אמסלם בדיון על חוק ההמלצות: "קריירות שלמות נהרסו על הכפשת אנשים"

האיסור להעביר את המלצת המשטרה יחול רק על תיקים שיש בהם "פרקליט מלווה". המשטרה תעביר לפרקליטות סיכום חקירה וניתוח הממצאים, ותימנע רק מהשורה התחתונה: אסור יהיה למשטרה לומר אם יש בתיק תשתית ראייתית

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם המשיכה היום את הדיון על "חוק ההמלצות". ההצבעה על הצעת החוק לקריאה ראשונה תהיה כנראה בשבוע הבא. יו"ר הוועדה ויוזם החוק ח"כ אמסלם, חזר על תפיסתו בעניין החוק: "בני אדם, גם אנשי ציבור, דמם לא מופקר. קריירות שלמות נהרסו על הכפשת אנשים שאחר כך התיקים שלהם נסגרו. טובת הציבור היא לא להכפיש את מי שלא אשם. ז'בוטינסקי אמר: 'מוטב שיחטא היחיד מול החברה ולא תחטא החברה מול היחיד. בתפיסתי זו זכות בסיסית של אזרח לא להיות מוכפש. המצב היום פוגע בחוק יסוד כבוד האדם וחרותו. הכפשה לפעמים גרועה ממעצר. מכתימים את שמו והורסים את חייו ללא צורך".

ח"כ רועי פולקמן: "אתה צודק שיש פה בעיה, אבל יש טובת הציבור. איך תגרום לאנשים לתת עדות? לפעמים רק אחרי שיודעים שהדברים הולכים לכיוון של כתב אישום, אז יש אומץ למתלוננים נוספים להעיד. הם מפחדים מהנתבע, שאם ייסגר התיק והוא יחזור, הוא ינקום בהם". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "אם זו הסיבה, לא בשביל זה מכפישים אדם על הדרך. מה זה? אנחנו הולכים לסגור על הנאשם, אז בואו תתלוננו?"
ח"כ רועי פולקמן: "זה לא סתם להכפיש. זה מצאנו תשתית ראייתית". ח"כ אמסלם: "באנשי ציבור לא צריך לפרסם, כי הפרסום הוא הבעייתי. זה חלק מהאינטרסים הפסולים. לאדם יש את זכות החפות ואת הזכות שלא יכפישו אותו על הדרך".

בנוסח הצעת החוק הוכנסו מספר שינויים: הוגדר מהם התיקים שייחשבו תיקים עם "פרקליט מלווה", שרק לגביהם נאסרת העברת המלצת המשטרה: "חקירה שהיועמ"ש לממשלה, פרקליט המדינה או פרקליט מחוז קבעו שתלווה על ידי פרקליט". ההגדרה מצמצמת, כך שלא כל טלפון של שוטר לפרקליט יהווה מצב של "פרקליט מלווה".

ח"כ מיקי לוי: "מה שיקרה, אני חושש שלא ימנו יותר פרקליט מלווה". ח"כ אמסלם: "שאלתי מי מבקש פרקליט מלווה, ומסתבר שלפעמים המשטרה ולפעמים הפרקליטות. הם מבקשים פרקליט מלווה כצורך מקצועי".

ח"כ רחל עזריה: "מקרה הנשיא קצב היה תיק עם פרקליט מלווה, שהחוק בא להגן עליהם. עבירות שבהן יש קורבן שצריך להתמודד, זה יהיה להם עינוי דין. חייבים לחשוב על נפגעי העבירה. למה שאדם כמו הנשיא קצב יקבל הנחה? בעבירות מין מאד קשה לסיים עם כתב אישום. אנחנו לא יכולים לתת את ההגנה הזו לעברייני מין כשאישה חרפה נפשה והלכה להתלונן ואין מספיק ראיות כי מאד קשה לאסוף ראיות. אני מבקשת להחריג מהחוק עבירות אלימות ופגיעה מינית".

ערן קמין, רח"ט חקירות במשטרה: "מדובר בכ-200 תיקים של ארגוני פשיעה, שחיתות ציבורית והטרדות מיניות. אלה התיקים המלווים שמתנהלים".

יניב ועקי, פרקליטות: "מבקש להוסיף לנוסח שמה שיהיה אסור זה רק המלצה בכתב. מהנוסח של ההצעה אפשר להבין שאי אפשר לדבר". מציע החוק, ח"כ אמסלם: "אני מקבל. החוק יאסור רק המלצה בכתב. רצוי שתדברו".

יוזם החוק, ח"כ אמסלם סיכם : "אות הקין זו אותה שורה שבה המשטרה אומרת – יש תשתית ראייתית. אם העלמנו את השורה הזו, מנענו את עיקר הנזק. ברור שאם מעבירים לו את כל התיק, אז עדיין אפשר להכפיש אותו. אבל זה יצמצם את הפרסומים מאד. ניסיתי. הדלפות באות מכל הכיוונים, גם מהנאשם ועורכי הדין שלו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.