אף חרדי לא יתחתן עם אתיופית • הטור של דב הלברטל

הבד"ץ צדק לחלוטין בעניין יקבי ברקן. אף חרדי לא יקנה יין שהאתיופים יתעסקו אתו. אף חרדי. אף חרדי לא יתחתן איתם ולא יכניס אותם למסגרות החינוך החרדי. זו האמת הצרופה שאסור להסתירה, דווקא מתוך אמפתיה אמתית לאתיופים

התרמית הציבורית ביחס למעמדם של האתיופים, נמשכת. הסיפור עם יקבי ברקן, העלה שוב לדיון את מעמדם של האתיופים. האתיופים שלא התגיירו, הם פשוט ספק יהודים. כך קבעו גדולי הדור האשכנזים במשך כל הדורות וגם בדורנו. ככאלה, מגעם של האתיופים ביין, הופך את היין לספק יין נסך.

זו הסיבה שבד"ץ, בצדק, מונע מהאתיופים מגע עם היין. זעקתה הצבועה של התקשורת על גזענות, חסרת שחר. כי דווקא הליברלים הזועקים, הם המונעים את פתרון בעייתם של האתיופים. כשהאתיופים הגיעו לארץ, הם התגיירו. הם הפסיקו להתגייר רק לאחר מסע תעמולה ליברלי שהאתיופים יהודים, ולא צריכים גיור.

הדיבורים על גזענות כלפי האתיופים, הם המנציחים את בעייתם לדורות. שום דבר לא יעזור. אם הם לא יתגיירו, אז לעולם הם יחשבו ספק יהודים. האיומים כלפי היקב אולי מועילים לפתור באופן מלאכותי בעיה מקומית, אבל מעודדים ומטשטשים מציאות עגומה של היותם ספק יהודים.

אף חרדי לא יתחתן עם אתיופי או אתיופית כל עוד לא עברו גיור. לא יעזרו כל הזעקות על גזענות.

עם הבעיה הכאובה והרגישה הזו, צריכים להתמודד בכנות. המדינה צריכה לעודד את גיורם של האתיופים. לא ניתן להסתמך על פסקו של הרב עובדיה יוסף. הוא פסק שהם יהודים. אבל גם פסק שבמשך מאות שנים התערבו בהם ממזרים. גם הוא הצריך למעשה גיור לחומרה.

בכל מקרה, דעת הרב יוסף היא דעת יחיד בין כל גדולי ישראל האחרים. הראשון לציון הנוכחי, הרב יוסף, וכן הרב עמאר, רבה הראשי של ירושלים, התעלמו לחלוטין ממסורת הפסיקה האשכנזית שהגדירה את האתיופים כספק יהודים. הרבנים הספרדים גם הם האשימו את האשכנזים בגזענות. הם מתעלמים גם מעמדתו האמתית של הרב יוסף. התקשורת, באופן מגמתי, מצטטת רק אותם. בזה התקשורת והמדינה עושים עוול, בראש וראשונה לאתיופים עצמם.

אין שום גזענות ביחס אל האתיופים. כשם שאין כל גזענות ביחס אל התימנים, לדוגמא, ואף לא אחד טוען על תימנים שהם לא יהודים. הבעיה היא אמתית ונובעת מהכרעה הלכתית, לפיה האתיופים ספר יהודים. זה יכול לקרות גם עם כת הולנדית שתופיע בארץ ותטען שהם צאצאי היהודים.

הבד"ץ צדק לחלוטין בעניין יקבי ברקן. אף חרדי לא יקנה יין שהאתיופים יתעסקו אתו. אף חרדי. אף חרדי לא יתחתן איתם ולא יכניס אותם למסגרות החינוך החרדי. זו האמת הצרופה שאסור להסתירה, דווקא מתוך אמפתיה אמתית לאתיופים.

יש עוול גדול כלפי האתיופים בטשטוש האמת. מי שבאמת דואג לאתיופים, יבין שאם הם לא יעברו גיור, הם יישארו לנצח ספק יהודים.

28 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אם כל הכבוד למילים שבזבזת החשבת את עצמך ליותר גדול מהרדב''ז וממהריק''ש וגם מהרב עובדיה יוסף שכתב ופסקו בברור על יהדות אתיופיה בלי שום ספק ביהדותם הטהורה , מחילה אבל לא אתה ולא כיוצא בך מגיעים לאבק רגליהם כדי להיות בכלל מאן דאמר לגביהם ולא כל הרשימה שהבאתה,אין שום עדה ששמרה על יהדותה בקנאות כמו יהודי אתיופיה ולמפרסמות אין צריך ראיה אם תירצה השקט ושמע מרבני יהודי אתיופיה, העובדה שהנך מסרב להכיר זאת אעפ''י שאנו נמצאים בארץ ומדבר במקומנו כאלו בקשנו ממך להיות הדובר שלנו חוצפה היא מצדך וזה מראה על שהנך מזלזל ברבנים של העדה וכי אין להם פה שאתה מורה הוראה חד משמעית לגבי עדה שלמה בישראל ומטיל מום בקדושים, מסלף האמת ומוציא דברים מהקשרם זה מראה בחוש על בורות מצדך בהבנה מי יושב ונימצא מולך,ולגבי פסיקה אשכנזית דע כי אין להם מושג ולא קשר עם יהודי אתיופיה , המסקנה שהביאה לפסקתם נבאה רק מתוך ועדין מתוך הסתמכותם על חוקרים גויים או חילונים שאין להם ריח תורה ולא על גדולי ישראל זה שלעצמו מראה בברור את טעותם העובדתית כי לא בדקו באמת כמו הרב עובדיה ששמעה בדק וחקר את הדין לאמתו וזה מה שהביא לפסיקה שגויה מצדם ואם לומר את האמת אין שום עדה שיכולה להבטיח על כשרות יהדותה מאז חורבן בית שני ואם כך כל העדות צרכים גיור לחומרא קשוט עצמך לפני שאתה מתנשא להחשיב עצמך ליהודי טהור יותר מאחרים אתה יכול לעצים עניים ולהתכחש כמו שאתה עושה אבל אל תהיה דובר העדה יש לנו רבנים. ודע כי ה' זוקף כפופים בסוף, ודע עוד שמובא בזוהר הקדוש שמי שקטן בעולם הזה גדול בעולם האמת ומי שגדול בעולם הזה קטן בעולם האמת אז תמשיך להיות גדול כאן אבל רק כאן וזה ניגמר כי רק בעולם השקר הקוצים חושבים שהם פרח ואילני שרק חושבים שמניבים פרות.

  א.א

  א.א |
  הגב
 2. בן אדם שאתה חושב שאתה חי בסרט

  מי אתה חושב שאתה לעזאזל שאתה מגדיר קהילה שלמה כלא יהודית. כאילו אתה משושלת דוד היו הרבה תקופות שבקהילות אשכנז היו התבוללות. איך אתה יודע שאתה יהודי אתה יכול יכול לספור דורות אחורה ולהגיד שאתה יהודי טהור?
  כי אני כן.

  יהודי מן המניין |
  הגב
 3. הרב דב נקניקיה

  הרב דב מטומטם וכל מי שפוסק ככה

  אתיופי יהודי |
  הגב
 4. אתה לא יהודי

  הלוואי ובורא עולם יגרום לך להיתחנן ולבקש סליחה מול כל העדה על כל אלה שאיבדו את משפחתם בישביל להגיע לארץ ישראל ואתה טועו מי יהודי אתה צריך להיתבייש שאתה מדבר בשם חז"ל שלא נתנו את מילתם אני מבטיח לך בעזרת ה' אתה תיתן את הדין אצל בורא עולם אנחנו חונכנו לתמימות ולא לפגוע באחרים ולא לקלל הוא יגרום לך להבין מי כן יהודי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. מי מתעלם ממי?

  זה לא ש"הראשון לציון הנוכחי, הרב יוסף, וכן הרב עמאר, רבה הראשי של ירושלים, התעלמו לחלוטין ממסורת הפסיקה האשכנזית שהגדירה את האתיופים כספק יהודים" – אלא, ש…
  *הפסיקה האשכנזית היא זו שמתעלמת בכוונת מכוון מהפסיקה של הרב עובדיה יוסף ומעמידה את עצמה כפוסקת עליונה.*
  ואם זו אינה גזענות – אז מה זה בדיוק?

  לא גזענית |
  הגב
 6. ימח ש'

  מי ירצה את הבת שלך, מי ירצה את הבן שלך- מי ירצה בכלל לחשוב חתונה עם ערורים האלה

  אמונה |
  הגב
 7. אייחמן

  עוזרו של היטלר. אף אחד אבל אף אחד לא יקבע מה יהיה הדת של כל אחד

  אתיופי |
  הגב
 8. אייחמן

  עוזרו של היטלר. אף אחד אבל אף אחד לא יקבע מה יהיה הדת של כל אחד

  אתיופי |
  הגב
 9. טועה ומטעה

  ברור לכל שלא את ההלכה ולא את האמת חיפשו כשמחלקי הכשרויות החליטו שאסור לאתיופים להתעסק ביין. הרי היין אינו נעשה יין נסך ואף לא ספק יין נסך האסור מדאורייתא. היין נעשה ספק סתם יינם, ספק איסור דרבנן. בספק דרבנן הכלל הוא להקל וכיון שכך יש לפסוק במקרה הספציפי הזה להתיר את העסקתם של אתיופים אף אם לא עברו גיור.
  כדאי לרבנים לשים לב שכאשר הם "מחמירים" בדבר אחד, למעשה הם מעוותים, כן- מעוותים, את התורה. נורא ואיום.

  ישראל |
  הגב
 10. ביתא ישראל

  אירוניה במיטבה:
  צאצאי כוזרים טוענים שהיהודים היחידים ששמרו על מנהגי ומצוות בני ישראל כמו שהם(נידה, טהרה, שבת, מילה, שחיטה וכו') במשך אלפי שנים מבלי ללבוש חליפות, להתעסק בשנאת אחים, לבדל את עצמם "כגזע הארי" חחחח הם יקבעו מי יהודי? קודם תפשפשו בציציותכם ותבדקו את שורשיכם מאות שנים אחורה(אם תצליחו בכלל) ואז אולי תבינו שאתם טועים ומטעים.
  וכאזרח מדינה מכעיס ולא הגיוני שפרזיטים, אוכלי חינם ולחשוב שהם מתפללים ומשננים כל יום: "ונא אל תצריכנו, ה א-לוהינו, לא לידי מתנת בשר ודם, ולא לידי הלוואתם" חיים, נושמים ואוכלים על גבנו ומכספינו ממש חוצפה, ממש מקבצי נדבות(יסלחו לי כל מקבצי הנדבות) שבחוצפתם עוד מתלוננים ומחזיקים את המדינה(שבה הם לא מאמינים ומתפללים להיכחדותה) ב… פשוט חוצפה מזעזעת!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 11. נאצי מסריח בן של מתבוללת עם זרע עמלק

  מי אתה שתדבר ככה על ביתא ישראל האתיופים?
  אתה מפחד לגלות את האמת על כך שאתיופים הם היהודים האמיתיים ששמרו ושומרים עדיין על כל מצוות התורה האמיתית.
  מי הם גדולי דור?
  יחרא אתה עוד מחשיב עצמך לגדול דור?! חח
  חייבים להגיע אל מול ביתך עד שתתנצל על הכפשה ושפיכת דם של עדה טהורה ממך פי אלפי מונים
  גזען חשוך
  שווה לשחזר את היסטוריית המשרפות רק עבור גזענים נאצים כמוך
  זבל

  ימח שמך וזכר כל צאצאיך |
  הגב
 12. בזמנים אלו צריך להודות לשם שיש יהודים

  גם אם היהודי יודע מה זו קריאת שמע….ולא יותר…תפסיקו לפלג…גם בזמנים הזוהרים של היהדות היו כוכבים והיו עמך….אז מה הם לא בני אדם?

  יהודי |
  הגב
 13. במה שונה דעתך מתורת הגזע של היטלר?

  הפוסל במומו פוסל. האתיופים לא התבוללו כמו יהודי אירופה בגרמניה. התבוללתם ואתם ממשיכים להתבולל. אתם ספק יהודים, לא האתיופים.

  גזען |
  הגב
 14. מיהו יהודי?!

  דב!
  טורך ה"מלומד" לוקה בחסר,
  ראשית היה עליך להגדיר מי כן יהודי לדעתך (כמובן שרק אתה ומכריך),
  אח"כ מתבקש היה שתסביר מה טוב בלהיות יהודי כמוך,
  ולאחר כתיבת המאמר נסה לספור כמה אנשים היו חפצים להתחתן עם אותם היהודים שהגדרת.

  מוישה |
  הגב
 15. צודק ולא צודק

  מצד אחד הרי כל יומיים מגדירים מחדש מיהו חרדי, וכך שמי שיתחתן עם אתיופית לא ייקרא חרדי. וכדו'מה. וכן מי שהיא שופטת היא אינה חרדית וכן הלאה.
  ולעצם הענין מה כואב לדב שלא מתייחסים לפסיקה האשכנזית, מדוע, וכי הם כן מתייחסים לפסיקה הסםפרדית?

  מאיר |
  הגב
 16. טור אנוכי וגאוותני מלא בשחצנות

  טור שלא הגיע מלב כואב, נראה שהגיע מלב צבור בגזענות שהתפרץ בטור זה..
  המילה כיעור תהיה יפה אם היא תאמר על השורות הכתובות לעיל..

  שוקי |
  הגב
 17. דב זה שאתה גזען כולם יודעים אבל בא ותראה הרבה אתיופים בת"ת של שס

  וגם אצל הרב גרוסמן

  אברהם שי |
  הגב
 18. נאצי אחד

  מעניין אותי מאוד מאיפה הגעת אתה, שבטח חלק מנשות משפחתך היו בשואה, ומי יודע מה היה שם עם הנאצים… זרע עמלק שכמוך. לא מבינה איך נותנים לך במה

  טליה |
  הגב
 19. שטויות במיץ. הרב עמאר נסע לאתיופיה במיוחד עבור פסק זה

  הוא לא כתב אותו בחדר ממוזג במאה שערים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 20. אפילו אם היו מתגיירים...

  ואפילו אם היו מתגיירים לחומרה דרך הרבנות, הבד"ץ היה מכיר בגיורם? האמת היא שחוץ מהחרדים האשכנזים, כולם מכירים ביהדותם. האשכנזים החרדים הם המיעוט במקרה הזה, כי כל הרבנים הדתיים לאומיים גם מכירים ביהדות האיתיאופים. אני רואה את זה כהבדל עצום ההשקפה של העולם החרדי האשכנזי ולא רק הפרט בהלכה.

  אריק |
  הגב
 21. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

  דב הלבר-'טרול'חצרוני בלבוש חרדי

  פושט'ער איד |
  הגב
 22. לא ראוי לכתוב טור ,טור מיתנשא ואטום ולא הוגן

  הבדץ בעצמו הודה שהוא לא בדק מה הם זה שפיכות דמים בצורה לא הוגנת לאנשים טובים

  מש |
  הגב
 23. הרב יוסף??? אין לך קצת יותר מילת כבוד? חצוף שכמותך!!!

  לא מבין למה תמיד נותנים להזוי הזה במה

  מאיר |
  הגב