"האסיר 2x": אסיר בטחוני סודי נוסף מוחזק בכלא איילון • מוחזק על עבירה חמורה הרבה יותר מבן זיגייר

"יש אסיר איקס נוסף", כך אישר הבוקר (ג') אביגדור פלדמן, עורך דינו של בן זיגייר, בראיון לניסים משעל בעקבות המסמכים שהתירה לפרסום הצנזורה, ובהם העובדה כי בכלא איילון נמצא אסיר עלום נוסף באגף 13 של בית הסוהר. זיגייר עצמו, על פי פרסומים זרים, נכלא באגף 15 בכלא ושם התאבד.

פלדמן אף חשף כי המקרה של "האסיר איקס 2"  חמור יותר: "העבירה שלו הרבה יותר סנסציונית, מדהימה ומרתקת. זו פירצה בטחונית איומה והנושא הושתק לחלוטין על ידי עורכי דין שיש להם קשרים טובים עם המערכת".

"פעולתו מיישמת פרצה בטחונית נוראה. בעקבות פעולתו, למיטב ידיעתי, שום ראש לא עף, אנשים עוד עלו בצמרת של אותו ארגון. הסוד, שנועד לשמור על בטחון המדינה, בעצם שומר על המוניטין של אותו גוף כדי לא לחשוף פאשלות נוראיות".

פלדמן סיפר כי יש קווים דומים בין סיפור זיגייר לסיפורו של האסיר X השני: "יש להם אותם מאפיינים וגם קווים דומים למרקוס קלינברג ומרדכי ואנונו בתקופה מסוימת. מה המאפיינים העיקריים? הם משלנו – יהודים, ישראלים, בעלי אזרחות. הם בשר מבשרנו".

פלדמן רמז כי בשירותי הבטחון ניסו לדחוק אותו החוצה מטיפול בתיקים דומים: "הייתי בשולי הפרשה ויצאתי ממנה מהר מאד. אומרים לאסיר לא כדאי לך עורך דין א' או עורך דין ב'. אומרים שפלדמן לא מתאים לתיקים האלו. ואז מגיעים עורכי דין אחריםש אם תבדוק בביוגרפיה שלהם תגלה שבזמנו הם ייצגו אנשים מתוך שירותי הבטחון".

בסוף אפריל התיר בית המשפט לפרסם פרטים נוספים מחקירת התאבדותו של זיגייר, ומהם עלה מצבו הנפשי הקשה וכן כשלים חמורים בתפקוד אנשי כלא איילון. בין היתר, זוהה ה"אסיר איקס" כבעל נטיות אובדניות, וכן מתואר מפגש עם רעייתו ובתו ביום מותו, שהותיר אותו במצב רוח קשה. עוד פורסם כי עשרה אנשי שב"ס נחקרו באזהרה בשל האירועים, וראשי התיבות של שמותיהם הותרו לפרסום.

מהמסמכים שהותרו לפרסום עולה כי האסיר איקס עבר ביקורת שוטפת לגבי מצבו הנפשי על ידי עובד סוציאלי ולפי הצורך גם רופא ופסיכיאטר. זיגייר נבדק על ידי פסיכיאטרית בסוף נובמבר 2010 וזו הבחינה כי מצבו הנפשי ירוד וכי הוא מסוכן לעצמו. כשבוע לאחר מכן בוצעה הבדיקה הפסיכיאטרית האחרונה ולא נמצא שינוי במצבו.

חומר החקירה מפרט גם את היום האחרון בחייו – ה-15 בדצמבר 2010. בבוקר ליום התאבדותו, נפגש זיגייר עם רעייתו וקיבל ממנה הודעה קשה. "בשעה 11.10 נכנסו לתא המנוח אשתו ובתו הקטנה, אשר אותן ליווה מש"ק המודיעין. בשעה 12.05 נכנס משק המודיעין לתא על מנת ללוות את בני משפחתו של המנוח החוצה, ובעדותו מסר כי הבחין שהמנוח בוכה. עצבני ונסער", נכתב בחומר החקירה, "המנוח ביקש למסור לאשתו פתק שהחזיק, אולם מש"ק המודיעין סירב ובתגובה לכך קרע המנוח את הפתק והביע זעם".

רעייתו של זיגייר ביקשה להיכנס שוב לתא כדי להרגיעו, מש"ק המודיעין נעתר והבחין כי בצאתה גם היא בוכה. מש"ק המודיעין דיווח על האירועים לקצין המודיעין החדש, שהעביר את המידע לעובדת הסוציאלית והורה לסוהרים במרכז השליטה להקדיש תשומת לב למנוח.

על פי המסמך, אותרו מספר כשלים בתפקוד השב"ס. ביניהם העובדה כי מ.ע, שהיה אחראי להשגיח על האסיר ולקיים תצפית עליו בכל חצי שעה, עזב את חדר המפקח ועבר כדי לסייע לסוהרים האחרים במרכז השליטה, שם המצלמות מציגות תמונה חלקית של התא. מ.ע תיעד את זיגייר לאחרונה בשעה 17.52 והשאיר את יומן האגף בחדר המפקח.

כשל נוסף שנמצא היה כי מרכז השליטה לא היה באיוש מלא. רק ארבעה סוהרים איישו אותו במקום חמישה, ובאותו הערב לחץ העבודה גדל בשל תרגיל מתוכנן. "כשל זה היה משמעותי במיוחד", נכתב בממצאי החקירה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.