרים אחד אחרי השני. מצד אחד "רוצים להחזיר את השלטון לספרדים", ומצד שני "האשכנזים האלה רוצים לקחת לנו את השלטון" (טיעון מגוחך אגב, משום שבאלעד כיהנו עד היום רק ראשי עיר מטעם ש"ס). מצד אחד "מרן סלח לקריספל על מה שעשה לו", מצד שני "מרן אהב את קריספל כל השנים". מצד אחד "אל תאמינו להם! כל הספרדים  תומכים בקריספל", מצד שני "זו בושה שאנחנו צריכים לשכנע אתכם להצביע עבורו". מצד אחד "מאיר פרוש בוגד כי הוא 'הלך' נגד מרן", מצד שני "קריספל לא בגד, למרות שאנשיו הפריעו לנאומו של מרן באמצעות רמקולים, בסיבוב הבחירות דאז". מצד אחד "הניצחון בכיס", ומצד שני "אם נפסיד יקרה אסון". וכך זה נמשך ונמשך ונמשך.

גם מנחה הערב, ידיד ואיש יקר, התגייס לתעמולת ה"ספרדים אשכנזים". הוא עלה על הבמה בצעדים מדודים, ניגש אל הפודיום בחרדת קודש, העביר מבטו על הקהל הרב – עיניו משתהות במקומות הנכונים – והעלה את מפלס הדרמה לרמת המתח הרצויה. רק אז פנה אל האנשים, כשהוא משווה לקולו נימה של 'אני יודע על מה אני מדבר ואתם לא', ואמר ברצינות תהומית: "דעו לכם שהחיוכים שלהם היום", ממש כך, "הם הדמעות שלנו מחר".

צמרמורת.

למען האמת זה היה קצת תמוה. ראשית משום שהוא עצמו עומד בראש משפחה "מעורבת" ומאוד עניין אותי לדעת האם חצי ממשפחתו תצחק וחצי ממנה תדמע אחרי הבחירות, ושנית מפני שהוא ולא אחר טען בפני לפני זמן לא רב ש"כדאי שיהיה פה ראש עיר אשכנזי". וכשתמהתי אז, בשיחה ההיא, מדוע הוא מחזיק בדעה הזו, ענה לי ש"שרוליק פרוש הרבה יותר טוב". הוא עוזר לאנשים, הוא 'לא גזען', הוא היחיד שהזיז פה משהו, יש לו קשרים חיוביים במשרדי הממשלה, ובכלל באופן כללי אסור להיות מקובעים ולהצביע למישהו רק בגלל שהוא ספרדי.

אבל נו מילא. מותר לו לאדם לשנות את דעתו. אפילו לא אקשה בשאלה "מה עם מרן", משום שגם אני שיניתי את דעתי והחלטתי להצביע לפרוש.

אבל בואו נחזור לעצרת, להמשך מסע ההפחדה. "בעיר הזאת יש רוב ספרדי"! זעקו הרמקולים באימה ואני (כמעט) הזדעזעתי. אם יש פה רוב ספרדי, איך הם ייקחו לנו את העיר? אמא'לה… יכול להיות שעומדים לרשותם כלים מיוחדים? שהם עושים שימוש בשיטות אפלות? אולי הם יצליחו להרדים את כולנו ביום הבחירות וככה ינצחו? אני חייב לסגור את כל הדלתות והחלונות בבית. לא יכול להיות שרוב העיר ספרדים והם ינסו לגנוב לנו אותה!

אבל רגע, אולי זה בגלל שבאלעד גרים מאות רבות של משפחות ספרדיות שאינן ש"ס? חסידי ברסלב, חב"ד, אנשים ששייכים ל'מרביצי', ש"סניקים שלא יצביעו קריספל… אבל גם נגד התהייה הזו נשלפה תשובה מוכנה: "ספרדי אמיתי מצביע למועמד של ש"ס"!

ואז הכל התברר באחת. ומשכך, קודם כל הזדרזתי לרשום לפניי לא לשכוח לבדוק את השורשים המשפחתיים שלי, מיד אחרי שאנצל את זכותי הדמוקרטית ואצביע פרוש לראשות העיר. אחרי הכל יש מצב שסבתא שלי אכלה קיגעל בסתר. מי יודע.

ושוב לעצרת. כי אז עלה אל הבמה אריה דרעי. ומי שלא ראה את הרב אריה אתמול – לא ראה מנהיג המונים מימיו. בכובע ובחליפה (ליטאיים), בנדנוד הישיבתי המוכר, הוא החל לירות את משנתו הספרדית-אשכנזית. מוטיבים כמו "האשכנזים רצו ככה" (בזעם), ו"אנחנו השתדלנו אחרת" (בשפל קול על סף בכי), שיבצו את נאומו לאורך ולרוחב. הוא תקף בזעם את כלי התקשורת החרדים, ניסה לכוון את זעם הקהל לעבר עיתונאים מקומיים, עשה שימוש תכוף במילים "האמינו לי", וכמובן, איך לא, בקרבתו המפורסמת למרן זיע"א (ובאמת אין זה המקום להרחיב בנושא). הוא אפילו לא השפיל את מבטו כשנהם מקירות לבו עד כמה הוא אוהב את ידיד נפשו הרב אלי ישי זיע"א. אה.. שליט"א.

רבותיי, אנחנו ספרדים. אנחנו מיעוט וקורבן (או רוב שנשלט על ידי האשכנזים. זה כל הזמן השתנה), אנחנו בצרה ולכן נצביע בהמונינו קריספל. הבית בוער!!

אומנם נכון שיש הרבה ספרדים שלא מסוגלים להצביע עבור המועמד הספציפי הזה, שזוכרים היטב את "שנות מלכותו" שהתאפיינו במריבות, אלימות ובתי משפט, שזוכרים את קפדנותו הרבה – ויש שיטענו התעמרותו בתושבים – אבל עדיין אין להם זכות לערער. למה? "כי האשכנזים האלה…" טיעון חזק. מוכר. פונה אל הבורות ומטפח שנאה. מתוך הנחה שההמונים "מטומטמים". הם הרי לא פגשו אשכנזי מעולם. הם לא יודעים שהוא זומם להשמיד אותם.

אבל שיא הזלזול באותם ספרדים ממש, הגיע בעת הקרנת "ברכתו" של מרן לקריספל. הקהל ברובו לא יודע את זה, אבל התיעוד 'בושל' כך שייראה כאילו מרן זצ"ל בירך את המועמד שיצא נגדו במילים חריפות וקשות – רק לפני כמה שנים – ועל אותו רקע.

הסרטון המלא שהוסתר מעיני הציבור מגלה עובדה פשוטה: מרן זצ"ל בירך את רבה של העיר, הרב מרדכי מלכה שליט"א, שיצליח בכל מעשה ידיו. מישהו 'דחף' את קריספל אל הפריים ומרן המשיך בברכתו לרב ולא התייחס בכלל ל'מועמד'. מכיוון שכך אז המישהו טרח להסיר את כובעו של קריספל, והורה לו לנשק את ידי הרב, כדי שיהיה ניתן לצלם. אז מה עושים? 'חותכים' את המסגרת, נשענים על העובדה שהרב זצ"ל הרכיב משקפיים כהים, ומציגים לציבור כאילו מדובר בברכה לקריספל.

אחר כך נראה מרן זצ"ל כשהוא מניח את ידיו הקדושות על ראשו של המועמד ממש, אבל אף מילה או הנחייה לציבור, ואפילו לא התבטאות חלקית שתלמד על כך שיש לתמוך בו לראשות העיר. ובינינו, כולנו יודעים כיצד נראית ברכה של מרן זצ"ל לנציגיו בערים השונות. רמז: לא ככה.

והרב צבי חקק, משרתו של מרן זצ"ל, הצהיר ביושר לאנשים הרבים שהתאספו: "חתימתו האחרונה של מרן הייתה על מכתב תמיכה בש"ס באלעד, ולאחר מכן נכנס אריה דרעי ואמר לרב שהמועמד שלו הוא קריספל". וגם המקובל הרב בניהו שמואלי סירב לשנות מהאמת: "זה נכון שבירכתי את פרוש בברית לראשות העיר", סיפר לקהל, "אבל חובה עלינו לשמוע למר… למרנן ורבנן". כך בדיוק. לא הסכים לומר "מרן".

אבל אתם יודעים מה? זה לא הוויכוח. נעזוב לרגע אפילו את הזעם שההטעיה הזו מעוררת בציבור.  גם את השקר הגדול ש"האשכנזים הפריעו לראשי העיר של אלעד להצליח בתפקידם" (ה'מפריעים' הם חברי המועצה של ש"ס שמצהירים על כך בעברית). זו באמת שאלה של ספרדים ואשכנזים?

האם אני אמור לפחד שאחרי הבחירות 'האשכנזים האלה' יישבו להם במרתפים חשוכים וירקמו מזימות איך 'להעיף אותי מפה'? (טענה שנפרשה ברצינות תהומית בפני אנשים בבתי הכנסת).

ומה בדבר "הניצחון הספרדי"? כלום צריך לחשוש ש"הם ינצחו"? ובכן, בכל מקרה הספרדים ינצחו. כי גם אם פרוש ייבחר, זה יקרה בזכות ההצבעה הספרדית. ואתם יודעים מה? מתאים לי שהוא יהיה חייב לי, יותר משמתאים לי שזה יהיה מישהו שחייב להנהגה שמינתה אותו ולא לתושבים.

תצביעו מה שלבכם חפץ. תעשו בעצמכם את החשבון מה טוב לדעתכם לאלעד. אבל אל תסכימו שיגררו אתכם למחוזות הסתה ושיסוי שנועדו למטרה אחת בלבד: להפחיד ולגרום לכם להצביע כך או אחרת. כי אפשר לזלזל באנשים רק כשהם מאפשרים את זה.

כולנו מתעבים שקר. כולנו שונאים שמזלזלים באינטליגנציה שלנו. כשזה מגיע במשולב, לגיטימי שנביע זעם. זו מטרת המאמר הזה.

אני לא יודע מה אתכם. אני תושב וותיק בעיר הזאת ומשמיים סיבבו את העניינים כך שאיחשף להרבה מאוד חומר רלוונטי במסגרת עבודתי. אני מתכוון להצביע ש"ס למועצה וישראל פרוש לראשות העיר. ותאמינו לי שאני יותר מ"ספרדי גאה". כך גם רבים מחבריי וממכריי.

כולנו אחים. ספרדים, אשכנזים ומשפחות מעורבות. ומי שמתעקש להסית ולהבעיר אש – נראה לו יפה את הדלת החוצה. לא קשור להצבעה שלנו.

===

הכותב הוא שדרן באחד מכלי התקשורת הגדולים והדברים משקפים את דעתו האישית.

סייע בכתבה אבי שיף

29 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. העצרת הייתה מדהימה ומרגשת!

  כל ה"ספרדים הגאים" לכו לישון על האף….
  מה פורוש עשה כל הקמפיין??? זייף תמונות עם רבנים ספרדים?? השמיץ וללכלך על צורי???
  אחרי שאמר "צורי היה ראש עיר מצוין"!!!

  לעיר של ספרדים יהיהי ראש עיר ספרדי!

  אחינו האשכנזים מוזמנים אחר כבוד לעבור לפנימיות של אברכים כגון : מודיעין עילת ק ספק וביתר.

  ויקטור קריספל הוא ראש העיר הבא!!!

  עלומה |
  הגב
 2. וואלה יניב. זה בדיוק מה שחשבתי אחרי העצרת מלאת ההסתה.
  גם אני כספרדי הייתי בעצרת באלעד ואחרי כל ההסתה שדרעי הסית את ילדינו כנגד האשכנזים (הם גם בית של גויים?) זו הייתה בושה גדולה וכן השתכנעתי, השתכנעתי להצביע פרוש וזה מה שעשיתי.
  בוקר טוב לשלום וקריאת תיגר לגזענות כן כן לגזענות הספרדית.

  אזולאי |
  הגב
 3. בכל התגובות המתלהמות לא מצאתי תשובה איך אדם שהשפיל את מרן בפרהסיה ובע אותו בערכאות על זה שהעיז להדיחו הפך פתאום לתלמידו ולמגן עליו מפני האשכנזים

  בני |
  הגב
 4. מי שמכבד מרן ע"ה לא מצביע נגדו
  הכסף מעוור לך העיניים
  תתבייש לך אתה ספרדי שפל זבל

  אין לך כבוד עצמי |
  הגב
 5. כולך בקורת על עצרת הספרדים
  ראית עצרת הליטאים? זה העתק מעצרת בגרמניה
  מכות דחיפות קללות איומים חרמות עתונים שחורים מדיו כמו של החיזבאלה
  אתה ספרדי גאה? אתה נמושה
  אתה יודע יפה מאוד מה רוצים האשכנזים באלעד לייבש הספרדים שהם הרוב שם ולהציף בכסף מוסדותיהם
  הרב קריספל הוא גבר הוא אמר לקרליץ מבני ברק מה שעשית לספרדים בבני ברק אני עושה לאשכנזים באלעד
  קריספל זה האימה של השכנזים וטוב שכך
  ספרדי שיצביע עבטר פורוש הוא חזיר מטומטם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. תאמין לי יניב. אין על פרוש הוא היחד שעזר לי בכל הקדנציה שעברה. תמיד היה אכפת לו מחסידים ספרדים תמנים כאחד.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. שדרן רדיו שאומר מה מהוא מצביע זה רק תמורת כסף והרבה
  מי שמוכר הערכים והמהות שלו תמורת כסף הוא לא בן אדם

  המבין יבין יניבושה זה |
  הגב
 8. אני עכשיו חזרתי מהקלפי.(כמובן בחרתי פרוש) ואני שומע מלא ספרדים פרוש. בהתחלה חשבתי שרק אני

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 9. אנחנו איתך יניב. גם אנחנו שנינו את דעתנו. אבל אחרי העצרת שראינו את הגועל נפש שהולך להיות פה אחרי הבחירות אם נבחר קריספל. לכן בחרנו פרוש.

  ויון |
  הגב
 10. ליניב מאירי אל תדאג כי מלא ספרדים כעסו על ההסתה ויודעים שבאלעד חיים בשלום כולם. שכן שלי אמר לי שחבל שהוא לקח את הילדים שלו לשם. אני חושב שזה עזר לפרוש. ואני אומר את זה אפילו שאני מצביע קריספל.

  יוחנן |
  הגב
 11. רק מסקרן אותי למה הוא לא ברדיו קול ברמה ואולי זו התודה למכתבו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 12. סוף סוף ספרדי ענייני ושפוי, ולא עצבני ושסוי שנסחף להסתה נבזית ובלתי עניינית המוכיחה בדיוק מה המוטו של ש"ס והעבריין המורשע העומד בראשה לצערינו. תחזקנה ידי הכותב הנבון. היית לפה להמוני ספרדים שפויים ושקולים שבמלחמה בין הרגש לשכל האחרון מנצח. חזק ואמץ ואל תחשוש מהשסניקים המוסתים ע"י העבריין הצבוע והנבל…

  גוני |
  הגב
 13. אלה שמלכלכים על יניב מאירי לא מכירים אותו. הוא שסניק אבל נמאס לו מהמלחמות. רואים שאתם עובדים בשביל קריספל שיצא נגד מרן ומרן נידה אותו!!!
  הכי קל זה לקרוא לאנשים מלוכלכים ובוגדים. תגיבו לטענות. והוא גם לא אמר שחייבים להצביע פרוש רק שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה אז חלאס עם הלכלוכים אתם בדיוק כמו קריספל

  אבי |
  הגב
 14. טענותיך נכונות. צריך לבחור ראש עיר ענייני. אבל האשכנזים המציאו את השיטה שלא בוחרים ראש עיר ענייני אלא אם הוא מהזרם שלי. לך תראה כמה מאות מריבות ופלגים יש אצלם. הם לעולם לא היו בוחרים ראש עיר ספרדי אפילו אם הוא היה מצוין, אם יש להם אפשרות לאשכנזי. [גם חסיד לא יצביע לליטאי כשיש לו אפשרות לחסיד] לא מעניין אותם בחירה לגופו של עניין. אני גדלתי איתם אני מכיר.. יניב אתה כנראה בעל תשובה נאיבי ולא למדת בישיבות אתה לא יודע באיזה סוג ציבור מדובר [טיפש, רדוד, מתלהם, גאוותן, לא משכיל, עני, תככן, שתלטן]. אתמול נחתם חוזה בבין אגודת ישראל לדגל התורה בהסכם רוטצייה על ראשות העיר למשך 15 שנה… אם פורש כ"כ טוב למה להחליף……. וזה הסיבה להצביע קריספל כי במלחמה כמו במלחמה……….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • שסניק מצביע פורש כי הוא זוכר טוב מאד במי צורי באמת יכל לילחם
   אך ורק בחלשים ולא קשור לספרדי\אשכנזי
   דבר פרטי עם רב מלכה

   ש"ס ופורוש |
   הגב
 15. יניב מאירי בוגד מלוכלך
  האמת שיש מצב שהמכתב הזה מזוייף כמו שאמרו שהרב בן דוד הולך עם פרוש שהיום הוא הכחיש את זה
  בקיצור קבוצה של מנובלים שקרנים וכ"ו
  שאתם תנהיגו את עירנו? בחלומות…. 4 מליון ש"ח הוצאות על הבחירות… תביאו את זה לתושבים זה יותר יעזור
  מאשר להוציא את זה בשביל לקבל את הכבוד שמחפשת משפ' פרוש ה…….

  שאול |
  הגב
  • הרב בן דוד הולך עם פרוש ומי ששיקר זה קריספל. חבל שלא הקשבת לקול ברמה עד הסוף. הרב בן דוד אמר לקריספל בשיחה שהמכתב נכון ושהוא אף פעם לא אומר למי להצביע וקריספל חתך את ההקלטה כדי לרמות את כולם.
   הגיע הזמן שאנחנו נפסיק להיות תמימים. והוא בכלל מצביע ש"ס אז אל תלכלך. אתה בוגד במרן ומלוכלך בעצמך!

   ידידיה |
   הגב
 16. חתיכת ספרדי נחיתי רשע יאללה ישראל התינוקי שילם לך מראש נכון??????????בושה ספרדי גאה מצביע לכבוד מרן!!!!! שסניקית גאה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • ספרדי נחיתי זה מי שמצביע לבעל מחלוקת כמו קריספל שיצא נגד מרן!! תחפשי ביו טיוב ותראי!! את מוכנה להצביע לקריספל שכל היום נלחם בכולם גם בספרדים רק בגלל שהוא ספרדי???
   תתביישי לך ותבקשי מיניב מאירי מחילה!

   שמעון |
   הגב
 17. ראשית אתה פופוליסט לא רע בכלל, אבל למען המקצועיות, בפעם הבאה עשה זה מעט פחות בבוטות, בשבילך, בסוף עוד נחשוב שקיבלת כסף ממישהו….
  ולגופו של עניין, הלוואי והיית צודק, הבעיה הכי גדולה שדרעי לא "יוצר בעיה" אלא בסה"כ מציף אותה.
  אתה יכול לדבר מכאן ועד מחר על משפחות מעורבות, אבל המציאות המרה בשטח מוכיחה שאת הילד שלך לא יקבלו לחיידר כי לאבא שלו קוראים יניב, והוא ספרדי… את התקציבים הם יחלקו בעצמם ולך ולי ישאר פירורים, מה לעשות אחי היקר אנחנו, עדיין בגלות….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • בדיוק כך. הרבה זלוטס הוא קיבל בשביל הקשקושים שלו
   שום שדרן שמכבד עצמו לא יגלה מה הוא מצביע אבל מה לא עושים בשביל כסף

   מכלוף ספרדי גאה באמת |
   הגב
 18. כל מילה בסלע. היום פעמיים כי טוב ישראל פורוש ראש הער

  ויון |
  הגב