"אף רב לא יתיר לאשה חרדית להחזיק נשק"

השתדלות או פאניקה? חבר מועצת העיר ביתר ומחזיק תיק חירום ובטחון בראיון ב"מרכז התקשורת" של שושי הלר ויעל מזרחי { הבהלה אל הנשק}

עקב היוזמה המיוחדת בעיריית ביתר עילית לערב הסברה היום (רביעי), סיוע והדרכה לרכישת נשק להגנה עצמית. התראיין בקבוצת העיתונאים "מרכז התקשורת" מיכאל נקי, חבר מועצת העיר ביתר ומחזיק תיק חירום ובטחון, בנושא על הנגשת נשק לתושבי העיר.

 

האם אתה לוקח בחשבון שכל חרדי שיאחזו בנשק. יחשב כחצי חרד״ק ? והאם יש כבר הוראות מרבני העיר בקשר לנשיאת נשק בשבת?

"הרבנים לא הורו הוראה מיוחדת לגבי נשיאת נשק. לגבי שבת תלוי במצב לאותה שבת". אמר והוסיף "אני לא עוסק במכירת נשק, בשביל זה יגיעו נציגים של החנויות לנושא בכנס".

מה התגובות שקיבלת מהתושבים?

"יש היענות אך לדעתנו לא מספיקה ואנו מצפים לעשרות רבות".

ניק

 

 

 

 

 

 

 

 

מה הפרוצדורה? מה הדרישות?

"יש תנאי סף של גיל: מי ששירת בצבא ומעל גיל 21, או שירת שירות אזרחי ומעל גיל 23. והיתר מעל גיל 27, ללא רישום פלילי, כמובן. יש מסמכים שצריך לצרף, אישור תושב וכו', בערב נעביר את כל הפרטים והפרוצדורה. למי שיש רישום פלילי ישן יש אפשרות להגיש בקשה לחנינה ומחיקה של הרישום, זה הליך אפשרי במשרד המשפטים".

 

מה לגבי נשים? יכולות גם להגיע?

"לפי החוק חייבים לתת שירות לכל אחד. אבל זו עיר חרדית, אישה שגרה כאן לא תישא עליה נשק. לאישה לפי תורתנו הקדושה אסור להחזיק בנשק, אלא אם כן רב יתיר לה ואני לא מכיר רב כזה".

 

כמה זמן לוקח ההליך?

"בדרך כלל עד חודש וחצי, אלא אם יש עומס, אני מקווה שהשירות היום יהיה מהיר וזה לא יקח יותר מחודש וחצי עד קבלת הרשיונות, כמובן זה תלוי בהגשת כל הטפסים כמו שצריך".

 

יש הבדל בדרישות בין יוצא צבא למי שלא שירת. מבחינת מטווחים וכדומה?

"אין הבדל בין יוצא צבא למישהו אחר, יש דרישה של מטווח פעם בשנה".

 

עצם העניין היא אמירה לתושבים: 'חברים אנחנו בסכנה' בואו נודה אנחנו בשטחים. לא היה נסיון של נדל"ניסטים לעצור את המהלך? ( מוזיל את מחירי הדירות)

"אין מהלך של אף אחד לעצור, כולם מבינים שהיום זה צורך הרתעתי, בסיסי ובטחוני שכל אחד שרוצה ויכול, להחזיק נשק. וגם אם יהיו לחצים כאלו הם לא יענו בחיוב.אנחנו נמצאים בגזרת גוש עציון וחברון שבאיזור הזה נעשו רוב הפיגועים. ב"ה לא אצלנו בעיר, למעט פיגוע אחד בכניסה לעיר. וצריך לזכור שכל מה שאנחנו עושים זה רק השתדלות".

 

איזה פעילויות נוספות נעשות בעקבות המצב? שונו הוראות בטחון או שמירה?

"יש שמירה של הצבא במעטפת מחוץ לעיר, כיתת כוננות עושה יותר אימונים, צריכים עוד אנשים ומבקשים שיצטרפו אלינו, ויש יותר סיורים, זה מה שניתן לעשות".

 

יש לך סיפור על פיגוע שנמנע על ידי כיתת הכוננות והאברכים בעיר?

"כיתת הכוננות היא רק לאירועים חריגים, החברים בה הם בעלי משפחות ולא עוסקים בבטחון שותף. היה סיפור שהמצלמות שלנו זיהו שמעלים מכונת כביסה לגג בכפר הסמוך, כ-400 מטר מהעיר, כדי להשליך אותה על סיור של הצבא שאמור לעבור שם. המוקדן הודיע את זה לסיור הצה"לי, ונמנע אסון גדול, הג'יפ היה נמחץ".

 

הרב נקי, חלוקת נשקים כזו, לא משדרת פאניקה?

"זו לא חלוקת נשקים זו לא ההגדרה הראשונה. זה סיוע בתהליך קבלת רשיון נשק. אין פאניקה, העיר חיה תוססת, קיימת, עובדים לומדים. אין שום פניקה זה תהליך התחיל באופן עצמאי, שהיינו מדריכים אחד אחד, ופשוט החלטנו לעשות את זה קבוצתית, גם כדי להוזיל עלויות. מי שאומר פאניקה לא גר בעיר, ואתם מוזמנים לבקר ולראות שהכל שליו ורגוע".

 

האם השתנו ההוראות לגבי גיל הפועלים הנכנסים לעיר?

"אנחנו מקבלים הוראות ממח"ט הגיזרה שהוא הריבון של המקום, הוא מחליט על סגרים על גילאים וכל שינוי בנהלים. אנחנו איתו בקשר רציף. בינתיים אין שינוי לגבי גיל".

 

תודה על זמנך, בתקווה שיודגשו גם הוראות הבטיחות בבתים הברוכים בילדים (וילדות!) סקרניים, ושנזכה ל״וכתתו חרבותם לאתים״ האמיתית.

 

"אני באופן אישי לא מחזיק נשק מהטעם הזה של החשש. יותר ממה שהנשק שומר עליך אתה צריך לשמור עליו. אבל כל אחד שיעשה את השיקול שלו, ומי שרוצה אנחנו נעזור לו".

אז מה למדנו מהסיפור?

א. יש אברכים שלא יודעים כלום על שי פירון, לא יודעים איך נראה יאיר לפיד, כל כולם מונחים בלימוד תורה ובעבודת השם. אשרינו ואשרי חלקם.

ב. יאיר לפיד לקח טרמפיסט חרדי, אולי הוא לא שונא אותנו ברמות מחרידות כמו שהכותרות מספרות? תארו לכם.

 

העולם שלנו אינו עולם דיכוטומי של שחור-לבן, אנחנו-הם, אוהבים-שונאים. המציאות הישראלית היומיומית ממוקמת הרבה מעבר לזה, היא מורכבת.

היא מהווה מארג של הרבה צבעים, היא נוגעת ללב לעיתים, והיא מאוד מאוד יפה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.