הראב"ד מטיל פצצה: "אסור לזוגות ללא כתובה לחיות ביחד"

הגר"מ שטרנבוך במענה לרבני ערים על שאלתם בדבר זוגות רבים שנשרפה כתובתם: "יש לעשות לאלתר לכל הפחות מעשה קנין חדש בפני שני עדים על מה שהתחייב בכתובה, ולא מועיל העתק ברבנות".

מספר רבני ערים נשאלו על ידי תושבים רבים שביתם נשרף, איך עליהם לנהוג לאחר שהשריפה כילתה גם בין את השאר גם את הכתובה שהייתה בביתם: האם עליהם לנהוג כפי ההלכה הידועה ש"אסור לאדם לגור עם אשתו בלא כתובה אפילו שעה אחת", או שמא ישנם צדדי קולא לדחות את כתיבת הכתובה למועד אחר. השאלה התגוללה בין רבני ערים ועוררה הדים נרחבים ופולמוס הלכתי מרתק.

היום (א') הפנו מספר רבנים את שאלותיהם למרן הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א, אשר השיב להלכה ולמעשה, כי מי שכתובתו נשרפה צריך לעשות לאלתר לכל הפחות מעשה קנין חדש בפני שני עדים על מה שהתחייב בכתובה, ולא מועיל העתק ברבנות, וכי כל זמן שלא חודש מעשה הקניין, אין לו היתר הלכתי לגור עם אשתו בבית.

הראב"ד הוסיף וסיפר, כי מקובל בידיו שהגאון הצדיק רבי זאב מינצברג זצ"ל הזהיר על כך בתקופה בה שלטו הירדנים בירושלים, והיו אז בירושלים פליטים רבים שהגיעו עם משפחותיהם לשכונת קטמון שבורים ורצוצים באבדן כל רכושם, ולפני כניסת שבת שלח רבי זאב זצ"ל מבית לבית אזהרה לפליטים שאסורים בנשותיהן עד שיסדרו את הכתובה, שכן אסור לשהות עם אשתו שעה אחת בלי כתובה.

"זהו מוסר השכל, הוסיף הגר"מ שטרנבוך ואמר, "כי גם בשעה קשה כזאת שעת צרה היא ליעקב, אין לשכוח שהכתובה תהא מוכנה בכל עת, כדי שלא יעברו על האיסור לשהות עם אשתו בלי כתובה, ובפרט שלפעמים זהו הגורם למניעת שלום בית ביניהם, ועל ידי כתיבת הכתובה יתוקן שלום בית כידוע.

הגר"מ הוסיף בתשובתו לרבנים, כי אין לסמוך על העתק הכתובה המופיע ברבנות, כיון שלמעשה אין כאן כתובה מוכנה אלא יצטרכו דרישה וחקירה בבית דין, ואולי לא סמכה דעתה על זה".

כזכור, גל השריפות שהחל באמצע השבוע גבה מחיר יקר למאות משפחות שנותרו ללא קורת גג. עתה המשפחות מתמודדות עם התחושות הקשות. מעבר לנזק הכלכלי רובם מתמודדים גם עם הנזק הרוחני כגון אובדן התפילין ושטר הכתובה.

מאז התגלו ממדי טרור ההצתה התעורר פולמוס הלכתי ברשתות החברתיות האם מותר לזוג ללון יחד ללא כתובה מאחר וזו נשרפה בביתם? לבסוף הוכרע כפי שנפסק ב"שולחן ערוך" כי שטר הכתובה הוא מגילת הזכויות של האישה, שבה מופיע כל ההתחייבויות של הבעל כלפי אשתו. מסיבה זו קבעו חכמים שאסור לאדם לשהות עם אשתו ללא כתובה.

לאור זאת הוחלט בארגון הקירוב "בנועם" המאגד את כל רבני הערים מרחבי הארץ, לפעול לטובת אותן משפחות וללא כל תמורה הן יוכלו לקבל את הכתובה לביתם תוך שעות ספורות.

מייסד הארגון הרב ישראל מאיר ריאני אומר כי "התקבלו עשרות פניות ממשפחות שתכולת ביתם נשרפה וביקשו לקבל כתובה חדשה מהרבנות הראשית לישראל, ומייד נכנסו לפעולה כדי לעזור לאותן משפחות שגם כך נמצאות בתחושות קשות ובהתמודדות כלכלית להתחיל לחיות מחדש".

על פי הערכות כ- 1,600 אזרחים נותרו ללא קורת גג עקב גל ההצתות שסיומו טרם נראה. משרדי הממשלה ורשות המיסים פועלים שעות נוספות כדי שאותן משפחות יוכלו להשיב את האובדן בהקדם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.