"נשים הולכות יחד עם גברים": ברוקלין של קודש – צפו

תחת הכותרת "ברוקלין של קודש" מספק שרקי תיעוד יוצא דופן, מבפנים, על חיי הקהילות החרדיות בארה״ב. צפו בפרק ה-1

ערוץ 2 משדר החל מהערב סדרה של כתבות על הנעשה בברוקלין החרדית. תחת הכותרת "ברוקלין של קודש" מספק שרקי תיעוד יוצא דופן, מבפנים, על חיי הקהילות החרדיות בארה״ב.

העולם החרדי בברוקלין שונה מהעולם החרדי בישראל, חרדים חיים דלת ליד דלת עם שכנים לא יהודים, יוצאים לעבוד, ומשתלבים בחיים התוססים של ניו יורק.

בבורו פארק העולם החילוני נכנס", מספר פרופסור סמואל היילמן שגר בניו יורק וחוקר את החברה החרדיתה. "סוג החנויות שאתה רואה כאן, סוג האנשים. פה אתה רואה משפחות ביחד, נשים הולכות יחד עם גברים. אתה רואה נשים במכנסיים, השלטים הם גם באנגלית ולא רק יידיש, זה צעד יותר קדימה לתוך העולם".

"סאטמר, שהם השולטים בוויליאמסבורג, זו קבוצה שהיא הרבה יותר סגורה", סיפר פרופסור היילמן.

בשנים האחרונות יצאו יותר ויותר חרדים מלייקוד לברוקלין, תוצאה גם של מחירי הנדל"ן המתייקרים בברוקלין וגם הרצון לחיות בתוף השטעטל החרדי. "החרדים כאן לא מניפים דגלים כלפי חוץ", אומר יאיר אטינגר, עיתונאי,לשעבר וכיום חוקר במכון הרטמן "הם לא נאבקים על כלום, לא על השכן הלא יהודי, ואפילו לא על השכן היהודי שאיננו חרדי. כלומר הדבר הזה הרבה יותר משוחרר. הדבר הזה הופך את החיים ליותר פשוטים".

"מהצד השני, האווירה בניו יורק היא מאוד מכילה", מנסה להסביר אטינגר. "החרדים פה הם מאוד יוצאי דופן, אבל כולם יוצאי דופן בניו יורק. אז זה מסתדר לגמרי עם הנוף של העיר. זה הדבר הטבעי והכל כך פשוט הזה שמתקיים כאן".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כותרת מטופשת

  נשמע שיאיר שריקי לא ביקר כאן בארץ הרבה שנים

  כאילו שבישראל משפחות לא יוצאות יחד גברים עם נשים |
  הגב
 2. ההבדל בין ישראל לאמריקה היא פשוטה מאד

  ודווקא מהצד השני. באמריקה אף אחד לא מנסה לשנות ולקלקל את הצביון והחינוך היהודי פשוט מכבדים לחלוטין את אורח חייו. כאן במדינה המטרוללת הזאת השלטון מנסה מאז הקמתה ועד לפני כן לנסות בכל הכוח לשנות ולקלקל את הציבור החרדי ואת צביון חייו, אופה! זה כבר מלחמה!! והיא בהחלט ניכרת בשטח בכל צעד ושעל.

  ישראלי בתחתית הגלות |
  הגב
 3. יאירים? אתם לא יודעים היסטוריה?

  ההבדל העיקרי בין חרדים בארץ לחרדים בחו"ל
  זה שחרדים בארץ קדמו לכל חילוניות שהגיע אחריהם ולכן הזכות שלהם להלחם קיימת בעוד חרדים בחו"ל הם האורחים!
  כתבה נחמדה

  ברכה |
  הגב