אמסלם על גפני: "דעתן וערמומי"

במאמר שמפרסם הרב חיים אמסלם באתר 'סרוגים' הוא מאשים את ש"ס בכך שהפכה את בוחריה ל"נבערים", וסוגר חשבון עם הצה"ד

יו"ר תנועת 'עם שלם', ח"כ לשעבר חיים אמסלם, תוקף בחריפות את מפלגת ש"ס, את הציבור הליטאי, וגם סוגר חשבון עם הציונות הדתית. בטור חריף שפרסם באתר הדת"ל 'סרוגים' כותב אמסלם כי "ש״ס, ממציאת הליטאיות הספרדית, היא זיוף מוחלט של הספרדיות האמיתית. הדבר התחיל באותם רבנים שאומצו, התחנכו ולמדו בישיבות חרדיות כמו פונוביץ' ודומיהן, מתקופת קום המדינה וסמוך לה בעיקר, ואימצו את הנורמות הליטאיות, והביאו את הנדוניה שלהם לכלל הציבור הספרדי, על קרקע זו צמחה ש״ס.

ולמה נקטתי בביטוי ״זיוף מוחלט״, מפני שכל מי שקצת בוגר בגילו או קרא מעט היסטוריה יודע, שהעולם הספרדי על רוב חלקיו המוחלט, תמיד היה בעיקרו, ״ציוני״ על כל המשתמע מכך, דגל תמיד בתורה ופרנסה יחד, תרבות לימודי הכוללים וחברת הלומדים לא היתה קיימת אצלו, ההקצנה וההחמרה לא היתה נורמה ונחלת הכלל, כי אם למתי מעט".

בהמשך מסביר אמסלם מדוע – לדעתו – נטשו מזרחיים רבים את הציונות התית לטובת ש"ס: "ברור שמתחילה המפד״ל היוותה בית טבעי עבור הציבור הספרדי, ואכן הספרדים ראו בה את ביתם ולא באגודת ישראל החרדית המתבדלת והאנטי ציונית, והשתלבו בה, מעטים אף הגיעו להנהגה, הן הרבנית כמו הרב עוזיאל, והבבא חאקי, ומעטים גם להנהגה הפוליטית, כמו אהרון אבוחצירא ואבנר שאקי, בסופו של יום הם עזבו ונטשו את המסגרת המפדלי״ת מפני שהרגישו זרים בביתם, חלקם אף חוו את העליונות וההתנשאות כלפיהם נטשו ונסו על נפשם.

בריחתם הובילה אותם ישירות לחיק החמים של ש״ס שמכרה להם אשליית ספרדיות, ועטתה עליהם את האג׳נדה מבית פונוביץ', והפכה את בניה, בוחריה, והמסתופפים בצילה, לעניים, נבערים, אנטי ציוניים ואנטי יצרניים, יש כאלה שכביכול מננחמים בכך שלפחות הם נקלטו בחממה דתית, גם אם חרדית, ולא הלכו לחילון מוחלט מחוסר ברירה, זו אולי חצי נחמה או נחמת שוטים".

אמסלם טוען כי אנשים לא מסוגלים להכיל את הספרדיות כאידיאולוגיה בפני עצמה. "פעם בויכוח עם גפני, אחד הדעתניים והערמומיים של האידאולוגיה הליטאית חרדית, הוא שאל אותי תגיד מה אתה בדיוק? אתה לא ״מזרוחניק״ ואתה לא ״שסניק״ אז מה אתה? ועניתי לו בפשטות אני ״ספרדי״, הוא לא הבין אז, כמו שאנשי הציונות הדתית לא מבינים היום", הוא כותב במאמר.

אמסלם לא חוסך ביקורת גם מהציונות התית אותה הוא מאשים בהתנשאות: "ההתנשאות הציונית דתית, דוחה אותנו, פעם אחר פעם אנו חווים על בשרינו את התחושה שחשו אלה שברחו משם לזרועות ש״ס, ואם מישהו מלין על כך, אז מיד קמים עליו, בגסות ובבוטות ״שוב הדיבור על האפליה״? אין אצלנו אפלייה!"

בסיום הדברים עוקץ אמסלם את מפלגת 'יחד' ומכנה אותה "חיקוי חיוור". "מטרת הדברים אינה לחפש מסילות ללב הציוה״ד, ממנה הם כבר נואשנו מזמן, גם נסיון הנפל של מפלגת ״יחד״ היה רק חיקוי חיוור לנסיון כזה, הדברים נכתבים רק להבהרת הדברים לאור הדיון והויכוח שהיה כאן באתר סרוגים, ואולי הספרדים התוהים ודי מבולבלים, יבינו את מקומם ואיפה הם עומדים".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל מילה בסלע כבוד הרב אבל תבין שצריך מנוע חזק כדי לסחוף את הציבור ואם תתמיד עם סדרת מאמרים זה יתחיל לחלחל לתודעת הציבור והציבור הספרדי יכיר יותר את עצמו.

  ולחצוף למעלה שמבזה ומוציא דיבה ושם רע על ת"ח ואחכ טוען טענות כזב על לשון הרע נאמר לך, ה' ישלם לך על רשעותך כפלי כפלים אמן.

  ספרדי |
  הגב
 2. למה לפרסם אותו לפני ראש השנה? די לנו בצרותינו לא רוצים לשון הרע לפני יום הדין!

  מר ציפן |
  הגב