אף חרדי לא יתחתן עם אתיופית • הטור של דב הלברטל

הבד"ץ צדק לחלוטין בעניין יקבי ברקן. אף חרדי לא יקנה יין שהאתיופים יתעסקו אתו. אף חרדי. אף חרדי לא יתחתן איתם ולא יכניס אותם למסגרות החינוך החרדי. זו האמת הצרופה שאסור להסתירה, דווקא מתוך אמפתיה אמתית לאתיופים

התרמית הציבורית ביחס למעמדם של האתיופים, נמשכת. הסיפור עם יקבי ברקן, העלה שוב לדיון את מעמדם של האתיופים. האתיופים שלא התגיירו, הם פשוט ספק יהודים. כך קבעו גדולי הדור האשכנזים במשך כל הדורות וגם בדורנו. ככאלה, מגעם של האתיופים ביין, הופך את היין לספק יין נסך.

זו הסיבה שבד"ץ, בצדק, מונע מהאתיופים מגע עם היין. זעקתה הצבועה של התקשורת על גזענות, חסרת שחר. כי דווקא הליברלים הזועקים, הם המונעים את פתרון בעייתם של האתיופים. כשהאתיופים הגיעו לארץ, הם התגיירו. הם הפסיקו להתגייר רק לאחר מסע תעמולה ליברלי שהאתיופים יהודים, ולא צריכים גיור.

הדיבורים על גזענות כלפי האתיופים, הם המנציחים את בעייתם לדורות. שום דבר לא יעזור. אם הם לא יתגיירו, אז לעולם הם יחשבו ספק יהודים. האיומים כלפי היקב אולי מועילים לפתור באופן מלאכותי בעיה מקומית, אבל מעודדים ומטשטשים מציאות עגומה של היותם ספק יהודים.

אף חרדי לא יתחתן עם אתיופי או אתיופית כל עוד לא עברו גיור. לא יעזרו כל הזעקות על גזענות.

עם הבעיה הכאובה והרגישה הזו, צריכים להתמודד בכנות. המדינה צריכה לעודד את גיורם של האתיופים. לא ניתן להסתמך על פסקו של הרב עובדיה יוסף. הוא פסק שהם יהודים. אבל גם פסק שבמשך מאות שנים התערבו בהם ממזרים. גם הוא הצריך למעשה גיור לחומרה.

בכל מקרה, דעת הרב יוסף היא דעת יחיד בין כל גדולי ישראל האחרים. הראשון לציון הנוכחי, הרב יוסף, וכן הרב עמאר, רבה הראשי של ירושלים, התעלמו לחלוטין ממסורת הפסיקה האשכנזית שהגדירה את האתיופים כספק יהודים. הרבנים הספרדים גם הם האשימו את האשכנזים בגזענות. הם מתעלמים גם מעמדתו האמתית של הרב יוסף. התקשורת, באופן מגמתי, מצטטת רק אותם. בזה התקשורת והמדינה עושים עוול, בראש וראשונה לאתיופים עצמם.

אין שום גזענות ביחס אל האתיופים. כשם שאין כל גזענות ביחס אל התימנים, לדוגמא, ואף לא אחד טוען על תימנים שהם לא יהודים. הבעיה היא אמתית ונובעת מהכרעה הלכתית, לפיה האתיופים ספר יהודים. זה יכול לקרות גם עם כת הולנדית שתופיע בארץ ותטען שהם צאצאי היהודים.

הבד"ץ צדק לחלוטין בעניין יקבי ברקן. אף חרדי לא יקנה יין שהאתיופים יתעסקו אתו. אף חרדי. אף חרדי לא יתחתן איתם ולא יכניס אותם למסגרות החינוך החרדי. זו האמת הצרופה שאסור להסתירה, דווקא מתוך אמפתיה אמתית לאתיופים.

יש עוול גדול כלפי האתיופים בטשטוש האמת. מי שבאמת דואג לאתיופים, יבין שאם הם לא יעברו גיור, הם יישארו לנצח ספק יהודים.

16 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בזמנים אלו צריך להודות לשם שיש יהודים

  גם אם היהודי יודע מה זו קריאת שמע….ולא יותר…תפסיקו לפלג…גם בזמנים הזוהרים של היהדות היו כוכבים והיו עמך….אז מה הם לא בני אדם?

  יהודי |
  הגב
 2. במה שונה דעתך מתורת הגזע של היטלר?

  הפוסל במומו פוסל. האתיופים לא התבוללו כמו יהודי אירופה בגרמניה. התבוללתם ואתם ממשיכים להתבולל. אתם ספק יהודים, לא האתיופים.

  גזען |
  הגב
 3. מיהו יהודי?!

  דב!
  טורך ה"מלומד" לוקה בחסר,
  ראשית היה עליך להגדיר מי כן יהודי לדעתך (כמובן שרק אתה ומכריך),
  אח"כ מתבקש היה שתסביר מה טוב בלהיות יהודי כמוך,
  ולאחר כתיבת המאמר נסה לספור כמה אנשים היו חפצים להתחתן עם אותם היהודים שהגדרת.

  מוישה |
  הגב
 4. צודק ולא צודק

  מצד אחד הרי כל יומיים מגדירים מחדש מיהו חרדי, וכך שמי שיתחתן עם אתיופית לא ייקרא חרדי. וכדו'מה. וכן מי שהיא שופטת היא אינה חרדית וכן הלאה.
  ולעצם הענין מה כואב לדב שלא מתייחסים לפסיקה האשכנזית, מדוע, וכי הם כן מתייחסים לפסיקה הסםפרדית?

  מאיר |
  הגב
 5. טור אנוכי וגאוותני מלא בשחצנות

  טור שלא הגיע מלב כואב, נראה שהגיע מלב צבור בגזענות שהתפרץ בטור זה..
  המילה כיעור תהיה יפה אם היא תאמר על השורות הכתובות לעיל..

  שוקי |
  הגב
 6. דב זה שאתה גזען כולם יודעים אבל בא ותראה הרבה אתיופים בת"ת של שס

  וגם אצל הרב גרוסמן

  אברהם שי |
  הגב
 7. נאצי אחד

  מעניין אותי מאוד מאיפה הגעת אתה, שבטח חלק מנשות משפחתך היו בשואה, ומי יודע מה היה שם עם הנאצים… זרע עמלק שכמוך. לא מבינה איך נותנים לך במה

  טליה |
  הגב
 8. שטויות במיץ. הרב עמאר נסע לאתיופיה במיוחד עבור פסק זה

  הוא לא כתב אותו בחדר ממוזג במאה שערים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 9. אפילו אם היו מתגיירים...

  ואפילו אם היו מתגיירים לחומרה דרך הרבנות, הבד"ץ היה מכיר בגיורם? האמת היא שחוץ מהחרדים האשכנזים, כולם מכירים ביהדותם. האשכנזים החרדים הם המיעוט במקרה הזה, כי כל הרבנים הדתיים לאומיים גם מכירים ביהדות האיתיאופים. אני רואה את זה כהבדל עצום ההשקפה של העולם החרדי האשכנזי ולא רק הפרט בהלכה.

  אריק |
  הגב
 10. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

  דב הלבר-'טרול'חצרוני בלבוש חרדי

  פושט'ער איד |
  הגב
 11. לא ראוי לכתוב טור ,טור מיתנשא ואטום ולא הוגן

  הבדץ בעצמו הודה שהוא לא בדק מה הם זה שפיכות דמים בצורה לא הוגנת לאנשים טובים

  מש |
  הגב
 12. הרב יוסף??? אין לך קצת יותר מילת כבוד? חצוף שכמותך!!!

  לא מבין למה תמיד נותנים להזוי הזה במה

  מאיר |
  הגב