אמבולנס המשאלות הגשים חלום של ניצול שואה: לחגוג בר מצווה ולעלות לתורה בכותל

אדם שהשואה מנעה ממנו לחגוג את בר המצווה שלו מניח תפילין ומתעטף בטלית

לאחרונה הגשים אמבולנס המשאלות של מד"א את חלומו של יצחק וובר, ניצול שואה בן 94 לעלות לתורה. וובר, יליד פולין שגדל במשפחה דתית היה ילד בזמן השואה, ועל מנת לשרוד היה צריך להתחבא מהנאצים. כשהיה גדול מספיק הצטרף לפרטיזנים ונלחם ולכן לעולם לא זכה בטקס בר מצווה כנהוג.

הכל התחיל כאשר משפחתו של וובר התארגנה לחגוג את בר המצווה של נכד אחייניתו פנינה וגילתה שהוא מעולם לא חגג את האירוע בעצמו ולעולם לא הניח תפילין. סיליה גבאי, ביתה של פנינה המתנדבת כחובשת רפואה חירום במרחב גלבוע של מד"א פנתה לאמבולנס המשאלות של הארגון על מנת להגשים ליצחק את החלום לעלות לתורה ולחגוג בר מצווה.

צוות אמבולנס המשאלות של מד"א, בראשות הפאראמדיק מאיר ולדר יחד עם החובש הבכיר ישראל נוימן וחובשת רפואת חירום רחל כהן אכר הגיעו לביתו של וובר בלוד ולקח אותו, יחד עם בני משפחתו עד לרחבת הכותל המערבי בירושלים, שם התקיים הטקס. כשהגיעו לכותל, ליוו אותו מתנדבי מד"א, משפחתו וחברים ויצחק זכה לעלות לתורה כפי שתמיד חלם. גם מתנדבי הנוער של מד"א ממרחב ירושלים הגיעו לכותל על מנת לשמח ולחגוג עם יצחק והמחווה המרגשת לא השאירה אף עין יבשה.

פאראמדיק מד"א מאיר ולדר שליווה את יצחק הביא עמו התפילין והטלית של סבו ז"ל, שגם הוא היה ניצול שואה על מנת שיצחק יוכל להשתמש בהם במהלך הטקס.

אך החגיגה לא נגמרה שם, ביום ראשון שלאחר מכן, הגיע אמבולנס המשאלות של מד"א אל יצחק בשנית על מנת לקחת את אותו לבר המצווה של קרוב משפחתו בבית שאן, שם חגגה המשפחה גם את בר המצווה של יצחק.

יצחק וובר סיפר בהתרגשות בתום הטקס: "התרגשתי נורא, לא תיארתי לעצמי כמה אנשים יהיו שם. סגירת המעגל עשתה לי רק טוב ואני מודה לכל מי שלקח חלק בארגון והגיע לכותל".

פרמדיק אמבולנס המשאלות של מד"א, מאיר ולדר: "סבי איבד את משפחתו בשואה ועד יומו האחרון שמר מצוות. כששמעתי את סיפורו של יצחק התנדבתי מיד להגשים את משאלתו, התקשרתי לאמי וביקשתי ממנה את התפילין של סבי, זה כבוד גדול עבורי ועבור משפחתי שיצחק, אדם שהשואה מנעה ממנו לחגוג את בר המצווה שלו מניח תפילין ומתעטף בטלית של סבי ז"ל בפעם הראשונה בחייו. המשאלה הזו נגעה בי באופן אישי וריגשה אותי מאוד".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "הכותל ראה רגעים מרגשים רבים לאורך השנים, ואני שמח שהצלחנו להעניק למשפחת וובר רגע מרגש נוסף ולהגשים ליצחק את חלומו. יש לנו זכות גדולה להמתיק ולו בקצת רגעים קשים ומרים, ולסייע לחולים במחלות קשות ובני משפחותיהם "להטעין את המצברים" לקראת המשך ההתמודדות הלא פשוטה. אני מאחל ליצחק בריאות איתנה."

הגשמת משאלתו של ניצול השואה יצחק וובר לחגוג בר מצווה בכותל המערבי בירושלים - צילום דוברות מדא 13.10.17 (3)

"אמבולנס המשאלות" הוא מיזם של מגן דוד אדום, ששם לו למטרה למלא בקשות של אנשים המתמודדים עם מחלות קשות או סופניות ושיכולת הניידות שלהם אבדה. הגשמתה של כל משאלה מתוכנן בקפידה, בתיאום עם הרופא האחראי לחולה ובהתאמה מרבית לצרכיו, וכמובן – בליווי צוות רפואי שעבר הכשרה מתאימה.

אופי המשאלות הינו לרוב בעל ערך רגשי ואישי: השתתפות באירועים משפחתיים, מפגש מחודש עם הקהילה שאליה השתייך, ביקור באתרי טבע מורשת ודת או צפייה במופעי תרבות וספורט.

החולה מוסע לאתרים, לפי בקשתו, באמבולנס ייעודי המצויד במערכות רפואיות בקדמת הטכנולוגיה והמותאם לצרכיו הייחודיים. האמבולנס כולל גם: כיסא גלגלים בעל עבירות גבוהה, מצלמה המותקנת על גג האמבולנס והמאפשרת לנוסע לצפות בתוואי הדרך על גבי מסך, מקרר לתרופות, ציוד החייאה ומיטה מיוחדת.

השירות ניתן ללא תשלום, ללא הבדל דת, גזע ולאום, ועם יחס חם, אוהד ומחבק.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.