אמסלם: "הדמוקרטיה בסכנה, צריך לעשות מעשה קיצוני"

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם נחשף  כתומך במהלך למניעת העמדת נתניהו לדין. אמסלם הצהיר כי ימליץ להפעיל את הסעיף שישמור על חסינות ראש הממשלה – ואמר: "הדמוקרטיה בסכנה – צריך לעשות מעשה קיצוני"

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם – תומך במהלך שנחשף השבוע בערוץ 2, שעשוי לחלץ את נתניהו מהעמדה לדין.

אתמול פרסם העיתונאי עמית סגל במהדורה המרכזית של ערוץ 2 כי ראש הממשלה עשוי, לטענת גורמים במערכת הפוליטית, לבקש מהכנסת לשמור על חסינותו תוך שימוש בסעיף בחוק. הבוקר, יו"ר הקואליציה דוד אמסלם הביע תמיכה במהלך האפשרי והצהיר בריאיון לכאן רשת ב': "אם יוגש כתב אישום, אמליץ להשתמש בסעיף שיאפשר לנתניהו חסינות מפני העמדה לדין".

בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן ברשת ב' אמר אמסלם: "אם זה יעלה ויתברר לנו שאפשר להשתמש בסעיף הזה, אני אציע להשתמש בו, בגלל שאני חושב שהסעיף הוא לא חשוב. אני חושב שהפיכה במדינת ישראל זה הרבה יותר גרוע מאשר להשתמש במשהו טכני. בחיים יש חמור ופחות חמור – לפעמים אתה מקריב חייל כדי לשמור על משהו קצת יותר חשוב. אני חושב שהדמוקרטיה במדינת ישראל היא בסכנה עצומה ולכן צריך לעשות משהו שהוא באמת קיצוני".

אמסלם דחה את הניסיונות להשוות בין המקרה של ראש הממשלה לח"כ לשעבר בסאל גטאס: "זה לא קשור. אם היה מדובר על זה שראש הממשלה גנב, קיבל כספים, שדד בנקים או פגע בביטחון המדינה – הרי אתה יודע שאנחנו לא שם. אבל מה עושים הדמגוגים? לוקחים את הסיגרים ועל הבסיס הזה רוצים להדיח אותו. אני חושב שזה פשע כשלעצמו – את מי שחוקר צריך לחקור, אני חושב שנעשה פה פשע אחר".

אמסלם הוסיף: "התחושה שלי הסובייקטיבית כדודי אמסלם, וכמוני יש עוד חצי מדינה לטעמי, היא שיש פה דבר נורא שקורה במדינת ישראל וזו נקודת המוצא – שפה הולכים להדיח ולהפיל ממשלה לגיטימית שנבחרה על ידי הציבור באיזה שטות שמישהו רוצה להעיף אותו ובאצטלה של סיגרים".

ח"כ אמסלם התייחס גם ללחצים שמופעלים, לדבריו, על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: "היועץ המשפטי בסוף זה לא בן אדם אחד שבא לעבודה לבד, יש שם 500 איש ו-DNA של המערכת. יש סביבו אטמוספירה קיימת, תרבות ארגונית כוחנית בצורה בלתי רגילה. הוא לא חותמת גומי אבל בסופו של דבר אם אני מכניס אותך למערכת הזו ואתה בא מבחוץ, אז הפקידות משתלטת עליך. אני מקווה שמנדלבליט יתגלה כצדיק בסדום".

כפי שפורסם אמש בדיווח של עמית סגל, יש כאלה שמנסים בכנסת להפעיל את החוק הצרפתי, שמונע העמדה לדין של ראשי ממשלה.

משום שמדובר בשינוי של חוק יסוד, גורמים פוליטיים תוהים לגבי היתכנות של אפשרות שלישית שלא דווחה עד כה: סעיף בחוק חסינות חברי הכנסת ששונה לפני 13 שנה ומאז ועד היום לא נעשה בו שימוש: לפי הסעיף הזה, חבר כנסת יכול לאחר הודעת היועץ המשפטי לבקש שלא להסיר את חסינותו, אם "כתב האישום נגדו הוגש שלא בתום לב או בתוך הפליה", והטענה להפליה מככבת כבר כמעט שנתיים בטענותיו של נתניהו. בתיק 2000 ו-4000 נתניהו טוען שהוא הפוליטיקאי היחיד שנחקר על קבלת טובת הנאה כסיקור. בתיק 1000 טען בעבר בנאומים שפרשת העטים של אולמרט לא הסתיימה בכתב אישום.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.