אני הייתי שם / עמוס ביסמוט (וידאו)

רשמים פוליטיים מהכנס השנתי (תשע"ה) של ישיבת כסא רחמים, בראשותו של מרן ראש הישיבה הרב מאיר מזוז.

חודשיים לפני הבחירות, כאילו בתזמון מוזמן. התקיים הכנס השנתי של ישיבת כסא רחמים. אלפי אנשים הצטופפו באולמי חצר המלכה, בואכה העיר גדרה.

החניה הייתה מלאה עד אפס מקום ונאלצתי לחנות את רכבי במרחק של כ10 דקות הליכה האולם. הצפיפות הייתה ענקית. מאות אנשים צבאו את האוהלים במטרה לקנות כרטיסי כניסה לאולם.

זר כי היה ניקלע למקום היה חושב מיד כי ניקלע לאירוע בחירות של מפלגת השלטון.

רמקולים גדולים בסגנון הילולת הרשב"י ניגנו את הג'ינגל של אלי ישי "בכל ביתי נאמן הוא".

עשרות דוכני החתמה של מפלגת "יחד העם איתנו" מאוישים על ידי צעירים משלובים, החתימו רבבות רבבות של אנשים, מכל הסוגים ומכל החוגים.

כן אני הייתי שם, הסתובבתי בין האנשים, שאלתי אותם, אתם יודעים על מה אתם חותמים? תשובתם הייתה נחרצת. הרב פסק! לא מערערים. המשכתי להקשות אבל מה עם ש"ס? מה עם מועצת חכמי התורה? חלקם הרימו כתף, "שיסתדרו" ענו לי. ולחלקם לא היה תשובה ברורה. הבנתי אותם, למה להם להכניס את הראש במחלוקתם של גדולי עולם.

אבל לי האירוע הזכיר את הימים הגדולים של ש"ס ואריה דרעי. עברתי מביתן לביתן, ומאוהל לאוהל, ניסיתי להבין אם עיניי רואים נכון, האם את הקולות האלו שאני שומע, האם את אלפי האנשים שהגיעו אפשר לתרגם למצביעים בקלפי.

ומהו סודו של הרב מזוז. איך הוא מצליח לסחוף אחריו אלפי אנשים. כדי לברר את העניין ערכתי סקר קטן לעצמי, עמדתי וניגשתי אל האנשים שהגיעו, "העמך" ושאלתי אותם. "הגעתם לכבוד הרב מזוז? או שהגעתם להביע תמיכה באליהו ישי ומפלגתו החדשה"? לקח לאנשים זמן לענות. הם עצרו לרגע, הסתכלו עלי. כבוחנים אותי ואת רצינות שאלתי. וכשפניי הרציניות לא השאירו להם ברירה. הרימו עיניים לשמיים, ואמרו לי "הגענו לכבד את הרב". ואז הנחתתי להם את שאלת המיליון דולר. "ומה תשלשלו בקלפי"? אפילו אתם בבית יכולתם לשמוע את האנחה שיצאה להם מהפה. "מרן" אמרו לי. "איזה מרן שאלתי", "מרן של אריה דרעי או מרן של אלי ישי". לא יודעים ענו לי. והמשיכו לדרכם. וכאן אני הרמתי עיניים לשמים, ונאנחתי.

נכנסתי לאולם, מאות שולחנות ערוכים בטוב ודעת, שפע של אוכל. ולשם שינוי אוכל ישראלי, ולא תוניסאי. נדחפתי בין הכיסאות. עד שמצאתי מקום בין חבורת בחורי ישיבה.

נו שאלתי אותם. מה אתם בוחרים. הם שהבינו שנפלו על אדם בר שיחה התחילו לפרוש בפניי את משנתם הפוליטית. "אלי, אריה, גפני". כאילו היה זה סוגיות אביי ורבא. ניתבתי אותם אל סוגיית "המרן" הכול כך בוערת. "מי המרן שלכם" שאלתי. "הרב מזוז" אמרו לי. אמרתי להם "וכי אפשר להחליף מרן איך שרוצים"? מיד הם שלפו את התשובה הניצחת "וכי לדרעי יש את הסמכות למנות את מרן"?

נו, עם תשובות כאלו הייתי חייב להחליף שולחן. ניגשתי לשולחן של אברכים רציניים עם עניבות. ביקשתי רשות לשבת, והם הנהנו בלי הרבה חשק.

אחרי כמה טעימות העזתי לשאול "למה אתם פה"? "בנו לכבד"? ענו. "את מי"? העזתי לשאול. "את ראש הישיבה"? ענו. "ומה תצביעו"? שאלתי שוב.

תשובתם הייתה מוזרה משהו, אבל זה מה שהם ענו "תן לנו לסיים את הערב ואז נחליט. אמרתי להם "יישר כוח". והמשכתי לחפש דמויות יותר משפיעות. עברתי בין השולחנות, ולפתע צדו עיניי, דמות רבנית מוכרת מאוד מאזור הצפון. ומזוהה עם ש"ס בכל רמ"ח אבריו. בעל זקן עבות ומראה רבני מובהק, כזה שמילה שלו, נחשבת. (גילוי נאות הרב מכיר את משפחתי באופן אישי) עטיתי על פני את הפרצוף הכי רציני שלי. וניגשתי לרב. "שלום כבוד הרב" אמרתי ונישקתי את ידו בכבוד השמור לרבניים הספרדים. הוא ליטף את ידי ושאל לרצוני. עניתי ישר וללא בושה. "כבוד הרב במי בוחרים"?

"במרן". "במרן ראש הישיבה". ענה לי ללא מחשבה, והצביע על תמונתו של הרב מאיר מזוז. אמרתי לו "כמובן כבוד הרב". נישקתי את ידו בשנית. וניגשתי ישר למנכ"ל המוסדות שלו שישב במרחק שתי כיסאות מהרב. אמרתי לו "אם הרב אמר לי לבחור אלי ישי. למה הוא לא מפרסם דעתו ברבים"?

תשובת המנכ"ל הדהימה אותי. "הרב מחכה לראות אם יהיה איחוד בין ש"ס לבין אלי ישי. עד אז הרב לא תופס צד, ותדע לך" המשיך מנכ"ל המוסדות "שדיברתי עם עוד עשרות מנהלי מוסדות, כולם מפחדים לתפוס צד עד שיסגרו הרשימות. מאחר שאם יהיה איחוד. מישהו עלול להתנקם בהם".

נדהמתי מהתשובה. עד כדי כך ? אבל אז התחברו לי כל חלקי הפאזל. אנשים עדיין לא מאמינים שזה סופי. כולם בטוחים שעוד מעט המנהיגים היריבים ישלפו את השפן מהכובע. ויכריזו על איחוד, כמובן למען התורה ולמען אחדות העם. וכו' וכו".

מה שבאמת מעניין אותי לדעת, מה יקרה ביום שיסגרו הרשימות, והקמפיינים יתחילו לרוץ ברחובות. האם אז ישכילו שני הצדדים לשמור על שקט מתוח. ולנהל את מסע הבחירות בכבוד הדדי. כדרך בני התורה. או שמא יגררו שני הצדדים למלחמות עולם, ואנו נשחה בביוב הפוליטי של עצמנו. ימים יגידו.

ח"כ פרוש על הטלטלה שפוקדת את ש"ס 3.1.15
[alooma ref="f0684543b27a775b268c41b1a0c8b200.mp3" src="1" autoplay="1" pid="0"]

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כתבה מסקרנת. ניכר שהכותב שומר על נטרליות ורוצה לשמור עצמו מהמחלוקת כותב בצורה מרתקת ומכובדת.כל הכבוד
  אהבתי!!

  אפי |
  הגב
 2. כתבה מסקרנת. ניכר שהכותב שומר על נטרליות ורוצה לשמור עצמו מהמחלוקת כותב בצורה מרתקת ומכובדת.כל הכבוד

  אפי |
  הגב
 3. מה שיוצא מהכתבה שרק ראש מוסד אחד מצביע לישי ותו לא.

  וחןץ מזה, זה כמו לבוא לישיבת כיסא רחמים ולשאול מה אתם מצביעים?

  שטיגניסט |
  הגב
 4. עזבו אותכם מרן השאיר לנו את מועצת החכמים ורק להם שומעים כל השאר נסחפים אחר כותרות אלי ישי זבל

  הצדיק הנסתר |
  הגב
 5. יפה מרן הרב מאזוז הורה ישי אז לא שואלים שאלות וכל המכפישים מזיקים לעצמם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב