אסון השיטפון – העדויות: "הזהירו אותם: אל תקחו צ'אנס"

הבוקר, מתגלות העדויות המצמררות על ההפקרות שהובילה לטיול שערכה מכינת 'בני ציון' בנחל צפית למרות ההזהרות המוקדמות. המנהל ומדריכים – עצורים

עדות דרמטית של המדריכה בת ה-25, תושבת הערבה ששוחררה ממעצר בית, שופכת בשעות האחרונות אור על חקירת אסון השיטפון בנחל צפית בערבה, במהלכו מתו עשרה תלמידים, ומחזקת חשד לגרימת מוות ברשלנות של ראש המכינה, יובל כאהן, והמדריך הבכיר אביב ברדיצ'ב. כך מפרסם הבוקר 'ידיעות אחרונות'.

המדריכה העידה כי ערב לפני האסון התריעה בפני כאהן על הסכנה וביקשה לבטל את הטיול. כעת מתברר: גם אביה, שמשמש סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה, הזהירם באופן מפורש: "אל תיקחו צ'אנס".

ההודעה הזו, כך חושדים במשטרה, הגיעה ישירות לראש המכינה, אך לא גרמה לו לכאורה לשנות את התוכניות. בעקבות זאת חושדים במשטרה כי כאהן וברדיצ'ב העמידו ביודעין את הצעירים בסכנה שכן ידעו עוד לפני הטיול על ההתרעות לשיטפונות, ובכל זאת קיימו את הטיול.

בחקירתו תיאר ברדיצ'ב המדריך את ההכנות הקפדניות, אך טען כי הופתע מהשיטפון. מהחקירה עולה כי התכנון המקורי היה לטייל בנחל צאלים, אך ברגע האחרון הוחלט על מסלול אלטרנטיבי בנחל צפית. לדברי ברדיצ'ב, הוא נקט את כל אמצעי הבטיחות הנדרשים. לפי החשד  כעת, מנהל המכינה כאהן התרשל בכך שאישר יציאה לטיול למרות שהיה מודע להתרעות. במשטרה טוענים כי קיימות סתירות בגרסאות של השניים, ולכן אישר בית־המשפט להאריך את מעצרם בהסכמה.

דורית, אמה של מעין ברהום ז"ל, סיפרה אמש ל"חדשות 2" כי התקשרה למכינה ערב לפני והתריעה מפני מזג האוויר הקשה. המענה שקיבלה: "אנחנו מטפלים בזה".

עו"ד נתי שמחוני וטל שחף, פרקליטיו של כאהן, מסרו: "מחובתה של המשטרה לברר עד תום את הנושא ולהגיע לחקר האמת. אבל לא ראוי ולא נכון לחרוץ את דינם, שופכים את נשמתם בחקירה".

סנגורו של ברדיצ'ב, עו"ד ציון אמיר, טען כי מדובר ב"אדם ערכי מאוד. יש פה צער גדול מאוד על כל ההתרחשות. בחצות הוא אפילו לא הבין למה צריך התייעצות משפטית, ואמר 'יש אנשים שמתו, אני לא צריך לעסוק בכך'. זה לא איש שמשבש חקירה אלא עוזר לחקירה".

המחדל הנורא מהדהד עד למשרדי הממשלה: מבדיקת הנהלים ליציאה לטיולים עולה כי בניגוד להנחיות המחייבות של משרד החינוך, שדורש מתן אישור עבור כל טיול, במועצת המכינות הקדם־צבאיות ממליצים על קבלת אישור – אך בפועל לא מחייבים אותו.

מאז הטבח בנהריים, פועל גוף שמרכז את הטיפול בטיולי מוסדות חינוך ומתאם בין גורמי הביטחון והבטיחות. בחוזר מנכ"ל שעידכן המשרד ב־2016 נקבע כי כל יציאה לטיולים מחייבת אישור הלשכה. בהתאם, פועל חדר מצב 24 שעות ביום, המשמש מרכז מידע וסיוע למוסדות בזמן פעילויות מחוץ לבית־הספר. "יש ליצור קשר עם הלשכה לתיאום טיולים, לתאם ולקבל אישור על הטיול בהתאם לדרישות המחייבות", נכתב בחוזר, שעוד קובע כי אם יש צורך לבצע שינוי במסלול הטיול — חובה לקבל אישור לכך.

אלא שנוהלי הבטיחות הקפדניים אינם מחייבים את המכינות: תקנות המכינות מ־2009 קובעות כי משרד החינוך אחראי על התכנים הלימודיים, על בקרה, פיקוח ובטיחות המבנים, אולם הטיולים הוחרגו ואינם באחריותו. המשמעות: המכינות אינן נאלצות לקבל אישור או לדווח על טיולים.

בעקבות האסון, הוחלט במשרד החינוך להקים ועדה בראשות המנכ"ל, ובהשתתפות משרד הביטחון ומועצת תנועות הנוער, שתבחן את מיסוד הנהלים והפיקוח על פעילויות חוץ של המכינות – בדגש על טיולים. היא תתכנס כבר היום.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.