אמני השמאל נגד מירי רגב: "תרגעי"

אמני השמאל מתכנסים הערב (ראשון) בנמל יפו ובנמל חיפה בכדי למחות נגד הצעדים וההתבטאויות של שרי הממשלה ביחס לתרבות בישראל.

אמני השמאל נגד הממשלה: אמני השמאל מתכנסים הערב (ראשון) בנמל יפו ובנמל חיפה בכדי למחות נגד הצעדים וההתבטאויות של שרי הממשלה ביחס לתרבות בישראל.

 

כ-20 אמנים ינאמו במהלך האירוע, בהם האמנים: גילה אלמגור, חנן יובל, ונציגי מחול וקולנוע. בסוף הכנס יגישו סיכום לשרת התרבות מירי רגב בו הם מבקשים לעבוד בשיתוף פעולה מלא.

 

"זה הרגע להרים ראש אל מול ההתבהמות השלטת ברחובותינו ולומר לגברת רגב: 'תרגיעי'", קרא השחקן עודד קוטלר. "לא ניתן לך לעמול קשה, לא נאפשר לך ליצור במקומנו, לא ניתן לך לומר לנו מה לעשות ואיך לעשות ומה לא לעשות".

 

"החשש הגדול הוא שהם מנסים להפוך אותנו למשרתים של השלטון", אמר השחקן משה איבגי. "אנחנו לא כאלה. האמנות והתרבות צריכות לפעול בחירות גמורה".

 

"התכנים צריכים להיות מחוץ לתחום משרד התרבות", המשיך איבגי. "אם מישהו חרג מגבולות החוק, יש בשביל זה את המשרד לביטחון פנים, את הפרקליטות ואת בתי המשפט. משרד התרבות צריך לעודד תרבות ולא להתעסק בתכנים".

 

הזמר חנן יובל אמר כי "הרוב המוחלט דוחה את האמרות שאני מתייחס אליהן, אבל הבעיה מתחילה מלמעלה, מראש הממשלה שלנו. הייתי מצפה ממנו לשפוך מים קרים על דברים כאלה".

 

מנכ"לית תיאטרון בית לסין ציפי פינס אמרה היום, בשונה מעמדת האמנים המוחים כי "בזכות מלחמת התרבות עלינו לכותרות. בזכות דיאלוג לא מוצלח יהיו תוצאות טובות". פינס אף טענה כי "אף אחד לא ניסה להשתיק אותנו אף פעם". גם השחקן והבמאי שלמה וישינסקי אמר כי "לא כצעקתה. אם רגב תצליח, גם אנחנו נצליח".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב (ליכוד) הגיבה לטענות האמנים שחתמו על עצומת "הרשימה השחורה" אמש, והדגישה כי "אין לי כוונה למנוע חופש ביטוי". עם זאת, היא הבהירה כי "מוסדות שיעשו דה-לגיטימציה למדינת ישראל לא יקבלו מימון. זו לא סתימת פיות. מדינת ישראל מצויה בחרמות בינלאומיים. הצלחנו מול פיפ"א ומנכ"ל אורנג' העולמית שהתנצל ואין סיבה שיהיו חרמות מבית".

 

מוקדם יותר כ–300 יוצרים ובהם גילה אלמגור, מוני מושונוב, משה איבגי ואמנים בולטים נוספים מתחומי התיאטרון, הקולנוע, הטלוויזיה, האמנות והמחול, חתמו אמש על העצומה  בכדי להביע מחאה נגד מה שהם מכנים "צעדיה הלא דמוקרטיים של הממשלה".

בעצומה נכתב: "אנו – יוצרות, יוצרים ואישי תרבות מכל תחומי האמנות מוחים נגד הצעדים שנוקטים בשבועות האחרונים משרדי הממשלה כלפי יוצרים ואנשי תרבות שיצירותיהם או השקפותיהם אינן עולות בקנה אחד עם הרוח המנשבת במשרדים אלה". בשבוע שעבר הורה נפתלי בנט להוציא את ההצגה "הזמן המקביל" מסל התרבות, בעוד רגב איימה לבטל את המימון לתיאטרון של השחקן נורמן עיסא אם לא יופיע בבקעת הירדן.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.